eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 20-24.01.14

Rynek akcji, walut i surowców 20-24.01.14

2014-01-27 11:02

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 13-17.01.14


Rynek akcji w Niemczech

Z czerwcowego dna widoczna jest duża trójfalowa struktura. Na piątkowej sesji rozbite zostało wsparcie w postaci grudniowego szczytu. Zamknięcie wypadło nisko na poziomie 9329pkt. (wykres 3). W poniedziałek możliwe jest krótkotrwałe przesilenie i może dojść do korekcyjnego odbicia.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX


Po jego zakończeniu oczekuje na kolejna falę spadków. Może ona zejść nieco poniżej wsparcia na poziomie 9000 pkt. Spadki ze styczniowego szczytu mogą przyjąć postać dużej korekcyjnej trójki (a-b-c). W dalszej perspektywie wzrosty i nowy szczyt na poziomie 10 tys. punktów. W jeszcze dłuższej kilkumiesięcznej perspektywie możliwe silne spadki.

Rynek akcji w Polsce

Ubiegły tydzień przyniósł przesilenie. Do środy rynek wzrósł do poziomu 52 052 pkt. Potem doszło do realizacji zysków. W czwartek byki próbowały przełamać środowe maksimum. W końcówce sesji doszło do spadków. W piątek spadki nabrały tempa. Indeks zamknął się na dziennym dnie na poziomie 50 593pkt.

Odbicie ze styczniowego dna okazało się korekcyjne w ramach fali B. Od kilku tygodni ostrzegałem przed możliwością załamania się tego odbicia, głównie z powodu możliwej przeceny w USA (rynki akcji były już zbyt wysoko). Jak zwykle przecena na rynkach zachodnich przełożyła się i na polski rynek.

W lutym możliwe jest pogłębienie dna ze stycznia na poziomie 49 321 pkt. Krytyczne średnio i długoterminowe wsparcie znajduje się w rejonie 47 940 - 48 500 pkt. W mojej ocenie próba trwałego rozbicia tego wsparcia się nie uda. W dalszej perspektywie można oczekiwać na trwalsze odbicie.

Sądzę, że znajdujemy się w kilkumiesięcznej korekcie w ramach FALI 4. Po jej zakończeniu oczekuję na kolejną falę wzrostów. Z dna z 2012 roku możemy doczekać się 5-falowej struktury.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)


W krótkim kilkutygodniowym horyzoncie czasu na indeksie WIG20 sytuacja wygląda podobnie. Na wykresie 5 przedstawiona jest sytuacja bardziej szczegółowo. W środę osiągnięte zostało maksimum na poziomie 2444pkt. Potem rozpoczęła się realizacja zysków. Już w środę indeks spadł poniżej ważnego wsparcia na poziomie 2418pkt. W czwartek doszło do korekcyjnego odbicia, w piątek przecena była ogromna. Indeks zamknął sesję na dziennym dnie na poziomie 2347pkt.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym


Zdecydowane przełamanie wsparcia w rejonie 2406-2408pkt. a wcześniej nieudana próba przełamania kluczowego oporu w rejonie 2418-2432pkt. pokazują, że odbicie ze styczniowego dna przyjęło postać korekcyjnej trójki a co za tym idzie w lutym można oczekiwać na pogłębienie styczniowego dna.
Spadki ze styczniowego szczytu (2444pkt.) mogą przyjąć postać 5-falowej struktury. Spadki z listopadowego szczytu mogą przyjąć postać korekcyjnej trójki (A-B-C). Późniejsze przebicie od dołu styczniowego dna, wygeneruje sygnał do trwalszego wielotygodniowego odbicia, które w sprzyjających warunkach może doprowadzić do powrotu na szczyt z 2013 roku.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: