eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 03-07.02.14

Rynek akcji, walut i surowców 03-07.02.14

2014-02-10 10:23

Rynek akcji, walut i surowców 03-07.02.14

Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Ubiegły tydzień przyniósł duże umocnienie złotego. Na wykresie USD/PLN nie udała się próba przełamania oporu w rejonie 3.15 PLN, co doprowadziło do realizacji zysków. Spadki były dynamiczne.

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 20-24.01.14

USA (kontrakty S&P500) Początek tygodnia może przynieść krótkoterminową korektę, po jej zakończeniu oczekuję na kolejną falę wzrostów. Wtedy możliwy jest test styczniowego szczytu. Można rozważać dwa scenariusze.

Niemcy (kontrakty DAX) Sytuacja podobna. Możliwy powrót na styczniowy szczyt. Nieudana próba jego pokonania może doprowadzić do powrotu na lutowe minimum w rejonie 9000pkt. Po zakończeniu korekty możliwy nowy szczyt.

Polska (WIG20) W ciągu kilku sesji możliwy atak na silny opór w rejonie 2432-2444pkt. Potem możliwa kilkusesyjna korekta. W dalszej kilkumiesięcznej perspektywie oczekuję na powrót na szczyt z 2013 roku.

EUR/USD W krótkim kilkusesyjnym terminie możliwy nieudany atak na opór w rejonie 1.3700-1.3738 USD W dalszej kilkutygodniowej perspektywie możliwy spadek do wsparcia w okolicy 1.3300-1.3380 USD.

USD/PLN W ciągu kilku sesji możliwe są spadki. Wsparcie w rejonie 3.02 PLN powinno zostać obronione. W dalszej perspektywie możliwy powrót na lutowy szczyt w rejonie 3.16 PLN.

Złoto W krótkim terminie możliwy nieudany atak na opór w rejonie 1274-1279 USD. Potem możliwe spadki. W ciągu kilku tygodni oczekuję spadku i testu ubiegłorocznego dna (1180 USD).

Ropa W ciągu kilku dni możliwy atak na grudniowy szczyt (100.75 USD). W dalszej perspektywie możliwa jest korekta kilkutygodniowej fali wzrostowej.

Rynek akcji w USA

W poniedziałek kontrakty na indeks S&P500 spadły do kilkutygodniowego dna na poziomie 1733pkt. We wtorek doszło do niewielkiego odbicia, zaś w środę podaży nie udało się przebić poniedziałkowego dna, zostało ono tylko wyrównane. Po godzinie 16-tej rozpoczęło się odrabianie strat. Odbicie dotarło do 1750.5pkt. Zamknięcie po 1745pkt. W czwartek kontrakty wzrosły do 1770pkt. zaś w piątek osiągnęły poziom aż 1793.5pkt., zamknięcie nieznacznie niżej po 1793pkt. (wykres 1).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym

W poniedziałek kontrakty na indeks S&P500 spadły do kilkutygodniowego dna na poziomie 1733pkt. We wtorek doszło do niewielkiego odbicia, zaś w środę podaży nie udało się przebić poniedziałkowego dna, zostało ono tylko wyrównane.


Spadki ze styczniowego szczytu uległy zakończeniu. Ze środowego dna widoczna jest mała 5-falowa struktura o zasięgu 60 punktów. W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne cofnięcie w ramach fali drugiej. W dalszej perspektywie powinniśmy zobaczyć kolejną falę wzrostów. Powinna nas ona doprowadzić do styczniowego maksimum.

Można rozważać dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że styczniowy opór zostanie rozbity i w marcu osiągnięte zostaną nowe długoterminowe maksima. Target zakładam w rejonie 1900-1950pkt. Drugi scenariusz zakłada, że styczniowy szczyt nie zostanie przełamany i w efekcie dojdzie do spadków, które doprowadzą do powrotu na lutowe minimum w rejonie 1733pkt. Okaże się wtedy, że fala 4 będzie miała postać korekty płaskiej. Dopiero potem rozpocznie się kolejna fala wzrostów na rynku (cel 1900-1950pkt.).

W ostatni piątek w USA zaczął obowiązywać zakaz dalszego zadłużenia kraju. Rząd ostrzega, że ma środki na bieżące wydatki tylko do końca lutego. Szykuje się więc powtórka październikowego paraliżu i kolejne polityczne przepychanki, co zwiększy krótkoterminowe ryzyko na rynku akcji.

Perspektywa długoterminowa
Popatrzmy na wykres długoterminowy w układzie świec tygodniowych. Z jesieni 2011 roku widoczna jest prawie kompletna 5-falowa struktura (wykres 2). Do jej zakończenia brakuje kilku miesięcy. Wzrosty trwają już 27 miesięcy. W tym czasie indeks wzrósł o 73%.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym

Popatrzmy na wykres długoterminowy w układzie świec tygodniowych. Z jesieni 2011 roku widoczna jest prawie kompletna 5-falowa struktura.


Po przesileniu możliwy ruch o zasięgu znacznie większym niż spadki w ramach fali 2-giej i czwartej. Trwały one odpowiednio 9 oraz 5 tygodni. Ich zasięg wyniósł 134pkt. (-9.1%) oraz 132pkt. (-7.8%). Przecena która nas czeka może doprowadzić do spadku o 300 punktów (około 15%).

Czy będzie to początek kolejnego kryzysu? Trudno powiedzieć. Ryzyko jest duże. Z tradingowego punktu widzenia nie ma to jednak większego znaczenia. Jeśli będzie to początek kolejnego kryzysu to poznamy go tym, że pierwsza faza spadków przyjmie postać 5-falowej struktury.

W 2007 roku pierwsza 5-falowa struktura tworzyła się przez 5 miesięcy (październik 2007 – marzec 2008) i miała zasięg 21%. Pomimo tego bardzo niewielu analityków trafnie odczytała ten sygnał. Późniejsza 2 miesięczna korekta stworzyła dogodny moment do otwarcia pozycji krótkich na falę trzecią, która w ciągu 6 miesięcy przeceniła indeks S&P500 o 49%.

Rynek akcji w Niemczech

Spadki ze styczniowego szczytu uległy zakończeniu i w lutym oczekuję powrotu na tegoroczne maksimum. Potem w zależności od sytuacji na giełdach w USA można oczekiwać na nieudana próbę przebicia styczniowego szczytu, co w dalszej perspektywie skutkować będzie powrotem na dno z pierwszej dekady lutego w rejon 9000 pkt. (wykres 3).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

Spadki ze styczniowego szczytu uległy zakończeniu i w lutym oczekuję powrotu na tegoroczne maksimum. Potem w zależności od sytuacji na giełdach w USA można oczekiwać na nieudana próbę przebicia styczniowego szczytu, co w dalszej perspektywie skutkować będzie powrotem na dno z pierwszej dekady lutego w rejon 9000 pkt.


Spadki ze styczniowego szczytu mogą przyjąć postać dużej korekcyjnej trójki (a-b-c). W dalszej perspektywie liczę na wzrosty i nowy szczyt na poziomie 10 tys. punktów. W jeszcze dłuższej kilkumiesięcznej perspektywie możliwe silne spadki.

Rynek akcji w Polsce

W ubiegłym tygodniu indeks WIG silnie wzrósł. W piątek na początku sesji osiągnięty został szczyt na poziomie 52 202 pkt., potem przez całą sesję mieliśmy konsolidację. Zamknięcie po 52 134 pkt. Z lutowego dna widoczna jest na razie wzrostowa trójka, w ciągu kilku sesji powinna się ona przekształcić we wzrostową 5-falową strukturę. Po niej możliwe jest dłuższe wielosesyjne cofnięcie w ramach fali drugiej.

Spadki z listopadowego szczytu uległy zakończeniu. W mojej ocenie była to wielotygodniowa fala czwarta. W ciągu kilku tygodni możliwe są wzrosty do nowego kilkuletniego maksimum w ramach fali piątej (wykres 4). Po niej dojdzie do dużej przeceny.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Spadki z listopadowego szczytu uległy zakończeniu. W mojej ocenie była to wielotygodniowa fala czwarta. W ciągu kilku tygodni możliwe są wzrosty do nowego kilkuletniego maksimum w ramach fali piątej.


Przejdźmy teraz do indeksu WIG20. W piątek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 2424 pkt. Zamknięcie wypadło na poziomie 2421 pkt. Z tegorocznego dna (2280 pkt.) widoczna jest trójfalowa struktura o zasięgu aż 140 punktów. W krótkim terminie możliwe niewielkie spadki, potem atak na silną barierę w rejonie 2432-2444pkt. Próba jej trwałego przełamania nie powinna się udać i w efekcie możliwa jest kilkusesyjna realizacja zysków w ramach fali drugiej (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

W piątek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 2424 pkt. Zamknięcie wypadło na poziomie 2421 pkt. Z tegorocznego dna (2280 pkt.) widoczna jest trójfalowa struktura o zasięgu aż 140 punktów.


W dalszej perspektywie można oczekiwać kolejnej silnej fali wzrostowej. W ciągu kilku tygodni w sprzyjających warunkach indeks WIG20 może powrócić na szczyt z 2013 roku. W dłuższej perspektywie gdy dojdzie do spadków za oceanem czeka nas mocna przecena.

 

1 2

następna

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: