eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lista dłużników III 2014

Lista dłużników III 2014

2014-04-09 12:51

Lista dłużników III 2014

Długi Polaków przekroczyły 40 miliardów złotych © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najnowsza, 27 edycja raportu InfoDług opracowanego przez BIG InfoMonitor S.A. nie przynosi zbyt optymistycznych wieści - pod koniec marca bieżącego roku łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków sięgnęła rekordowego poziomu 40,46 miliarda złotych.

Przeczytaj także: Lista dłużników I 2013

Sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Mimo to położenie dłużników ciągle nie jest lepsze. Z 27. edycji Raportu InfoDług wynika, że liczba osób z zaległymi zobowiązaniami wzrosła do 2 338 833, a ich średni dług wynosi 17 300 złotych.

- Łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków jest rekordowa i przekroczyła 40,46 mld zł. Trend spadkowy z jakim mieliśmy do czynienia od dziewięciu miesięcy, związany ze średnim zadłużeniem Polaków, został przerwany. Na koniec marca przeciętny dłużnik w Polsce ma wyższe zobowiazanie o blisko 140 złotych w porównaniu z wynikami prezentowanymi na koniec minionego roku. W naszej ocenie wzrost liczby dłużników po I kwartale najprawdopodobniej jest tymczasowym zjawiskiem, na które złożyło się kilka czynników. Początek roku to okres składania zeznań podatkowych i w tym czasie robimy wszystko, aby spłacić zobowiązania względem państwa i ZUS. To również moment, w którym musimy zmierzyć się z kredytami pobranymi w okresie światecznym – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu, BIG InfoMonitor S.A.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań

Łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków jest rekordowa i przekroczyła 40,46 mld zł.


W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba dłużników wzrosła o 0,79 proc. osiągając tym samym swoją największą wartość od przeszło dwóch lat, czyli 2 338 833 osób. Należy jednak podkreślić, że dynamika zmian była mniejsza niż w poprzednim zestawieniu. Wyniosła wówczas 1,46 proc., czyli blisko dwukrotnie więcej. Zwiększyła się również łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka. Na koniec marca 2014 roku wyniosła ona 40,46 miliarda złotych osiągając najwyższy poziom w historii Raportów InfoDług.

- Niższy poziom przyrostu dłużników jest pozytywnym sygnałem. Oznacza bowiem, że coraz więcej z nich spłaca swoje zobowiązania. Niestety wzrastająca kwota zaległego zadłużenia wskazuje, że osoby już wcześniej posiadające nie spłacone zobowiązania popadają w jeszcze większe kłopoty finansowe – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Łączna liczba klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań

Liczba klientów, którzy zalegają z płatnością zobowiązań na koniec marca 2014 roku wyniosła: 2 338 833 osób


Zadłużenie w podziale na regiony od wielu lat nie ulega istotnym zmianom. Najwyższy poziom zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie śląskim, a najmniejszy w województwie świętokrzyskim. Najwięcej niesolidnych płatników pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, a najlepszymi wskaźnikami pod tym względem może pochwalić się województwo podkarpackie. Znajduje się tam dwa razy mniej dłużników niż w zachodniopomorskim.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów podwyższonego ryzyka wg województw

Podkarpackie niezmiennie wypada najlepiej, na koniec marca na 1000 mieszkańców tylko 35 osób nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań terminowo. Poziom ten jest niezmienny od sześciu miesięcy.


Blisko półtora miliona dłużników ma długi nie przekraczające kwoty 5 tysięcy złotych jest to 64 proc. wszystkich zaległych płatności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy grupa ta zwiększyła się o ponad 1 pkt. proc. Naszym zdaniem można założyć, że przy zwiększonym wysiłku i dyscyplinie finansowej uregulowanie przeterminowanego zadłużenia jest w zasięgu spłaty dla tych dłużników.

10 najbardziej zadłużonych osób w Polsce

W ciągu ostatnich trzech miesięcy niespłacone zobowiązania w grupie najbardziej zadłużonych wzrosły łącznie o blisko 4,8 miliona złotych, czyli o 1,12 proc.. Łączna kwota zaległości tej dziesiątki to ponad 411 milionów złotych, ponad 1 proc. wszystkich niespłaconych zobowiązań Polaków.

Na pierwszym miejscu znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, której łączna suma zaległego zadłużenia wynosi ponad 111 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o blisko 1,179 miliona złotych, czyli o około 1,7 proc.

fot. mat. prasowe

10 najbardziej zadłużonych osób w Polsce

Na pierwszym miejscu znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, której łączna suma zaległego zadłużenia wynosi ponad 111 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o blisko 1,179 miliona złotych, czyli o około 1,7 proc..


Kwota zadłużenia drugiej osoby na liście, pochodzącej z województwa lubelskiego, jest o połowę mniejsza i wynosi ponad 51,7 miliona złotych. Na trzeciej pozycji znajduje się mieszkaniec województwa dolnośląskiego z długiem o wartości ponad 48,4 milionów złotych. We wszystkich przypadkach źródłem zadłużenia są niespłacone kredyty mieszkaniowe, kredyty na zakup towarów, usług, papierów wartościowych oraz niespłacone pożyczki.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: