eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane z USA ponownie gorzej od oczekiwań

Dane z USA ponownie gorzej od oczekiwań

2014-02-19 11:47

Dane z USA ponownie gorzej od oczekiwań

Wykres 1 EURUSD – interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dane z amerykańskiej gospodarki ponownie rozczarowały inwestorów. Do znudzenia również negatywne zaskoczenie przypisywano czynnikowi pogodowemu (zima).

Przeczytaj także: BoJ osłabia japońskiego jena

Indeks Empire State dla przemysłu spadł w lutym do poziomu 4.5 pkt. (oczekiwano 9.9 pkt.), co pozwala spodziewać się ponownie słabszego odczytu ISM dla przemysłu (publikacja 3 marca).

Indeks rynku mieszkaniowego NAHB spadł w lutym do 46 pkt. (oczekiwano 56 pkt.), zaliczając największą historycznie miesięczną zniżkę i tym samym osadzając się w rejonie odczytów negatywnych (granica 50 pkt.). Co ważne, spadki aktywności odnotowano nie tylko w regionach dotkniętych ciężką zimą.

W grudniu ze Stanów Zjednoczonych odpłynął kapitał na kwotę netto 45.9 mld USD. W tym wypadku trudno jednak wskazać, na ile odpływ ten wywołany był poprawą globalnego sentymentu, a na ile czynnikami wewnętrznymi poszczególnych gospodarek (np. repatriacja kapitału przed przeglądem kapitałowym banków europejskich).

W Europie dane również nie zachwyciły. Indeks ZEW wskazuje, że na grudzień przypada szczyt nastrojów niemieckich analityków. Wczorajszy odczyt wypadł daleko od prognoz (55.7 pkt. , wobec oczekiwanych 61.3 pkt.) oraz gorzej od wskazania w styczniu i grudniu.

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii znalazła się blisko konsensusu 2.0% (odczyt na poziomie 1.9%), co utrzymało funta względem dolara poniżej oporu 1.6735.

Podczas dzisiejszej sesji najważniejsze będą dane z brytyjskiego rynku pracy oraz minutki z posiedzenia Banku Anglii. Inwestorzy chcą potwierdzenia, iż stanowisko przedstawione przez Marka Carneya podczas publikacji raportu inflacji jest zgodne z opinią pozostałych członków Komitetu Polityki Monetarnej.

Po południu nadejdą dane ze Stanów Zjednoczonych i ponownie można oczekiwać, że odczyty te zostaną zniekształcone przez czynnik pogodowy. Rynki wyraźnie starają się nie zwracać uwagi na coraz częstsze negatywne odczyty zza Oceanu i oczekują zakończenia zimy, aby móc faktycznie ocenić trwałość odbicia w gospodarce. Azjatyckie rynki akcji zakończyły sesję wzrostowo, więc można sądzić, iż optymizm ten przełoży się także na europejskie i amerykańskie parkiety.

Wieczorem poznamy minutki z ostatniego posiedzenia FOMC, ale nie powinny mieć one większego znaczenia, gdyż Janet Jellen w pełni przedstawiła swoje poglądy podczas ostatnich wystąpień przed senackimi komisjami, wskazując, iż jest to również stanowisko pozostałych członków FOMC.

EURUSD sforsował wczoraj lokalne maksimum 1.3739, ale parze nie starczyło już sił na pokonanie tegorocznego maksimum 1.3775. Jeśli dane z USA ponownie zawiodą, a rynki akcji ten fakt zbagatelizują, możemy liczyć na ruch w kierunku 1.38-1.3818.

fot. mat. prasowe

Wykres 1 EURUSD – interwał czterogodzinny

EURUSD sforsował wczoraj lokalne maksimum 1.3739, ale parze nie starczyło już sił na pokonanie tegorocznego maksimum 1.3775.


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe (08:30)


Dane o inflacji osłabiają funta

fot. mat. prasowe

Wykres 2. EURGBP – interwał dzienny

W ujęciu technicznym para EURGBP w ubiegłym tygodniu testowała wsparcie na poziomie 0.8173, wyznaczone przez roczne dołki z drugiej połowy stycznia.


Wczorajsza publikacja danych o inflacji w Wielkiej Brytanii rozczarowała rynek. Inflacja CPI spadła w styczniu do poziomu 1.9% z 2% w ujęciu r/r, natomiast inflacja bazowa CPI do 1.6% z 1.7% w ujęciu r/r. To najniższe odczyty od ponad 4 lat. Spadek presji inflacyjnej oddala horyzont czasowy rozpoczęcia przez Bank Anglii zacieśniania polityki pieniężnej, mimo poprawy na brytyjskim rynku pracy i przyspieszającej gospodarki. W reakcji na publikację funt brytyjski uległ przecenie.

W ujęciu technicznym para EURGBP w ubiegłym tygodniu testowała wsparcie na poziomie 0.8173, wyznaczone przez roczne dołki z drugiej połowy stycznia. Od początku tego tygodnia EURGBP umacnia się. Przy utrzymaniu obecnego sentymentu kurs eurofunta dotrzeć może do poziomu oporu 0.8309, wyznaczonego przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z drugiej połowy ubiegłego roku. Poziom ten może pokryć się górnym ograniczeniem kanału spadkowego. Wcześniej tymczasowy opór może stanowić 50-sesyjna średnia krocząca. W przypadku kontynuacji trendu spadkowego kluczowym wsparciem będzie linia podwójnego dna.

O kierunku par z udziałem funta brytyjskiego zadecydować mogą dzisiejsze odczyty z gospodarki Wielkiej Brytanii. O 10:30 opublikowane zostaną bowiem dane dotyczące stopy bezrobocia w grudniu i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w styczniu, dane szczególnie istotne w kontekście polityki Banku Anglii. W tym samym czasie światło dzienne ujrzy raport z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, który może zawierać więcej szczegółów odnośnie nastawienia członków BoE oraz wytycznych co do dalszego kształtowania polityki pieniężnej.

AUDUSD przed ważnym oporem

fot. mat. prasowe

Wykres 3. AUDUSD – interwał dzienny

Kurs AUDUSD w rozpoczętym pod koniec stycznia odreagowaniu wzrostowym, napotkał silny opór w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z ostatniego kwartału ubiegłego roku.


Kurs AUDUSD w rozpoczętym pod koniec stycznia odreagowaniu wzrostowym, napotkał silny opór w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z ostatniego kwartału ubiegłego roku. Poziom oporu 0.9080 pokrywa się ze szczytami z połowy stycznia. Jeśli AUDUSD nie zdoła przebić się przez linię oporu, możemy spodziewać się cofnięcia w okolice wsparcia 0.8930-0.8890, wyznaczonego przez 23.6 proc. zniesienie Fibo, 50-sesyjną średnią kroczącą oraz linię dołków z początku i końca sierpnia ubiegłego roku. Górne ograniczenie wyznacza natomiast na razie 200-sesyjna średnia krocząca.

Wczorajsza publikacja raportu z posiedzenia RBA w ostatecznym rozrachunku okazała się neutralna dla kursu dolara australijskiego, który zamknął dzień w okolicach otwarcia. Zgodnie z ujawnionym protokołem RBA planuje utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie. Wbrew pojawiających się spekulacji o możliwości obniżenia stóp i słownych interwencji RBA, które ograniczały się do przypomnienia rynkowi, że obniżenie stóp nie jest wykluczone. W tym kontekście kolejna pisemna zapowiedź o utrzymaniu stóp procentowych powinna przyczynić się umocnienia AUDa. Z drugiej strony protokół kolejny już raz jasno potwierdza, że niższy kurs waluty australijskiej sprzyja rozwojowi gospodarki.

Niezależnie od stanowiska RBA, na uwagę zasługują w tym tygodniu wstępne odczyty indeksu PMI za luty dla przemysłu chińskiego zaplanowane na czwartek. Import surowców z Chin jest bowiem głównym motorem gospodarki australijskiej i potwierdzenie zastoju w Chinach, może pociągnąć dolara australijskiego w dół.

Ostatnie wydarzenia

Turcja Bank Centralny Turcji pozostawił stopy procentowe na poziomie 10%
Węgry Narodowy Bank Węgier obniżył stopy procentowe do 2.70% z 2.85%, wobec prognozy obniżki o 10 pb.
Niemcy Niemcy: Indeks instytutu ZEW
Luty: 55.7 pkt.
Prognoza: 61.3 pkt.
Poprzednio 61.7 pkt
Wielka Brytania Inflacja CPI
Styczeń: 1.9% r/r
Prognoza: 2.0% r/r
Poprzednio: 2.0% r/r

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza na styczeń -20 tys.
Stopa bezrobocia w grudniu
Prognoza: 7.1%
Protokół z posiedzenia BoE
PLN 14:00 Produkcja przemysłowa w styczniu
Prognoza: 3.45%
USA 14:30 Pozwolenia na budowę domów, rozpoczęte budowy domów
Inflacja producencka, styczeń
20:00 Protokół z posiedzenia FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: