eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt bankowy bezpieczniejszy niż pożyczka od rodziny

Kredyt bankowy bezpieczniejszy niż pożyczka od rodziny

2018-12-14 10:00

Kredyt bankowy bezpieczniejszy niż pożyczka od rodziny

Pożyczka © piotr290 - Fotolia.com

Lepszy kredyt bankowy niż pożyczka od rodziny. Z takiego założenia wychodzi większość Polaków przebadanych na potrzeby zleconego przez Nest Bank Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego. Aż 83% respondentów jest zdania, że pożyczanie pieniędzy w banku jest bezpieczne lub raczej bezpieczne. O rodzinnym pożyczaniu taką samą opinię ma jedynie 48% ankietowanych.
Nie jest prawdopodobnie dużym zaskoczeniem, że przeszło 80% ankietowanych zaciąganie zobowiązań w firmach pożyczkowych nie kojarzy się z bezpieczeństwem. Podobnie jest w przypadku korzystania z usług lombardów (77%) i SKOKów (63%). Zdecydowanie największym zaufaniem obdarzamy banki, które za bezpieczne miejsce do zaciągania kredytów uważa 83% badanych. Co ciekawe, takie samo zdanie o pożyczkach od rodziny ma jedynie 48% respondentów.
- Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem sfinansowania świątecznych wydatków czy ferii zimowych będzie pożyczka od bliskich. Badanie Nest Banku pokazuje jednak, że Polacy o wiele bardziej ufają w tej kwestii bankom, niż własnej rodzinie – zauważa Bartłomiej Babicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej w Nest Banku. – Właściwie nie powinno to dziwić. Polacy cenią sobie jasne, uczciwe zasady i ufają instytucjom finansowym. Otrzymują od banku jednoznaczną informację - ile, kiedy muszą oddać i na jakich zasadach. W przypadku pożyczki nieformalnej nie mamy gwarancji wysokości raty czy terminu spłaty – dodaje Bartłomiej Babicz.

fot. piotr290 - Fotolia.com

Pożyczka

Bezpieczniej pożyczać w banku niż u rodziny.


Które produkty bankowe Polacy uznają za bezpieczne, a których się obawiają?


Za najbardziej bezpieczne produkty bankowe uważane są rachunki płatnicze i konta oszczędnościowe. W ich przypadku jakieś obawy wyraża jedynie co 25. respondent. Dobrze oceniamy również bezpieczeństwo lokat oraz ubezpieczeń. Kredyty za produkt niebezpieczny uważa 35% badanych.
– Kredyt czy pożyczka budzą w nas skrajne emocje. Z jednej strony możemy dzięki nim realizować marzenia czy wyjść z trudnej sytuacji. Z drugiej strony sam proces zadłużania niesie ze sobą lęki i obawy: Czy dam radę spłacić pożyczkę? Czy nie zmieni się moja sytuacja osobista, zawodowa, finansowa? – mówi Bartłomiej Babicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej w Nest Banku – Wszystkie te obawy sprawiają, że tracimy poczucie bezpieczeństwa i rodzi się w nas niepokój o stabilność finansową. I tutaj istotna staje się rola banków, których zadaniem powinno być dostarczenie produktów kredytowych wspierających poczucie bezpieczeństwa – dodaje Bartłomiej Babicz.

Co mogłoby sprawić, że poczujemy się w procesie zaciągania kredytu bezpiecznie?


Okazuje się, że do cech kredytu wywołujących poczucie bezpieczeństwa należą: jasne i uczciwe zasady, brak ukrytych kosztów, gwarancja niezmiennego oprocentowania, niska rata, możliwość wcześniejszej spłaty czy negocjowania warunków umowy. Co ciekawe jedynie 16% badanych stwierdziło, że ubezpieczenie do kredytu wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.

Informacje o badaniu
Indeks Bezpieczeństwa Finansowego to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku w czerwcu 2018 roku przez instytut Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie Polaków. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Indeks bada, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2018-12-16 23:08:39

    Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, taka prawda. Jak potrzebowałam pieniędzy, poszłam do galerii finansowej w Warszawie, żeby mi znaleźli najtańszą opcję. Rata w skali miesiąca nie jest odczuwalna i nie musiałam się przed nikim płaszczyć. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: