eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wymiana walut: bank, kantor czy Internet?

Wymiana walut: bank, kantor czy Internet?

2014-07-08 13:33

Wymiana walut: bank, kantor czy Internet?

Wymiana w kantorze? © bernardbodo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Każdy wakacyjny wyjazd wiąże się z wymianą gotówki – jak zwykle stoimy przed trojakim wyborem – czy po zagraniczną walutę udamy się do kantoru, do banku czy może jednak skorzystamy z dobrodziejstw Internetu? Jak się okazuje, jest to o tyle ważny wybór, gdyż różnice w kosztach potrafią być naprawdę duże. Sprawdzamy i odpowiadamy na zasadnicze pytanie:: gdzie kupić, by nie stracić?
Zakup mniejszych ilości waluty nie powinien być specjalnie problematyczny, ponieważ nawet przy założeniu, że wymiana nastąpi po zawyżonym kursie, to strata kursowa będzie odpowiednio niewielka. Kwestia komplikuje się jednak, gdy czeka nas zakup np. kilkuset euro, ponieważ na tej operacji można stracić już naprawdę sporo.

Wymiana w kantorze

Niekwestionowaną zaletą zakupu walut w kantorze jest to, że w dużej placówce, poza najpopularniejszymi walutami takimi jak, jak euro czy dolary, kupimy także waluty stosowane w nieco bardziej egzotycznych zakątkach świata. O tym, jak złożone może być to wyzwanie przekonał się zapewne każdy, kto był zainteresowany np. zakupem tajskich bahtów czy rupii indonezyjskich.

To plus, nawet jeśli nie wymienimy całej kwoty, jaką chcemy z sobą zabrać, ponieważ zawsze możemy posiłkować się uniwersalnymi walutami. Ważne jednak, by zabrać z sobą choć trochę lokalnej gotówki, tak by było nas stać np. na dojazd z lotniska – kantory zlokalizowane na lotniskach lub dworcach oferują najczęściej zaniżone lub zawyżone kursy, oczywiście w zależności od tego czy walutę chcemy nabyć czy sprzedać. Uważajmy na nie.

Związane jest to z główną wadą kantorów, czyli ogromnym zróżnicowaniem stosowanych w nich kursów. Jeśli nie mamy sprawdzonej placówki, to znalezienie kantoru o przyzwoitym kursie może być czasochłonne i uciążliwe. Słowem, kantor to opcja dla wytrwałych, choć przy większej ilości kupowanej waluty istnieje tu możliwość negocjowania kursu.

fot. bernardbodo - Fotolia.com

Wymiana w kantorze?

Niekwestionowaną zaletą zakupu walut w kantorze jest to, że w dużej placówce, poza najpopularniejszymi walutami takimi jak, jak euro czy dolary, kupimy także waluty stosowane w nieco bardziej egzotycznych zakątkach świata.


Wymiana w banku lub Internecie

Decydując się na zakup waluty w placówce banku zyskujemy przede wszystkim absolutną pewność, że otrzymane banknoty nie są podrobione. Mimo wszystko, ceny proponowane przez banki są najczęściej mniej korzystne, niż kursy, jakie można spotkać w kantorach. Dodatkowo w znacznej większości placówek bankowych możliwa będzie wymiana wyłącznie najpopularniejszych walut.

Jest to także mankament spotykany w przypadku kantorowych platform internetowych, e-kantorów, choć największe serwisy tego typu oferują już wymianę kilkudziesięciu rodzajów walut – przy czym uwzględnić należy tu mogące pojawić się koszty dodatkowe, jak np. opłata za przelew walutowy. Do korzyści e-kantorów zaliczyć należy jednak bezsprzecznie wygodę zakupu, możliwość negocjacji kursów wymiany, a także fakt, że te potrafią być naprawdę korzystne.

Porównanie kosztów

Decydując się na zakup waluty, niezależnie gdzie dokonamy tej operacji, należy porównać jej kurs w wielu placówkach, tak by zagwarantować maksymalnie korzystną wymianę. Nawet niewielkie różnice w kursie mogą bowiem przerodzić się w sporą stratę lub zysk, co obrazuje porównanie tabel 1 i 2.

fot. mat. prasowe

Tabela 1 - porównywanie kursów sprzedaży walut

Zakup mniejszych ilości waluty nie powinien być specjalnie problematyczny, ponieważ nawet przy założeniu, że wymiana nastąpi po zawyżonym kursie, to strata kursowa będzie odpowiednio niewielka.


fot. mat. prasowe

Tabela 2 - porównywanie kursów sprzedaży walut w kontekście zakupu 500 jednostek walutowych

Decydując się na zakup waluty, niezależnie gdzie dokonamy tej operacji, należy porównać jej kurs w wielu placówkach, tak by zagwarantować maksymalnie korzystną wymianę.


Na koniec warto wspomnieć o rozwiązaniu raczej niestandardowym, ale coraz popularniejszym – wymiany walut za pośrednictwem for podróżniczych, Gdy poszukujemy raczej niewielkich kwot, ale za to nawet najbardziej egzotycznych walut, warto wziąć tę opcję pod uwagę, szczególnie przez wzgląd na bardzo korzystne kursy oferowane przez innych turystów. W Polsce w szybkim tempie przybywa dedykowanych podróżom platform, co stanowi o coraz większej atrakcyjności tej alternatywy dla kantorów tradycyjnych i internetowych, czy też banków.

oprac. : TotalMoney.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (7)

 • MrsJanna / 2014-10-31 20:53:44

  Ja ma kredyt walutowy, czasem też wyjeżdżam do rodziny, która mieszka w Niemczech i ostatnio już tylko internetowo wymieniam, przez platformę Amronet. Różnica w kosztach transakcji jest znaczna- teraz oszczędzam po kilkadziesiąt zł na transakcji. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Zdecydowanie online

  sebafar / 2015-08-04 14:38:37

  Ja jestem zdecydowanie za wymianą przez internet. Wymieniam w wymieniaj.pl - wszystko szybko, uczciwie i niskie kursy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Wiktoria87 / 2015-08-05 09:50:27

   sebafar napisał w dniu 2015-08-04 14:38:37
   Ja jestem zdecydowanie za wymianą przez internet. Wymieniam w wymieniaj.pl - wszystko szybko, uczciwie i niskie kursy.


   Ten serwis jest bardzo profesjonalny. Ważne też dla mnie jest, że mają dobre podejście do klienta. Moja firma dostała nawet swojego konsultanta - widać, że im zależy na kliencie. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Najlepszy kantor

  melek5 / 2016-03-01 11:06:54

  Ja preferuje kantory online. Nauczyłem się przez nie wymieniać waluty + konto walutowe i super. O wiele mniej tracę niż w takich normalnych kantorach a co dopiero w bankach. Moim wybranym kantorem online jest wymieniaj.pl całkiem bezpieczne i szybko. Już nie raz nie dwa wymieniałem u nich i zawsze wszystko ok. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • MalgorzataVitk / 2017-10-30 01:08:18

  Od paru lat jestem za internetową wymianą walut. Korzystałam już z kilku e-kantorów, nie natrafiłam na żaden który by mnie w jakikolwiek sposób zniechęcił. Teraz jest duża konkurencja i żadna z firm nie może sobie pozwolić na niedociągnięcia, na daną chwilę Pluskantor.pl najczęściej mi służy, mocny jego atut to pełna funkcjonalność 24/7 odpowiedz ] [ cytuj ]

 • online najtaniej

  Miikki / 2018-12-06 14:13:52

  Z mojego doświadczenia wychodzi, że najtaniej jest wymieniać online. Tym bardziej, że e-kantory mają nie tylko dobre kursy, ale też bardzo ciekawe i pomocne rozwiązania. Na Pluskantor można np. skorzystać z odroczonej płatności co już mi się dwa razy bardzo opłaciło. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Wymiana walut: bank, kantor czy Internet?

  Martama / 2019-01-12 00:35:58

  Być może da się trafić na stacjonarny kantor oferujący korzystne transakcje, ale pewności nigdy nie ma. Natomiast ceny w internetowych można sprawdzić zawsze nie tracą tyle czasu. Dlatego jestem za kantorami internetowymi. Poza tym wielokrotnie kupowałam walutę na Gieldawalut.com, co mnie utwierdziło w przekonaniu że warto. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: