eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Plan finansowy na 2018 rok? Oszczędzać!

Plan finansowy na 2018 rok? Oszczędzać!

2018-01-09 09:01

Plan finansowy na 2018 rok? Oszczędzać!

Czy Polacy będą oszczędzać w 2018 roku? © Nuthawut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed nami kolejne 12 miesięcy zarządzania budżetem domowym. Okazuje się, że żadnych planów finansowych na 2018 rok nie posiada co drugi Polak (51,2%). To jednak znaczny spadek względem minionego roku, kiedy to żadnych aktywności związanych z finansami nie zamierzało podejmować aż 67 procent badanych. Ci z nas, którzy w tym roku mają zamiar działać, będą odkładać pieniądze na emeryturę lub deponować pieniądze na lokatach bankowych.

Przeczytaj także: Czy Jan Kowalski ma plan finansowy na 2017 rok?

Spadające bezrobocie i rosnące płace. Taki okazał się miniony rok i nic dziwnego, że niektórzy wspominać będą go z prawdziwym rozrzewnieniem. Co więcej, jak pokazują badania Kantar Public (Nastroje społeczne Polaków, październik 2017), z optymizmem patrzymy również w przyszłość - niemal co drugi z nas jest przekonany, że najbliższe trzy lata zaowocują poprawą materialnych warunków życia nad Wisłą. Czy dobre nastroje Kowalskiego znajdują swoje odzwierciedlenie w jego planie finansowym na 2018 rok?

Z sondażu zrealizowanego przez Deutsche Bank wynika, że plan finansowy na 2018 rok posiada już niemal co drugi Polak. Szczególnie budujący jest fakt, że względem minionego roku odsetek ten podskoczył o prawie 16 p.p.
– Wynik badania oznacza, że z jednej strony odczuwamy poprawę w naszych portfelach i częściej jesteśmy w stanie myśleć z wyprzedzeniem o tym, co zrobić z oszczędnościami, nie wydając ich wyłącznie na bieżącą konsumpcję. Z drugiej jednak strony wciąż dominują postawy ostrożnościowe – w nowym roku będziemy raczej odkładać pieniądze, niż je inwestować – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. – Dobrą informacją jest natomiast zwiększona chęć odkładania na emeryturę, ponieważ do tej pory w badaniach przeważało myślenie o oszczędzaniu pieniędzy w perspektywie krótkofalowej – zaznacza.

Plan finansowy najczęściej posiadają przedstawiciele młodszego pokolenia. Jak pokazuje sondaż, jakieś czynności w tym zakresie planują podjąć niemal wszyscy respondenci przed 30-tką. Widocznie mniejszy entuzjazm towarzyszy 40-latkom, spośród których aż 70 proc. nie ma żadnych planów tego typu na przyszły rok.
– Osoby w okolicach trzydziestki są na etapie budowania własnego majątku, dlatego częściej planują pewne inwestycje z wyprzedzeniem i nie mogą sobie pozwolić na odkładanie ważnych decyzji na ostatnią chwilę – mówi prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa.

fot. mat. prasowe

Plany finansowe Polaków w 2018

Co drugi Polak nie planuje w tym roku żadnej aktywności związanej z finansami.


Emerytura coraz ważniejsza


Co piąty Polak deklaruje, że w przyszłym roku będzie samodzielnie odkładał pieniądze na tzw. jesień życia. Pod tym względem jesteśmy konsekwentni – także w ubiegłym roku był to najważniejszy cel dotyczący finansów osobistych.
– Rosnąca skłonność do długoterminowego oszczędzania pieniędzy na emeryturę nie jest przypadkowa. Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się alarmujące informacje o prognozowanej wysokości emerytur w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, w marcu br. najczęściej wypłacane świadczenie kształtowało się na poziomie 2 tys. zł brutto, a z biegiem lat kwota ta będzie się z pewnością kurczyć – mówi Monika Szlosek. – Pesymistyczne prognozy ekspertów wpływają na postawy Polaków, którzy obawiają się znacznego pogorszenia standardu życia po zakończeniu aktywności zawodowej.


O odkładaniu na emeryturę poza obowiązkowymi składkami w przyszłym roku częściej myślą mężczyźni. Wśród Polek zdecydowanie wygrywa oszczędzanie krótkoterminowe na lokatach bankowych.
– To bardzo zła wiadomość, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie Polki są bardziej narażone na niskie emerytury. To efekt mniejszej liczby lat składkowych, w końcu kobiety kończą swoją aktywność zawodową o kilka lat wcześniej niż mężczyźni. Dodatkowo też zwykle mają przerwy w karierze zawodowej w związku z wychowywaniem dzieci – mówi Monika Szlosek.

Lokaty nadal popularne


Lokaty bankowe uplasowały się na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu planów finansowych. Co ciekawe, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji wzrosło zainteresowanie tą formą oszczędzania pieniędzy.
– Takie odpowiedzi świadczą o tym, że Polacy często wykazują się postawą ostrożnościową. Są przyzwyczajeni do produktów, które znają i które w razie nagłej potrzeby dają możliwość sięgnięcia po pieniądze w dowolnym momencie – mówi prof. Bombol. – Rosnąca popularność lokat może jednak dziwić mając na uwadze, że od dłuższego czasu ich oprocentowanie utrzymuje się na niskim poziomie.

fot. mat. prasowe

Plany finansowe Polaków w 2018

Co drugi Polak nie planuje w tym roku żadnej aktywności związanej z finansami.


Obecna sytuacja finansowa Polaków jest na tyle dobra, że warto poszukać alternatywnych rozwiązań, które mogą przynieść realne zyski. Niemal co dziesiąty z nas deklaruje chęć zainwestowania w wino, sztukę lub grunty. Niewiele mniej osób deklaruje chęć inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych.
– Niska skłonność do inwestycji wśród Polaków jest nadal widoczna, możemy dostrzec jednak pozytywną tendencję wśród młodych respondentów. Co czwarty Polak do 29. roku życia odpowiedział, że w nadchodzącym roku chciałby zainwestować w fundusze – mówi Monika Szlosek. – Ważną wskazówką dla inwestorów jest kierowanie się zasadą dywersyfikacji. Oznacza to, że nie lokujemy wszystkich oszczędności w jeden produkt, ale wybieramy różnorodne rozwiązania. Dzięki temu, nawet jeśli w przypadku któregoś z nich odnotujemy stratę, inne pozwolą nam ją odrobić i zwiększyć szansę na zysk.

Kredyty biorą 30-latkowie


Poza pomnażaniem własnych oszczędności, Polacy planują też korzystać z kredytów. Co ciekawe, sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne znalazło się dopiero na szóstym miejscu zestawienia. Wyniki te odpowiadają danym płynącym z rynku mieszkaniowego. Polacy najczęściej kupują nieruchomości za gotówkę . Tymczasem niskie stopy procentowe oraz stabilność na rynku pracy sprawia, że panują korzystne warunki do zaciągania kredytów gotówkowych i mieszkaniowych.
– Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi i gotówkowymi przejawiają przede wszystkim 30-latkowie – mówi prof. Bombol. – Nie bez powodu. Osoby w tym wieku mają już zazwyczaj ustabilizowaną sytuację zawodową i mogą sobie pozwolić na kredyt, a równocześnie są najczęściej na etapie zakładania rodziny, więc zakup mieszkania i jego urządzenie staje się dla nich realną życiową potrzebą.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: