eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ponad pół miliona prób wyłudzeń na osobach starszych

Ponad pół miliona prób wyłudzeń na osobach starszych

2018-01-26 12:57

Ponad pół miliona prób wyłudzeń na osobach starszych

Ponad pół miliona prób wyłudzeń na osobach starszych © Kurhan - Fotolia.com

Oszustwo na wnuczka i metoda na policjanta to ciągle najpopularniejsze taktyki, które polscy oszuści stosują wobec starszych członków naszego społeczeństwa. Ten niebezpieczny proceder niejednokrotnie pozbawia seniorów oszczędności życia. Z danych udostępnionych przez BIK wynika, że spośród 6,4 mln osób powyżej 65 roku życia aż 10% przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia. Do tego liczba prób wyłudzeń wcale nie spada, a łączna ich kwota sięga 422 mln zł. rocznie*. Znajomość sposobów zabezpieczenia się przed tego rodzaju incydentami stała się zatem koniecznością.
Zarówno dane udostępniane przez Policję, jak i doniesienia napływające z mediów nie pozostawiają złudzeń - wyłudzenia, których ofiarami pada starsza część naszego społeczeństwa nie należą do rzadkości. Niejednokrotnie też zdarza się, że efektem działania oszustów jest utrata całego posiadanego przez seniora majątku lub też pozbawienie go środków do życia do czasu wyjaśnienia sprawy. Seniorzy są dość łatwym łupem przestępców nie tylko dlatego, że ze względu na wiek często są samotni i schorowani, ale również ze względu na swoją dobroć, otwartość i chęć niesienia pomocy. Dowodem na to są badania opinii, z których wynika, że 4 na 10 polskich emerytów udziela finansowego wsparcia swoim najbliższym, najczęściej zresztą inicjując taką pomoc.

Nie tylko oszustwo „na wnuczka”


Jak wynika ze statystyk policyjnych, w 2016 suma strat materialnych w przestępstwie metodą tzw. „na wnuczka”, wyniosła 500 tys. zł.* Znana z przekazów medialnych metoda działania sprawcy, polegająca na podszywaniu się za brata, krewnego, znajomego, a nawet policjanta, to tylko jeden z wielu mechanizmów oszustwa czy metod perswazji, stosowanych przez naciągaczy.

Coraz powszechniejsza jest profilaktyka, uczulająca wszystkich, w tym także osoby starsze, na socjotechniki wykorzystywane przez oszustów do wyłudzenia często bardzo dużych sum pieniędzy. Osoby działają w dobrej wierze, sądząc, że pomagają najbliższym. Tymczasem są narażone na finansowe kłopoty. Według danych Policji, przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie dokonują prób oszukania osoby starszej, celem wyłudzenia od niej pieniędzy.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Ponad pół miliona prób wyłudzeń na osobach starszych

Jak wynika ze statystyk policyjnych, w 2016 suma strat materialnych w przestępstwie metodą tzw. „na wnuczka”, wyniosła 500 tys. zł.


Chrońmy dane swoje i naszych bliskich


Najlepszym sposobem na ochronę swoich danych jest świadomość konsekwencji ich utraty lub wykorzystania przez osoby niepowołane.
- Nadal ważne jest uświadamianie zagrożeń i skutków kradzieży tożsamości. Jednak coraz bardziej istotna staje się wiedza na temat zarówno dostępnych narzędzi ochrony, jak i zasad bezpieczeństwa danych osobowych - mówi Alina Stahl, dyrektor PR i Komunikacji w Grupie BIK. - Wprawdzie Polacy mają coraz większą wiedzę, czym może skutkować kradzież danych, wymieniają w badaniach opinii rozwiązania, jak np. programy antywirusowe, hasła do kont internetowych czy nieudostępnianie dowodu osobistego osobom nieuprawnionym, jednak wciąż niewiele osób wie, jak prawidłowo postąpić, gdy dojdzie do utraty ich dokumentu tożsamości – dodaje Alina Stahl.

www.Nieskradzione.pl


Adres portalu Nieskradzione.pl warty jest zapamiętania przez osoby starsze, ale także przez wszystkie dorosłe osoby, posługujące się swoim dokumentem tożsamości. Portal, prowadzony w ramach działań edukacyjnych Biura Informacji Kredytowej, to poradnik, który w przejrzysty sposób i przystępnym językiem opisuje życiowe historie, prawdziwe zdarzenia, a także daje gotowe wskazówki, m.in. jak postąpić w sytuacji zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego.
- Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości, jednak czasem, mimo podjętych środków ostrożności, zdarza się, że padniemy ofiarą kradzieży lub po prostu zgubimy dokument. W przypadku zagubienia dokumentu lub podejrzenia, że ktoś mógł go zeskanować bez naszej wiedzy, pierwszym ważnym krokiem jest jak najszybsze wyłączenie dokumentu z obiegu, tzw. zastrzeżenie dowodu osobistego – wskazuje Alina Stahl z BIK.

Dlatego należy zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Wystarczy założyć konto na www.bik.pl i zweryfikować swoją tożsamość. Wówczas, w przypadku utraty zarejestrowanego dokumentu, jednym kliknięciem zastrzeżemy dowód – informacja zostanie przekazana do systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej – w ten sposób nikt nie będzie mógł już posłużyć się naszą tożsamością.

Alerty - ochrona przed wyłudzeniem


Bezpłatne konto na bik.pl to także dostęp do narzędzi chroniących przed wyłudzeniem kredytu. Wciąż niewiele osób korzysta z Alertu BIK - prewencyjnego narzędzia, które zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu na skradzione dane.
Z przeprowadzonych w 2017 r. badań opinii wynika, że znajomość Alertu BIK zadeklarowało niespełna 1/4 ankietowanych. Co ciekawe, zaraz po zaprezentowaniu funkcjonalności i korzyści z posiadania Alertu, narzędzie wzbudza zaciekawienie i zachęca do jego zakupu. Potwierdziło to 1/3 osób, które z Alertem zetknęły się po raz pierwszy podczas wspomnianego badania.

Alerty to sygnały ostrzegawcze, wysyłane w formie smsa lub e-maila, które zapewniają nam ochronę przez cały rok, działają 24/h, 7 dni w tygodniu. Jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu, wówczas powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy. Jeśli klient nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu na jego dane osobowe. Dzięki informacji z Alertu możemy szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu.

W informacji wykorzystano dane z następujących źródeł:
* Raport o dokumentach infoDOK (III kw. 2017 r.), Związek Banków Polskich
* KGP, dane za 2016 r. (28, 6 tys.)
* Badanie „Sytuacja finansowa seniorów w Polsce”, ARC Rynek i Opinia, na zlecenie BIG InfoMonitor, listopad 2017 r.
* Przestępstwo stwierdzone z art. 286 kk z najwyższą sumą strat w wyniku działania sprawców metodą na "wnuczka" w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku, KGP, styczeń - grudzień 2016oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: