eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Plan finansowy Kowalskiego? Wakacje i remonty

Plan finansowy Kowalskiego? Wakacje i remonty

2018-02-07 10:29

Plan finansowy Kowalskiego? Wakacje i remonty

Jakie wydatki najbardziej obciążą kieszenie Polaków? © Wayhome Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Plan finansowy? Oczywiście. Ponad połowa z nas planuje większe wydatki już na początku roku, a następnie rozpoczyna intensywne oszczędzanie. Niestety nie wszyscy. 40 proc. Polaków nie myśli z wyprzedzeniem o wydatkach, siłą rzeczy nie zastanawiając się nad źródłami ich finansowania.
Najnowszy Barometr Providenta dowodzi, że największym obciążeniem tegorocznego budżetu Polaków będzie wyjazd wypoczynkowy. Tę odpowiedź wskazało 18 proc. badanych. Na drugiej pozycji, z 17 proc. wskazań, uplasowały się remonty lub zmiana aranżacji wnętrz, a TOP 3 największych wydatków zamknął zakup nowego sprzętu RTV/AGD. Za spore obciążenie domowych finansów uważana jest również organizacja świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia, zakup wyprawki szkolnej oraz duże uroczystości rodzinne jak np. Pierwsza Komunia Święta czy wesele.

Pewnym niepokojem może napawać fakt, że aż 40 proc. badanych nie zastanawia się nad przyszłymi wydatkami ani tym bardziej nad tym, co zrobić, aby znaleźć na nie fundusze w domowym budżecie.
Plan finansowy na cały rok najrzadziej sporządzają najmłodsi - wśród osób poniżej 25. roku życia przyznaje się do tego aż 60 proc. respondentów. Co ciekawe, na drugim miejscu są osoby starsze, powyżej 60. roku życia, aż 47 proc. z nich nie planuje wydatków w skali roku – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość dochodów, to okazuje się, że bardziej zapobiegliwe są osoby zamożniejsze. W gospodarstwach domowych o dochodach powyżej 5000 zł netto nie planuje większych wydatków tylko ok. 30 proc. osób, podczas gdy w gospodarstwach o dochodach do 2000 zł netto jest to blisko połowa. Może to być spowodowane nie tylko brakiem umiejętności planowania lub oszczędzania, ale też poczuciem niemożności działania w tym zakresie. Powstaje w ten sposób błędne koło, gdzie brak środków przekłada się na ubogą świadomość w zakresie gospodarowania finansami, a brak tej świadomości sprzyja pozostawaniu w gorszej sytuacji finansowej – dodaje Karasińska.

fot. mat. prasowe

Wydatki Polaków

Dla 18% Polaków największym wydatkiem są wakacje.


Wielkanoc większym obciążeniem niż Boże Narodzenie?


Główne cele wydatkowe na 2018 rok i związane z nimi budżety są bardzo różne. Osoby, które wśród największych tegorocznych obciążeń dla budżetu wskazały wyjazdy, planują wydać na ten cel średnio ok. 3580 zł. Wydatki na komunię swojego dziecka lub dziecka kogoś bliskiego oscylują średnio wokół 2000 zł, zaś na wesele – przekraczają 6500 zł. Wydatki związane z narodzinami dziecka są szacowane średnio na ponad 2600 zł. Powyżej 2800 zł wyniosą średnie kwoty na większe wydatki związane ze zdrowiem (operacje, leczenie). Na zakup sprzętu RTV/AGD planujemy przeznaczyć ok. 2260 zł, zaś na remonty ponad 6500 zł.

Do poważniejszych zakupów zaliczyć należy także zakup samochodu – niemal co dziesiąty Polak wskazał, że będzie to w tym roku dla niego jeden z największych wydatków. Średnia kwota przeznaczana na ten cel to ponad 26 tys. zł. Na drugim biegunie są wydatki świąteczne, te nie pochłaniają zwykle więcej niż 700-900 zł, jednak dla budżetów bardzo wielu osób stanowią spore obciążenie, które warto z wyprzedzeniem zaplanować.
- Co ciekawe, Wielkanoc została wskazana przez większą grupę respondentów (11 proc.) niż Boże Narodzenie (8 proc.), pomimo tego, że z tymi drugimi świętami wiążą się wyższe kwotowo wydatki. Może to wynikać z tego, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i te wydatki zaczynamy już powoli dostrzegać i je planować, zaś Boże Narodzenie jest w tym momencie zbyt odległą perspektywą. To kolejne potwierdzenie tego, że Polacy mają problem z planowaniem swoich finansów w dłuższej perspektywie – zauważa Anna Karasińska.

Skąd wziąć pieniądze?


Wskazanie największych wydatków, jakie nas w danym roku czekają, to pierwszy krok. Kolejnym jest zapewnienie finansowania dla tych wydatków.
– Najlepszym sposobem jest oszacowanie kwoty, jaka nam będzie potrzebna na poszczególne wydatki w ciągu roku oraz policzenie, ile w związku z tym powinniśmy co miesiąc oszczędzać, by było nas stać na realizację tych planów – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. – Z badania Barometr Providenta wynika jednak, że postępuje tak zaledwie 16 proc. respondentów – dodaje.

Co robią pozostali? Największa grupa (49 proc.) spośród osób, które potrafiły wskazać swoje największe wydatki na 2018 rok, zadeklarowała, że stara się na nie zaoszczędzić, jednak nie robi tego regularnie. Co czwarty Polak stwierdził, że będzie miał możliwość pokrycia najbardziej obciążających go wydatków z bieżących dochodów, zaś co piąty przyznał, że jeśli zabraknie mu pieniędzy na któryś ze wskazanych przez niego celów, wspomoże się pożyczką. Dodatkowo 8 proc. badanych zadeklarowało, że w sfinansowaniu największych tegorocznych wydatków pomogą im środki z programu 500+. Niestety 11 proc., czyli dość spora grupa spośród osób, które potrafią wskazać swoje największe tegoroczne wydatki, przyznała, że nie zastanawiała się nad tym, w jaki sposób je sfinansuje.
– Regularne oszczędzanie z pewnością ułatwia realizację planów, choć może się zdarzyć, że z różnych względów nie uda nam się zaoszczędzić potrzebnej na danych wydatek sumy i wówczas sięgamy po pożyczkę. Jednak takich decyzji również nie powinniśmy podejmować spontanicznie i bez zastanowienia się, jak sobie poradzimy ze spłatą czy innymi wydatkami, które nas czekają w kolejnych miesiącach. Planowanie budżetu jest kluczem do osiągnięcia kontroli nad swoimi finansami – mówi Karolina Łuczak.

O Barometrze Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 19-21.01.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Plan finansowy Kowalskiego? Wakacje i remonty

    paulmyk / 2018-02-10 16:06:36

    U mnie też jeżeli chodzi o robienie jakichś oszczędności pierwsze skrzypce gra wakacyjny wyjazd i niezależnie od wszystkie na to musi być, ale teraz też te wyjazdy nie są przecież takie drogie, my z Itaki na 2018 bardzo fajne wczasy już sobie zaplanowaliśmy i za Hiszpania na całą naszą rodzinkę wcale nie nadweręża mocno budżetu odpowiedz ] [ cytuj ]

  • karolina_kowalczyk / 2018-02-12 17:04:45

    Niestety remont kuchni to jest kosztowna sprawa, więc z czegoś trzeba było zrezygnować, ale dziecka nie będziemy przetrzymywać całe wakacje w domu więc zapisaliśmy córcię na warsztaty kulinarne z kochamwakacje.pl. Mała uwielbia pichcić więc się czegoś nowego nauczy a nie będzie się nudziła przez tv odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: