eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GBP/USD kontynuuje drogę na północ

GBP/USD kontynuuje drogę na północ

2013-11-28 11:21

GBP/USD kontynuuje drogę na północ

GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Potwierdzenie dobrego odczytu PKB za III kwartał z Wielkiej Brytanii, pozwoliło wczoraj na rozbudowanie wzrostów na GBP/USD powyżej okolic 1.63. Zarówno dobre dane makro, jak i stosunkowo jastrzębi przekaz przedstawicieli Banku Anglii podczas wtorkowego przesłuchania przed komisja parlamentarną, wspierają siłę funta do względem pozostałych walut.

Przeczytaj także: Amerykańskie aktywa preferowane na rynkach finansowych

Mieszane dane z USA, wsparły w drugiej fazie sesji dolara, pozwalając mu na odrobienie przynajmniej części strat do euro oraz funta. Widać obecnie pozytywną tendencję w danych z rynku pracy, gdzie liczba nowych wniosków, kształtowała się na najniższym poziomie od 2 miesięcy, a biorąc pod uwagę wszystkie listopadowe odczyty, szansa na spadek stopy bezrobocia w nadchodzącym tygodniu jest bardzo duża. Gorzej od oczekiwań wypadły z kolei dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, gdzie widać jednak pewne wpływy jednorazowe, jak znaczący spadek nowych zamówień Boeinga. Bardzo dobre okazały się za to odczyty wyprzedzające, gdyż zarówno Chicago PMI jak i Indeks Instytutu Michigan przekroczyły oczekiwania analityków.

Dobre dane z australijskiej i nowozelandzkiej gospodarki wsparły podczas sesji azjatyckiej wspomniane pary, jednak wydaje się, że pomimo tego mogą one jeszcze znajdować się w najbliższych dniach pod presją, o ile nie zobaczymy wyraźnej słabości dolara. Warto w tym kontekście szczególna uwagę zwrócić na publikowane w weekend odczyty PMI z Chin.

Wiele informacji politycznych poznaliśmy wczoraj w kontekście EUR/USD. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się utworzenie nowego rządu w Niemczech, co powinno być pozytywnym sygnałem dla euro. Również pozbawienie mandatu Silvio Berlusconiego i zakończenie niepewności wystąpienia ewentualnego kryzysu politycznego związanego z wyjściem partii byłego premiera z koalicji, powinno pomóc włoskiej polityce, dając nadzieję na reformę systemu wyborczego, która wydaje się nieodzowna do poprawy skuteczności rządzenia w tym kraju. W dzisiejszym kalendarium pod nieobecność amerykanów, którzy świętować będą Święto Dziękczynienia, należy zwrócić uwagę na dane o inflacji z krajów Unii Europejskiej, które będą wstępem do jutrzejszego odczytu inflacji HICP dla całej Strefy Euro. Dane te będą kluczowe w kontekście ewentualnych kroków podejmowanych przez ECB na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Istotnym wydarzeniem będzie także ostateczne zatwierdzenie przez Senat kandydatury Janet Yallen na stanowisko prezesa FED, co powinno z kolei lekko negatywnie wpływać na dolara. Znaczenie może mieć także konferencja prasowa przewodniczącego banku Anglii, który będzie komentował elementy opublikowanego w ostatnim czasie raportu o stabilności finansowej.

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Bardzo ciekawie wygląda sytuacja techniczna na GBP/USD, który zgodnie z oczekiwaniami z poprzedniego tygodnia kontynuuje ruch na północ. Obecnie po zamknięciu powyżej długoterminowego trendu spadkowego, następnym poziomem oporu są okolice 1.6380, czyli szczyty z początku roku. Pokonanie tych okolic otworzyłoby drogę do strefy 1.66, z kolei zejście w cenach zamknięcia poniżej 1.6260, byłoby sygnałem do większej korekty.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD wraca na szczyty

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał miesięczny

USD/CAD, interwał miesięczny


Na przestrzeni ostatnich miesięcy można było zaobserwować zwiększoną wrażliwość rynków walutowych na zmiany w poziomie globalnych stóp procentowych, przy czym najbardziej wrażliwe okazały się waluty surowcowe.

Nawet pobieżna analiza struktury wymiany handlowej Kanady każe zakwalifikować dolara kanadyjskiego do grupy walut surowcowych.

Bierze się, to m.in. stąd, iż analiza statystyczna danych historycznych wskazuje, iż poprawa w relatywnych cenach dóbr eksportowanych do dóbr importowanych (ang. Terms of Trade) o 1% wiązała się z aprecjacją dolara kanadyjskiego o średnio 2.5%. Dodatkowo Terms of Trade Kanady są
w znacznej mierze determinowane przez ruchy cen surowców. Loonie spełnia zatem warunki obiegowej definicji waluty surowcowej. Co ciekawe, dolar kanadyjski wyróżnia się wśród walut surowcowych jako waluta najbardziej narażona na względny wzrost stóp procentowych w USA.

Jak zatem wygląda sytuacja na obu rynkach stóp procentowych? Prezes Banku Kanady Stephen Poloz, nie tylko zmienił nastawienie Banku Kanady z jastrzębiego z tendencjami do zaostrzania polityki monetarnej na neutralne, lecz również w ostatnim komunikacie wyraził zaniepokojenie, iż cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty W powyższym świetle komunikat po przyszłotygodniowej decyzji BoC ws. poziomu stóp procentowych będzie mieć potencjalnie znaczący wpływ na rynek, zwłaszcza, jeżeli piątkowy odczyt zmiany PKB zawiedzie oczekiwania. Wszelkie sugestie, że BoC może zmienić nastawienie na gołębie, poprzez rynek stóp procentowych, wywierać będą presję spadkową na dolara kanadyjskiego.

W tym tygodniu nie będą już spływać ważne dane z USA, uwaga inwestorów powinna być zwrócona w kierunku zaplanowanych na przyszły tydzień odczytów sytuacji na rynku pracy oraz bilansu handlowego.

Parząc od strony Terms-of-Trade, trzeba wspomnieć, iż według ekonomistów Banku Światowego w roku 2014 gospodarka światowa cieszyć się będzie umiarkowanym wzrostem, przez co w drugiej połowie roku można spodziewać się wzrostu cen surowców. Obecnie ToT Kanady mogą być poważnie zagrożone poprzez boom w wydobyciu ropy i gazu z łupków.

Mała stabilizacja we Włoszech

fot. mat. prasowe

ITA40, interwał dzienny

ITA40, interwał dzienny


We Włoszech seria informacji, zmniejszających ryzyko polityczne.

Na początku w nocy z wtorku na środę senat Włoch udzielił wotum zaufania rządowi Enrico Letty, co otwiera drogę do uchwalenia budżetu na przyszły rok. Co ważne, wotum zaufania udało się gabinetowi Letty uzyskać pomimo wyjścia z szerokiej koalicji rządzącej ugrupowania Forza Italia, reaktywowanej 18 września br. partii byłego Premiera Silvio Berlusconiego.

Dodatkowo, senat Włoch zadecydował wczoraj o wygaszeniu mandatu parlamentarnego byłego premiera Silvio Berlusconiego. Wraz z usunięciem z senatu były premier stracił immunitet i prawo do kandydowania do parlamentu przez następne 6 lat. Nie oznacza to jednak końca obecności Berlusconiego w polityce: z ogromnymi zasobami finansowymi i własnymi mediami były premier pozostanie cierniem w boku rządu premiera Enrico Letty.

Powyższe wydarzenia oddalają ryzyko wcześniejszych wyborów, najprawdopodobniejszym scenariuszem jest obecnie utrzymanie się rządzącej koalicji co najmniej do drugiej połowy roku 2015, co jak na Włoskie standardy można uznać za „małą stabilizację”.

Włoska giełda na udzielenie przez parlament wotum zaufania rządowi Enrico Letty zareagowała umiarkowanymi wzrostami: kurs indeksu FTSE/MIB zamknął się w środę z 1.68% zyskiem. Większy entuzjazm wykazał włoski rynek długu: na wczorajszej aukcji sześcio-miesięcznych bonów skarbowych ich średnia rentowność wyniosła 0.539% (poprzednio: 0.629%)
i była najniższa od maja br.

Końcówka roku i uchwalony budżet wydaje się dobrym momentem, na wybicie się kursu instrumentu ITA40 z kanału spadkowego w którym poruszał się od początku listopada. Przed zawarciem długich transakcji warto jednak poczekać na jutrzejsze wystąpienie publiczne szefa Banku Włoch, oraz poprzedzające je publikacje inflacji konsumenckiej CPI, oraz inflacji producenckiej PPI. Jutrzejszy odczyt stopy bezrobocia za październik, najprawdopodobniej pozostanie bez wpływu na rynek.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: indeks zaufania biznesu powyżej oczekiwań: 60.5, względem prognozy na poziomie 53.2
  • Japonia: sprzedaż detaliczna w październiku powyżej oczekiwań: 2.3%, względem prognozy na poziomie 2.2%, poprzednio 3.1%
  • Australia: inwestycje kapitałowe (CAPEX) w III kw. powyżej oczekiwań: 3.6%, względem prognozy na poziomie -1.1%, poprzednio 4.0%

Kalendarz na najbliższe godziny

USA Święto Dziękczynienia

EUR 09:55 Stopa bezrobocia w Niemczech za listopad, prognoza 6.9%, poprzednio 6.9%

EUR 10:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) w Strefie Euro za październik, prognoza 1.8%, poprzednio 2.1%

GBP 11:30 Raport Banku Anglii nt. stabilności finansowej

CAD 14:30 Rachunek obrotów bieżących (CAD) za III kw., prognoza -14.3 mld, poprzednio -14.6 mld

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: