eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polki nie lubią ryzyka

Polki nie lubią ryzyka

2016-04-07 09:44

Polki nie lubią ryzyka

Jak inwestują kobiety? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rozważna jak Polka. Słuszności tego twierdzenia dowodzić może ostatnie badanie zrealizowane przez Deutsche Bank, z którego wynika, że inwestowanie pieniędzy w wydaniu polskich kobiet to faktycznie zachowawczość i rozwaga. 6 na 10 ankietowanych przyznaje, że wybiera jedynie produkty bezpieczne, licząc się z tym, że zyski mogą być zaledwie symboliczne. Wprawdzie rozsądek zasadniczo zasługuje na pochwałę, jednak eksperci podkreślają, że inwestycje, które przynoszą wymierne korzyści, muszą nieść za sobą choć odrobinę ryzyka.

Przeczytaj także: Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

Badanie pokazało także, że decyzja o inwestowaniu raczej nie jest spontaniczna - większość kobiet przed podjęciem decyzji porównuje ofertę rynkową i długo zastanawia się nad ostatecznym wyborem. Jednocześnie spora rzesza ankietowanych jest przekonana, że rozumie ideę skutecznego lokowania pieniędzy. 25% respondentek deklaruje także, że zna różnorodne produkty bankowe, które umożliwiają osiągnięcie zysków.

Tak czy inaczej, ostatnie analizy dowodzą, że aktywność inwestycyjna kobiet wypada w porównaniu z mężczyznami dość blado. Jeśli już mówimy o inwestycjach w damskim wydaniu, to najczęściej są to bezpieczne, ale najmniej zyskowne produkty, jak konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Wyraźnie widać, że panie stronią raczej od ryzyka i z rzadka decydują się na zakup akcji giełdowych, czy jednostek funduszy inwestycyjnych.

Liczy się głównie bezpieczeństwo


Tendencję tę potwierdza najnowsze badanie opinii zrealizowane przez Deutsche Bank wśród kobiet aktywnych zawodowo. Okazuje się, że nawet w tej grupie, zdecydowanie częściej preferowane są produkty całkowicie bezpieczne, zapewniające pewny zysk - nawet jeśli miałby on być niewielki. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 60 proc. respondentek. Jedna trzecia z nich (prawie 35 proc.) podzieliłaby swoje oszczędności pomiędzy kilka produktów charakteryzujących się zróżnicowanym stopniem ryzyka, w połączeniu z różnym poziomem zarobku na tym produkcie. Tylko niespełna 3 proc. preferuje produkty finansowe przynoszące wysoki zysk, ale wiążące się z ryzykiem poniesienia straty.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak inwestują kobiety?

6 na 10 ankietowanych przyznaje, że wybiera jedynie produkty bezpieczne, licząc się z tym, że zyski mogą być zaledwie symboliczne.


Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, należy pamiętać o tym, że Polacy generalnie przedkładają produkty bezpieczne, nawet przynoszące jak obecnie minimalne zyski, nad te, które choć nieco bardziej ryzykowne, mogą przynieść faktycznie odczuwalną stopę zwrotu.
- Jak pokazuje nasze badanie, wśród kobiet te preferencje są widoczne w jeszcze większym stopniu, ponieważ przewaga wskazań opowiadających się przede wszystkim za bezpieczeństwem inwestycji jest bardzo wyraźna - mówi. - Tymczasem, jeśli faktycznie myślimy o realnych zyskach, kluczowa jest odpowiednia dywersyfikacja inwestycji, tzn. rozdzielenie ich pomiędzy bezpieczne, jak również bardziej i mniej ryzykowne produkty. W dłuższej perspektywie to właśnie odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny jest wyborem, który może przynieść potencjalnie najlepsze efekty - komentuje.

Jak pokazują szczegółowe wyniki badania Deutsche Bank, ten możliwie różnorodny sposób inwestowania, najbliższy jest najmłodszym respondentkom (18-24 lata), które znacznie częściej niż te z pozostałych grup wiekowych podzieliłyby swoje oszczędności pomiędzy produkty bardziej i mniej ryzykowne. Taką odpowiedź wybrało dwie trzecie ankietowanych w tym wieku. Z kolei osoby najstarsze preferują produkty całkowicie bezpiecznie. Zauważalny, choć niezbyt wielki jest również kontrast pomiędzy kobietami najlepiej i najgorzej oceniającymi swoją sytuację materialną. Prawie 11 proc. aktywnych zawodowo kobiet, zdecydowanie pozytywnie oceniających stan swoich domowych finansów, preferuje inwestowanie bardziej agresywne i zyskowne. Natomiast wśród tych oceniających swoją sytuację jako złą, takich odpowiedzi nie było wcale.

fot. mat. prasowe

Jak inwestują zawodowo aktywne Polki?

6 na 10 kobiet woli bezpieczne produkty nawet gdyby miały przynosić niewielkie zyski.


Kobiety decyzyjnie rozważne


Niemal 60 proc. ankietowanych to kobiety, które można określić jako „decyzyjnie rozważne”, czyli takie, które zanim podejmą kroki dotyczące oszczędzania i inwestowania pieniędzy, długo zastanawiają się, porównują i zbierają szczegółowe informacje, co zajmuje im sporo czasu. Respondentki te chcą mieć jednak pewność, że zrobiły wszystko, by podjąć dobrą decyzję. Zdecydowanie mniejszą grupę kobiet można nazwać „szybkodecyzyjnymi” (23 proc.). To kobiety, które podejmują decyzje kierując się dostępną na bieżąco informacją, chcąc szybko osiągnąć cel, wybierają konkretny produkt finansowy, żeby już później o tym nie myśleć. Trzecia grupa to kobiety decyzyjnie wykluczone (9 proc.) – takie, które generalnie nie podejmują decyzji finansowych. Według prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, należy domniemywać, iż mimo, że mają one własne dochody, ktoś te decyzje podejmuje za nie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: