eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kiedy wyjazd na narty będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy?

Kiedy wyjazd na narty będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy?

2018-01-12 12:29

Kiedy wyjazd na narty będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy?

Wyjazd na narty może kosztować tysiące euro © cristianbalate - Fotolia.com

Wyjazd na narty to wydarzenie, na które wielu Polaków czeka cały rok. Warto poprzedzić go załatwieniem spraw związanych z bezpieczeństwem. O wypadek na stoku nie jest trudno, a koszty związanej z nim opieki medycznej nierzadko urastają do gigantycznych wręcz poziomów. Jeżeli poszkodowany narciarz nie będzie posiadać ubezpieczenia, to wówczas przyjdzie mu zapłacić za nie z własnej kieszeni.
Wysokość kosztów, jakie może wygenerować wyjazd na narty, uzmysławia nam informator znajdujący się na stronie internetowej NFZ. Biorąc pod uwagę preferencje polskich narciarzy, szczególnie interesujące są dane odnośnie nierefundowanych kosztów, jakie czekają nieubezpieczonych kosztów w Austrii, Czechach, Słowacji oraz Szwajcarii. Wymienione kraje łączy jeszcze jedna, niezwykle istotna kwestia - w każdym z nich usługi ratownictwa górskiego są odpłatne. Tak więc osoby, które szykują się na szusowanie na tamtejszych stokach muszą być świadome, że w razie wypadku konieczne będzie uregulowanie rachunku za akcję ratunkową.

I tak np. w popularnej wśród polskich turystów Austrii wymagany jest zwrot kosztów interwencji górskiego pogotowania ratunkowego, jeżeli wypadek był związany z uprawianiem sportu.
„Rachunek za łatwą akcję ratunkową może oscylować na poziomie 2000 euro. Jeżeli wymagany jest większy wysiłek ratowników i dłuższy czas pracy śmigłowca, to koszt całej akcji ratowniczej wzrasta nawet do 8000 euro - 10 000 euro. W przypadku ciężkich urazów, można się starać o częściową refundację kosztów ze strony państwa, ale ten zwrot nie przekracza 10% - 15% rachunku za skomplikowaną akcję ratowniczą” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. cristianbalate - Fotolia.com

Wyjazd na narty może kosztować tysiące euro

Wypadek podczas zagranicznego wyjazdu na narty, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Kolejny spory koszt będzie związany z transportem poszkodowanego narciarza do Polski (np. przy pomocy samolotu lub ambulansu). Polski turysta co do zasady nie może liczyć na to, że inny kraj pokryje koszty jego powrotu. Podobna zasada dotyczy również transportu zwłok osoby, która zmarła podczas urlopowego wyjazdu. Warto dodać, że NFZ tylko w wyjątkowych przypadkach zgodzi się na pokrycie kosztów transportu chorego do Polski. Wspomniane koszty mogą oscylować na poziomie kilku lub nawet kilkunastu tysięcy euro. Dlatego łączny rachunek za akcję ratunkową w górach i transport poszkodowanego narciarza do kraju, nierzadko przekracza 10 000 euro - 15 000 euro. Do wydatków ponoszonych przez nieubezpieczoną prywatnie osobę (w tym również posiadacza karty EKUZ), trzeba doliczyć dodatkowe koszty usług medycznych.
„W przypadku Szwajcarii, narciarz korzystający z usług publicznej służby zdrowia, już na wstępie musi wnieść ryczałtową opłatę wynoszącą 92 CHF. Każdy dzień hospitalizacji dorosłej osoby w szwajcarskim szpitalu, oznacza dodatkowy koszt na poziomie przynajmniej 15 CHF” - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.