eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 29.09.-03.10.14

Rynek akcji, walut i surowców 29.09.-03.10.14

2014-10-06 10:17

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 22-26.09.14


Rynek akcji w Niemczech


Ostatni tydzień przyniósł dalsze spadki. W czwartek kontrakty na indeks DAX zniżkowały do kilkutygodniowego dna na poziomie 9167pkt. Pod koniec sesji doszło do odbicia. W piątek dzienne maksimum wypadło na poziomie 9307pkt., zamknięcie blisko dziennego szczytu na poziomie 9287pkt. (wykres 3).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

W piątek dzienne maksimum wypadło na poziomie 9307pkt., zamknięcie blisko dziennego szczytu na poziomie 9287pkt.


Najbliższe dni mogą przynieść odreagowanie spadków z wrześniowego szczytu. Dosyć silny opór znajduje się w rejonie 9460pkt. Sądzę, że w miarę poprawy sytuacji na giełdach za oceanem w pewnym momencie odbicie na rynku niemieckim przybierze na sile tak jak to było w trakcie wzrostów z sierpniowego dna.

Rynek akcji w Polsce


W ubiegłym tygodniu WIG spadał. W czwartek indeks ustanowił kilkutygodniowe minimum na poziomie 53 499pkt. i takie było też zamknięcie. W piątek sesja rozpoczęła się od wzrostów. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 53 917pkt., zamknięcie wypadło na poziomie 53 755pkt.

Z sierpniowego dna widoczna jest silna fala wzrostów, przyjęła ona postać 5-falowej struktury. Jest to optymistyczny sygnał wskazujący, że po blisko rocznej korekcie w trendzie horyzontalnym, w sierpniu rozpoczęła się kolejna fala wzrostów.

W kilkusesyjnej perspektywie możliwa jest jednak dalsza przecena korygująca wzrosty z sierpniowego dna. Potem oczekuję na kolejny ruch w górę. Kluczowe będzie czy indeksy za oceanem będą w stanie przebić wrześniowe maksima. Jeśli się to uda to za oceanem wzrosty mogą potrwać do grudnia. W przeciwnym wypadku w październiku może dojść do przesilenia.

W przeszłości nasz rynek wielokrotnie nie był w stanie wykorzystywać dobrej koniunktury za oceanem, w październiku może być podobne. Dopiero potem możliwy jest kolejny kilkutygodniowy trend wzrostowy (wykres 4). Długoterminowe przesilenie może wypaść najprawdopodobniej na jesieni 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Dopiero potem możliwy jest kolejny kilkutygodniowy trend wzrostowy


Na wykresie indeksu WIG20 z sierpniowego dna nie udało się uformować 5-falowej struktury, głównie poprzez skorygowanie tego indeksu o dywidendę PZU (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Na wykresie indeksu WIG20 z sierpniowego dna nie udało się uformować 5-falowej struktury, głównie poprzez skorygowanie tego indeksu o dywidendę PZU


Początek tygodnia może przynieść niewielkie odbicie. Próba przełamania oporu w postaci czwartkowej luki bessy może się nie udać. Nieco wyżej znajduje się silny opór w rejonie 2470-2480pkt.

wrześniowego szczytu podobnie jak na WIG-u może się nie udać. W rezultacie możliwy powrót do wsparcia w rejonie W dalszej perspektywie, najprawdopodobniej do grudnia, można oczekiwać na wzrosty i atak na szczyt z listopada 2013 roku.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: