eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zakupy świąteczne. Jak utrzymać wydatki w ryzach?

Zakupy świąteczne. Jak utrzymać wydatki w ryzach?

2018-12-07 08:50

Zakupy świąteczne. Jak utrzymać wydatki w ryzach?

Zakupy świąteczne © ironlord - Fotolia.com

Tegoroczna odsłona corocznego raportu Deloitte "Zakupy świąteczne" dowodzi, że nadchodzące Boże Narodzenie kosztować nas będzie 1168 zł, z czego 532 zł wydamy na prezenty dla najbliższych, a 511 zł na zakupy spożywcze. To całkiem pokaźny fundusz, który niejednokrotnie zresztą zostanie przekroczony - ponad połowa Polaków przyznaje, że zdarza im się wydać o przeszło 200 zł więcej niż planowali. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, jak uniknąć takiej sytuacji i nie wkraczać w Nowy Rok z dziurawym budżetem.

Święta kosztują nas prawie tyle samo, co miesięczne utrzymanie


Wprawdzie Boże Narodzenie utożsamiane jest przede wszystkim z radosnym i beztroskim świętowaniem, to jednak nie można zapominać, że ta radość i beztroska są dość kosztowne. Zakupy świąteczne kosztują niemal tyle, ile miesięczne koszty utrzymania, które według KRD sięgają 1572 zł. Z dwudziestej pierwszej edycji międzynarodowego badania Deloite "Zakupy świąteczne 2018" wynika z kolei, że na tegoroczne święta wydamy przeciętnie 1168 zł, a niemała grupa z nas znacznie przekroczy tę kwotę. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego - doświadczenie pokazuje, że jesteśmy nader podatni na sztuczki stosowane przez sprzedawców. Starannie przygotowane wystawy, nastrojowa muzyka, świąteczne zapachy cytrusów i promocje to tylko niektóre z metod, które mają skłonić nas wydawania pieniędzy.
– Uważajmy na to, by świąteczny nastrój nie sprawił, że zaczniemy robić zakupy pod wpływem emocji i bez większego zastanowienia. Najlepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Warto wszystko spokojnie zaplanować, zrobić listę zakupów i porównać ceny w różnych sklepach. Dajmy sobie czas na przemyślenie decyzji i wybranie korzystnych ofert – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

fot. ironlord - Fotolia.com

Zakupy świąteczne

Uważajmy na to, by świąteczny nastrój nie sprawił, że zaczniemy robić zakupy pod wpływem emocji i bez większego zastanowienia.


Nie kupuj żywności na zapas


Drugą, po prezentach, najdroższą pozycją na liście świątecznych wydatków są zakupy spożywcze, potrzebne do przygotowania Wigilii i spędzania wspólnego czasu z rodziną przy świątecznym stole. Ta przyjemność kosztuje nas średnio 511 zł. By ograniczyć koszty tych zakupów, kierujmy się umiarem i zasadą „kupuję tyle, ile zjem”. Chodzi o to, by nie robić zakupów na zapas, ponieważ wiele produktów ma krótką datę przydatności do spożycia i szybko się psuje, a tym samym marnuje się.

A razem z jedzeniem, do kosza pójdą i nasze pieniądze. Niestety, ten problem występuje nie tylko po okresie świątecznym. Federacja Polskich Banków Żywności podaje, że w Polsce co roku marnuje się aż 9 milionów ton żywności . Według Deloitte średnio na osobę przypada 235 kg zmarnowanego jedzenia rocznie .
– Na zakupy spożywcze, szczególnie te przedświąteczne, trzeba się przygotować i zrobić listę potrzebnych produktów. Dzięki temu, możemy uniknąć kupowania w nadmiarze. Pamiętajmy też o sprawdzaniu daty przydatności do spożycia. Czasami nie wszystko, co kupimy, zostanie od razu zjedzone. Lepiej, żeby takie, nieotwarte produkty mogły poczekać kilka dni
w lodówce. Otwórzmy je wtedy, gdy zjemy przygotowane wcześniej potrawy – dodaje Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF.

Część produktów żywnościowych możemy kupić przez Internet. W okresie przedświątecznym robienie zakupów w tradycyjnych sklepach bywa męczące ze względu na kolejki do kas. Zamawiając zakupy przez Internet, możemy tego uniknąć i zyskać dodatkowy czas na przygotowania czy spotkania
z rodziną i przyjaciółmi.

Gdy świąteczny budżet się nie dopina


Jeśli wcześniej nie przygotowaliśmy domowego budżetu na zakupy świąteczne, może okazać się, że zabraknie nam funduszy na wszystkie wydatki. Co robić w takiej sytuacji? Możemy skorzystać z różnych możliwości, jednak warto wybierać je rozważnie, by np. zaciągany kredyt stał się realną pomocą, a nie dodatkowym obciążeniem domowej kasy.
– Jeśli jesteśmy posiadaczami karty kredytowej, to mamy możliwość zaciągnięcia przy jej pomocy „darmowego” kredytu, gdy wiemy, że spłacimy wykorzystaną sumę w okresie bezodsetkowym. Dlatego, karta kredytowa to dobry sposób na opłacenie nadprogramowych wydatków. Pamiętajmy jednak, że nie jest to „zwykły” środek płatniczy, a jedynie sposób, by zapłacić za zakupy pożyczonymi pieniędzmi. W związku z tym, korzystajmy z karty kredytowej z rozwagą i płaćmy nią wtedy, gdy wiemy, że nawet minimalna spłata wykorzystanego limitu nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem – sugeruje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Karta kredytowa nie jest jednak jedyną możliwością zrobienia zakupów, na które chwilowo brakuje nam środków. Część sklepów internetowych udostępnia bowiem swoim klientom możliwość odroczenia zapłaty poprzez płatności online, np. PayU czy Dotpay. Gdy skorzystamy z takiej opcji, nie musimy płacić za zamówienie z góry, ale mamy na to 30 dni. Co ważne, nie ponosimy za to dodatkowych kosztów.
- W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych, często możemy rozłożyć zakup na raty, jednak wtedy musimy liczyć się m.in. z tym, że spłata będzie trwała nawet przez kilkanaście miesięcy po Świętach. Uważajmy także na pożyczki pozabankowe, które choć są łatwo dostępne, to nierzadko są dużo droższe niż te, oferowane w bankach – radzi Michał Krajkowski ekspert ZFPF, Notus Finanse.
Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, zawsze warto jest dobrze zastanowić się nad tym, czy możemy pozwolić sobie na zobowiązanie finansowe przed Świętami, pamiętając, że jego spłata zacznie się już w styczniu, który jest „trudnym” miesiącem dla portfeli wielu Polaków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Zakupy świąteczne. Jak utrzymać wydatki w ryzach?

    stan18 / 2018-12-23 14:29:09

    Ja bym dodał do tego jeszcze sprawdzanie sklepów internetowych przed zakupami. Weryfikacja w krd, sprawdzenie certyfikatu rzetelności, opinii w sieci itp. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: