eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Które obligacje skarbowe wybrać?

Które obligacje skarbowe wybrać?

2014-08-27 09:10

Które obligacje skarbowe wybrać?

Które obligacje skarbowe wybrać? © beeboys - Fotolia.com

Aby oszczędzanie pieniędzy przyniosło nam jak najlepsze wyniki, warto dostosować je do naszych potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w obligacje skarbowe. W ofercie Ministerstwa Finansów standardowo dostępne są cztery rodzaje papierów dłużnych. Które wybrać?
W ofercie Ministerstwa Finansów oszczędzający ma do wyboru 4 rodzaje obligacji skarbowych. Są to papiery: 2-letnie (DOS), 3- letnie (TOZ), 4- letnie (COI) oraz 10-letnie (EDO). Posiadają one wspólne korzyści, takie jak atrakcyjny zysk, przy pełnym gwarantowanym przez Skarb Państwa bezpieczeństwie środków, oraz możliwość oszczędzania nawet niewielkich kwot – cena jednej obligacji oszczędnościowej, niezależnie od jej rodzaju wynosi 100 zł. Pomimo wspólnych cech każdy typ papierów dłużnych odpowiada na inne potrzeby oszczędzających. W przypadku jednych zysk otrzyma się szybciej – nawet po pół roku, w przypadku innych trzeba poczekać nieco dłużej – rok, dwa czy 10 lat. Należy pamiętać jednak, że odsetki są tym wyższe, im dłuższy jest czas oszczędzania.

Obligacje dwuletnie – zysk znany już w dniu zakupu

Obligacje 2-letnie to propozycja dla osób, które planują oszczędzać w stosunkowo krótkiej perspektywie, przy czym poszukują jednocześnie rozwiązania sprawdzonego oraz bezpiecznego. Zysk wynikający z wyboru tego rodzaju papieru dłużnego jest znany już w dniu jego zakupu. Pozwala to oszczędzającemu dokładnie zaplanować swoje finanse, np. związane z remontem domu czy też wakacyjnym wyjazdem. Zaletą obligacji DOS jest także fakt, że po pierwszym roku oszczędzania odsetki są dopisywane do kwoty, od której naliczane są kolejne odsetki. Przez kolejny rok na ostateczny zysk pracuje zatem kwota wyższa niż ta, za którą oszczędzający kupił obligacje.

fot. beeboys - Fotolia.com

Które obligacje skarbowe wybrać?

Obligacje 2-letnie to propozycja dla osób, które planują oszczędzać w stosunkowo krótkiej perspektywie i poszukują rozwiązania sprawdzonego oraz bezpiecznego, a 10-letnie papiery dłużne są dla osób oszczędzających np. na emeryturę.


Obligacje trzy- oraz czteroletnie – stały dopływ gotówki

Oszczędzając poprzez obligacje TOZ i COI można uzyskać cykliczne wypłaty odsetek. Zysk otrzymuje się w ich przypadku odpowiednio co pół roku lub rok, czyli jeszcze przed zakończeniem procesu oszczędzania. Oprocentowanie w odróżnieniu od obligacji DOS jest zmienne. Nabywca obligacji COI nie musi jednak martwić się o swój dochód, ponieważ oprocentowanie zawsze będzie wyższe niż poziom inflacji. Do wyliczenia odsetek od tej obligacji brany jest wskaźnik inflacji, czyli zmiany cen produktów i usług na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy oraz marża podwyższająca zysk. W przypadku obligacji TOZ oprocentowanie liczone jest w oparciu o stawkę WIBOR 6M – stopę po której banki pożyczają sobie pieniądze na okres 6 miesięcy i mnożnik, który obecnie wynosi 0. Oprocentowanie zmienne jest rozwiązaniem podążającym za zmianami rynkowymi i przy znajomości zasad jego wyliczania sami jesteśmy w stanie oszacować potencjalny zysk oraz zaplanować na co go przeznaczymy, np. na zakup corocznej wyprawki szkolnej dla dziecka, czy na opłaty za półroczny kurs angielskiego.

Obligacje dziesięcioletnie – bezpieczne rozwiązanie emerytalne

10-letnie papiery dłużne to przede wszystkim rozwiązanie dla osób myślących o swoich finansach długofalowo, np. w kontekście przyszłej emerytury. Oferują one najwyższy zysk spośród wszystkich obligacji oszczędnościowych. Jest on wyliczany w oparciu o wartość inflacji za ostatnie 12 miesięcy – analogicznie jak w przypadku papierów COI. Ponadto środki, lokowane w dziesięciolatki, kapitalizowane są każdego roku. Załóżmy, że zainwestowaliśmy w obligacje tego typu 10 tys. złotych, a odsetki wyniosły 400 złotych. Już w roku kolejnym zysk naliczany jest od kwoty 10 400 zł. Kapitalizacja odbywa się dziewięciokrotnie, co w znaczący sposób wpływa na wysokość ostatecznej wypłaty. Zarówno długi horyzont inwestycyjny, jak i sposób naliczania odsetek oraz oprocentowanie zmienne sprawiają, że obligacje dziesięcioletnie są doskonałym rozwiązaniem dla osób myślących już dziś o swojej emeryturze.

Obligacje skarbowe – najbezpieczniejsza forma oszczędzania

Gwarancja wykupu papierów dłużnych przez Skarb Państwa, pewny zysk oraz prosta konstrukcja produktu sprawiają, że obligacje skarbowe uważane są za najbezpieczniejszą formę oszczędzania i pomnażania środków. To jednak nie jedyne aspekty, które potwierdzają tę tezę. Warto też pamiętać, że papiery dłużne nie występują w formie fizycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowany jest czynnik kradzieży. Każdy nabywca identyfikowany jest po numerze PESEL, a jego stan posiadania zapisywany jest w Rejestrze Nabywców Obligacji. Obligacje występują pod postacią zapisu elektronicznego. Potwierdzenie nabycia jest dokumentem informacyjnym i jego ewentualne zagubienie nie niesie za sobą żadnych problemów.

Kolejną ważną dla naszego bezpieczeństwa finansowego kwestią jest także to czy możemy zakończyć inwestycję wcześniej i z czym taka decyzja ewentualnie się wiąże. W przypadku obligacji – decyzję o wcześniejszym wycofaniu zainwestowanych środków możemy podjąć niemal w dowolnym momencie. W takim przypadku wystarczy złożyć tzw. dyspozycję przedterminowego wykupu, aby po 5 dniach roboczych otrzymać oszczędności. Przy skorzystaniu z tej opcji narosłe odsetki pomniejszane są o 1 zł od obligacji 2-, 3- i 4- letniej oraz o 2 zł od obligacji 10-letniej. Dzięki temu mamy pewność, że w sytuacjach, w których będziemy musieli skorzystać ze zgromadzonych środków, bez problemu będziemy mogli je otrzymać.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: