eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W których miastach najłatwiej o własne mieszkanie?

W których miastach najłatwiej o własne mieszkanie?

2018-07-06 10:10

W których miastach najłatwiej o własne mieszkanie?

W Łodzi najszybciej zbierzemy na mieszkanie © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W poszczególnych miastach ceny mieszkań bardzo istotnie się od siebie różnią. Tam, gdzie są one wyższe, zwykle lepiej się jednak zarabia. Niestety nie rekompensuje to różnic w cenach nieruchomości. Z wyliczeń Expandera wynika, że najszybciej, bo w ciągu 10 lat, można zebrać oszczędności na mieszkanie w Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo nawet 14 lat, trwałoby to we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.
Wśród analizowanych przez nas ośmiu miast najwyższe wynagrodzenia wypłacane są w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Najniższe są w Kielcach, Lublinie i Łodzi (patrz tabela). Pod wieloma względami lepiej jest zarabiać więcej niż mniej. Jeśli chodzi jednak o kupowanie mieszkania, to obecnie wydaje się, że są one łatwiej dostępne tam, gdzie zarobki są niższe. Problem polega bowiem na tym, że różnice w cenach mieszkań są zdecydowanie wyższe niż w poziomie wynagrodzeń.

Biorąc pod uwagę powyższe dane przyjmijmy, że mieszkanie o powierzchni 50 m2 chce kupić małżeństwo, które będzie co miesiąc odkładało 30% swoich dochodów. Każde z nich zarabia 80% średniego wynagrodzenia w danym mieście, czyli mają dochody zbliżone do mediany. To, co uda im się odłożyć wpłacają na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2% w skali roku.

fot. mat. prasowe

Różnice w wynagrodzeniach i cenach mieszkań

Wśród analizowanych przez nas ośmiu miast najwyższe wynagrodzenia wypłacane są w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.


Największe oszczędności zgromadziliby oni, gdyby pracowali w Warszawie, gdyż tam ich dochody byłyby najwyższe. Po 5 latach na ich koncie byłoby 132 838 zł. Stanowiłoby to jednak tylko ok. jedną trzecią ceny mieszkania o powierzchni 50 m2. Pracując w Łodzi czy Szczecinie zebraliby znacznie mniejszą kwotę – ok. 100 000 zł. Wystarczyłoby to jednak na niemal połowę wartości mieszkania kupowanego na rynku wtórnym. Dzięki temu mogliby zaciągnąć znacznie niższy, a więc i tańszy kredyt.

Własne mieszkanie za gotówkę - trzeba byłoby oszczędzać od 10 do 14 lat


W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że na w największych miastach zakupy nowych mieszkań aż w ok. 70% finansowane są gotówką. Sprawdziliśmy więc również ile lat nasze przykładowe małżeństwo musiałaby oszczędzać na własne mieszkanie. Najszybciej, bo przez 10 lat, zebraliby pieniądze na mieszkanie z rynku wtórnego w Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo 13,5 roku, trwałoby to gdyby chcieli zamieszkać w Warszawie. Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to okres oszczędzania byłby dłuższy - od niecałych 12 lat w Szczecinie, do ok. 14 lat we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

fot. mat. prasowe

Ile wkładu własnego uda się zgromadzić przez 5 lat

Największe oszczędności zgromadziliby oszczędzający Warszawy, ale nie zdałyby się one na wiele.


Na koniec warto dodać, że nasze wyliczenie ma charakter orientacyjny, mający ukazać różnice w dostępności mieszkania w poszczególnych miastach. W rzeczywistości po 10 czy 14 latach ceny mogłyby się istotnie zmienić, tym samym wydłużając lub skracając czas oszczędzania. Jego długość może się też istotnie zmienić jeśli ktoś będzie odkładał mniejszą lub większą część swoich dochodów niż 30%, które przyjęliśmy w naszym wyliczeniu. Poza tym ceny mieszań w obrębie każdego miasta istotnie się od siebie różnią. W zależności od tego w jakiej dzielnicy chcemy mieszkać, okres ten może być zarówno dłuższy jak i krótszy niż podany w naszej tabeli.

fot. mat. prasowe

Ile lat trzeba oszczędzać na mieszkanie o pow. 50 m2

Na nowe mieszkanie najdłużej oszczędzać będziemy we Wrocławiu.

Oceń

4 3

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: