eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

2015-02-28 00:55

Przeczytaj także: Od 1 lipca droższe pożyczki. Na co zwrócić szczególną uwagę?


5. Sprawdź warunki i dodatkowe opłaty oraz RRSO


Każdy konsument decydujący się na podpisanie umowy pożyczkowej ma świadomość konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Jednakże, ich ostateczna wysokość nie zawsze jest oczywista w momencie podpisywania umowy. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak np. RSSO - Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik mający charakteryzować kredyt czyli wyrażony w procentach całkowity koszt pożyczki uwzględniający wszystkie koszty (odsetki, prowizje i inne opłaty), które konsument jest zobowiązany zapłacić, jak również zmianę wartości pieniądza w czasie.

6. Sprawdź terminy spłaty i całkowite koszty pożyczki


Dodatkowe opłaty czy termin spłaty zarówno całej pożyczki, jak i poszczególnych rat, to kolejne elementy umowy, które niejednokrotnie sprawiają problem konsumentom. Często związane są one z manipulacją oprocentowaniem, gdyż jest to jeden z najczęstszych powodów wzrostu opłat, które negatywnie zaskakują pożyczkobiorców. Inne, ważne informacje, zwłaszcza w kontekście większych zobowiązań, to ostateczny termin zwrotu oraz wysokość odsetek. Warto też zawczasu zapoznać się z punktem dotyczącym reklamacji i wypowiedzeń. Jeśli korzystamy z usług firm pożyczkowych, mamy dwutygodniowy okres na wypowiedzenie umowy, bez podawania przyczyn rezygnacji i bez dodatkowych konsekwencji.

7. Pamiętaj o opodatkowaniu


Wielu konsumentów zapomina, że pożyczki, jak każdy produkt finansowy, objęty jest podatkiem i wiąże się z koniecznością uregulowania kosztów od czynności cywilnoprawnych. Obecnie, wynosi on 2% kwoty pożyczki i powinien zostać wpłacony do odpowiedniego urzędu skarbowego nie później niż 14 dni po zawarciu umowy. Podatek ten nie zawsze będzie oznaczać dodatkowe koszty dla pożyczkobiorcy, gdyż istnieje bowiem szereg wyjątków, dzięki którym można uniknąć konieczności jego opłaceni (na przykład gdy mąż pożycza środki żonie lub swym dzieciom). Dodatkowe koszty związane z tym obowiązkiem warto wziąć pod uwagę, w chwili decydowania się na pożyczkę.

8. Nie daj się złapać w pułapkę internetu


W Polsce co raz większą popularnością cieszą się pożyczki internetowe. Z założenia jest to najszybszy sposób uzyskania pomocy finansowej. Wniosek o pożyczkę internetową składa się za pośrednictwem strony internetowej, a po poprawnej weryfikacji pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet w ciągu kwadransa. Tego rodzaju są zazwyczaj wysoko oprocentowane i zawiera wiele dodatkowych opłat, które nie są jasno opisane w umowie. Możliwość szybkiego uzyskania pożyczki, wiąże się jednak z niezwykle krótkim czasem na jej spłatę - zwykle wynosi on 30 dni. Fundusze uzyskane w ten sposób również nie są zbyt wysokie i zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 100 do 2000 złotych.

9. Nie zapominaj o zdrowym rozsądku


Wielokrotnie, konsumenci skuszeni atrakcyjną ofertą lub pozornie łatwą możliwością zdobycia dodatkowych środków, decydują się na pożyczkę, która przerasta ich finansowe możliwości. Nim podejmiemy ostateczną decyzję o podjęciu pomocy pieniężnej z konkretnej instytucji, warto na spokojnie ocenić, czy dług zaciągany często na okres kilku lat, faktycznie zostanie przez nas spłacony w terminie, oszczędzając nam dodatkowych kosztów.

10. Zachowaj umiar


Zdarza się, że firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek widząc zainteresowanie konsumenta próbują nakłonić go do zaciągnięcia większego zobowiązania, niż faktycznie jest mu potrzebny. Nie oznacza jednak, że taka umowa będzie korzystniejsza dla jej odbiorcy. Warto przemyśleć na co planujemy przeznaczyć zaczerpnięte fundusze i nie przekraczać wyznaczonego budżetu, gdyż każda różnica w ogólnej wartości pożyczki niesie ze sobą wyższe ryzyko i koszty dla konsumenta.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: