eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Alerty BIK i inne sposoby dyscyplinowania nierzetelnych płatników

Alerty BIK i inne sposoby dyscyplinowania nierzetelnych płatników

2017-09-19 10:43

Alerty BIK i inne sposoby dyscyplinowania nierzetelnych płatników

Kolor zielony to firma wiarygodna © borispain69 - Fotolia.com

Już od lat jedną z największych bolączek polskiego biznesu jest nierzetelność kontrahentów. Potwierdza to chociażby niedawne badanie, które Instytut Keralla Research zrealizował dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wynika z niego, że na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy problem niesolidnych odbiorców (powyżej 60 dni opóźnienia) dotyczył połowy polskich firm (48 proc.). Problem jest o tyle istotny, że w przypadku małych i średnich firm nawet jeden zator płatniczy może przesądzić o bankructwie. Pomocą dla przedsiębiorców mogą być m.in. Alerty BIK.

Przeczytaj także: Czyszczenie BIK na żądanie?

Wprawdzie problem opóźnionych płatności nie pojawił się wczoraj, to jednak okazuje się, że polskie firmy ciągle są mądre po szkodzie i niezbyt dobrze radzą sobie z przewidywaniem problemów, jakich dostarczyć im mogą niesolidni odbiorcy. Zazwyczaj więc nie zapobiegają takim sytuacjom, ale dopiero leczą ich skutki, co niejednokrotnie okazuje się przysłowiową "musztardą po obiedzie". Nawet ci przedsiębiorcy, którzy stosują działania prewencyjne, przyznają, że działają przeważnie po fakcie. Co czwarty z nich próbuje dyscyplinować niesolidnych płatników poprzez „częsty kontakt, przesyłane wezwania”, 13 proc. „blokuje dostawy”, a jeden na dziesięciu (11 proc.) „podejmuje działania windykacyjne i kroki prawne”.

Sprawdzanie kontrahenta i jego wiarygodności płatniczej, które każdorazowo powinno poprzedzać nawiązanie współpracy, znalazło się dopiero na czwartym miejscu (11 proc. wskazań) i okazało się mniej popularne aniżeli zabezpieczenie się sprzedażą towaru za przedpłaty - 18 proc. Analiza opinii przedsiębiorców wskazuje, że przedstawiciele mikro, małych i średnich firm bardziej niż na prewencję stawiają na relacyjność.
- Nie można jednak opierać się wyłącznie na podejściu relacyjnym, ważne jest też podejście transakcyjne, którego stałym elementem powinno być sprawdzanie i systematyczny monitoring sytuacji finansowej, wiarygodności płatniczej i kredytowej kontrahentów. Takie działania podnoszą bezpieczeństwo prowadzenia biznesu i jego rentowność. A ostrożnym warto być nawet w okresie lepszej koniunktury gospodarczej, bo zawsze występuje grupa firm o gorszej kondycji, charakteryzujących się słabszą dyscypliną płatniczą – przestrzega Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Kontrola nad finansami dostosowana do potrzeb


Grupa BIK przygotowała ofertę dla najmniejszych przedsiębiorstw – pakiet usług, dzięki którym właściciele firm mogą mieć dostęp online do historii kredytowej i na bieżąco kontrolować swoje finanse oraz postęp w spłatach kredytu, leasingu czy też należności pożyczkowych. Nowe rozwiązania BIK zostały zbudowane w technologii RWD, dzięki temu wyświetlane produkty dostosowują się do urządzenia, z którego korzysta klient. Raport można więc komfortowo przeglądać na ekranie komputera, tablecie i telefonie. Oferta dostępna jest od niedawna na portalu www.bik.pl, a w jej skład wchodzą takie produkty jak: Raport BIK Moja Firma, Raport o Kontrahencie, Wskaźnik BIK Moja Firma, Wskaźnik o Kontrahencie oraz Alerty BIK Moja Firma i Alerty o Kontrahencie. Usługi te łączą w sobie informacje z dwóch baz: Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. A wszystko wygodnie i w jednym miejscu.

fot. borispain69 - Fotolia.com

Kolor zielony to firma wiarygodna

Jeśli Wskaźnik firmy ma kolor zielony, oznacza to, że nie ma ona opóźnień w spłacie zobowiązań kredytowych, opłaca faktury w terminie i nie została wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.


Co przedstawia Raport BIK Moja Firma i Raport o Kontrahencie?


Raport BIK Moja Firma zawiera dane z instytucji finansowych o udzielonych kredytach i pożyczkach oraz informacje o spłacaniu zobowiązań. Znajdują się tam także informacje gospodarcze o płatnościach, np. faktur, z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Korzystając z raportu, można dowiedzieć się, czy firma nie figuruje w Rejestrze Dłużników lub czy osoba nieuprawniona nie wyłudziła kredytu na dane przedsiębiorstwa. Całościowe zestawienie należności pozwala na ocenę realnej szansy firmy na uzyskanie kredytu i daje gwarancję kontroli terminowości spłat. Ponadto można zweryfikować, czy dokonane spłaty zostały odpowiednio zaksięgowane.
– Raport BIK Moja Firma stanowi swego rodzaju poświadczenie wiarygodności firmy, ponieważ przedstawia jej aktualną sytuację kredytową. Może się to okazać szczególnie atrakcyjne w pozyskiwaniu nowych klientów i kontrahentów. Przedstawienie takiej oceny firmy to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo jest godnym zaufania partnerem w biznesie. – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Podobnie Raport o Kontrahencie zawiera status zobowiązań sprawdzanej firmy, czyli informacje o terminowości spłat oraz podsumowanie niespłaconych długów widniejących w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Otrzymujemy więc wgląd do szczegółowych informacji o długach sprawdzanej firmy – możemy dowiedzieć się z jakimi płatnościami i na jakie kwoty zalega. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca może kontrolować kondycję finansową obecnych i przyszłych partnerów biznesowych, by zapobiegać ewentualnym problemom z otrzymywaniem płatności, co jest niezwykle ważne w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu.

Prosta ocena rzetelności niczym sygnalizacja świetlna na drodze


W nowej ofercie dostępny jest również Wskaźnik BIK Moja Firma, czyli ogólna ocena kondycji finansowej firmy. Działa on w następujący sposób. Jeśli Wskaźnik firmy ma kolor zielony, oznacza to, że nie ma ona opóźnień w spłacie zobowiązań kredytowych, opłaca faktury w terminie i nie została wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, czyli jest to firma wiarygodna, rzetelna, warto z nią nawiązać współpracę. Status pomarańczowy świadczy o tym, że firma ma opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych, jednak są to opóźnienia nie dłuższe niż 30 dni a w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie ma negatywnych informacji dotyczących tej firmy. Przedsiębiorstwo może uzyskać status czerwony. Oznacza to, że ta firma jest dłużnikiem – figuruje w Rejestrze Dłużników w bazie BIG InfoMonitor z co najmniej jedną opóźnioną płatnością oraz może mieć zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych. Wskaźnik można udostępnić np. kontrahentom, udowadniając, że jest się partnerem godnym zaufania.
Wskaźnik o Kontrahencie zawiera prostą ocenę wypłacalności firmy, prezentowaną na podstawie danych z bazy BIG InfoMonitor. W ten sposób można dowiedzieć się bez analizowania szczegółów, czy firma jest dłużnikiem i czy spłaca swoje należności w terminie. Wskaźnik o Kontrahencie prezentuje się w podobnym kształcie co Wskaźnik BIK Moja Firma: status zielony – firma jest wiarygodna, brak negatywnych informacji o sprawdzanej firmie, status czerwony – firma jest dłużnikiem, w bazie BIG InfoMonitor istnieje co najmniej jeden wpis o nieuregulowanej płatności.

W biznesie trzeba działać szybko i bez przerwy


Przedsiębiorcy w pakiecie mają dostęp do usługi Alert BIK Moja Firma. Jest to rozwiązanie, które pozwala w pełni kontrolować sytuację finansową przedsiębiorstwa, ponieważ 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu monitoruje każdą zmianę związaną z zadłużeniem przedsiębiorstwa.
─ Alerty BIK dla konsumentów działają już na rynku długo i cieszą się rosnącą popularnością. Nowe Alerty BIK dla firm obsługują dodatkowe zdarzenia, np. informują o otwarciu lub zamknięciu rachunku kredytowego, a także o pojawieniu się nowych Informacji Gospodarczych w BIG InfoMonitor – zaznacza Marcin Gozdek, Dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK.

Po aktywowaniu Alertów właściciel zostanie powiadomiony przez SMS i e-mail w przypadku, gdy w BIK pojawi się informacja o opóźnieniu w spłacie kredytu firmowego, kiedy firma zostanie wpisana do rejestru dłużników lub gdy zostanie podjęta próba uzyskania kredytu. Dzięki temu otrzymujemy dodatkową ochronę przed wyłudzeniem kredytu na dane naszej firmy.

Alerty BIK umożliwiają również otrzymanie informacji odnośnie kontrahenta. Dzięki temu możemy stale monitorować, jak nasz partner reguluje płatności, czy jest rzetelny lub czy ma problemy finansowe, co może odbić się na współpracy. Usługa Alert o Kontrahencie powiadomi nas zawsze wtedy, gdy nasz kontrahent zostanie wpisany do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz w przypadku kiedy przestanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań płatniczych.

Monitoruj, sprawdzaj, kontroluj w jednym pakiecie


Produkty w ramach nowej oferty dostępne są pojedynczo lub w pakietach. Szczególnie atrakcyjny dla przedsiębiorców może okazać się Pakiet Bezpieczna Firma, w ramach którego dostępne są następujące produkty: 6 Raportów o swojej firmie, Alerty BIK, Wskaźniki oraz możliwość sprawdzania i monitorowania 3 kontrahentów, do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy. Z myślą o firmach, które chcą aktywniej kontrolować swoje finanse i partnerów biznesowych, przygotowano ofertę pozwalającą na wygenerowanie 12 Raportów BIK Moja Firma oraz sprawdzanie i monitorowanie 6 wybranych przedsiębiorstw.

*Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm, techniką wywiadów telefonicznych, sierpień 2017 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: