eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/USD w wyczekiwaniu na silniejsze impulsy

EUR/USD w wyczekiwaniu na silniejsze impulsy

2013-10-08 10:25

EUR/USD w wyczekiwaniu na silniejsze impulsy

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień zgodnie z oczekiwaniami nie przyniósł fundamentalnego rozstrzygnięcia na parze EUR/USD. Większego wpływu na rynek nie wywarły opublikowane wczoraj finalne dane o PKB Strefy Euro w II kw., który spadł w ujęciu r/r o 0.6%, wobec prognozy spadku o 0.5%. W dół do poziomu -1.2% skorygowano także odczyt za poprzedni okres. Odczyt indeksu Sentix mierzącego nastroje wśród inwestorów finansowych wyniósł 6.1 pkt i znalazł się tym samym poniżej oczekiwań rynku na poziomie 8.3%. Swoje prognozy wzrostu na kolejne kwartały przedstawił z kolei niemiecki instytut Ifo, który spodziewa się postępującego ożywienia. W I kw. przyszłego roku wzrost PKB ma kształtować się na poziomie 0.4% k/k i 1.1% r/r. Nie pojawiły się także żadne nowe informacje ws. kompromisu co do amerykańskiego budżetu.

Przeczytaj także: Spokojne otwarcie nowego tygodnia na rynkach akcji

W ujęciu technicznym kurs EUR/USD przebił się wczoraj przez linię trendu wzrostowego z września i początku października. Obecnie kurs testuje wsparcie na poziomie 1.356, wyznaczone przez górne ograniczenie ostatniej konsolidacji. Trwałe przebicie tego poziomu będzie sygnałem do korekty z możliwym zasięgiem 1.346 lub niżej na poziomie 1.340. Taki scenariusz jest możliwy o ile nie pojawią nowe ustalenia ws. kryzysu budżetowego w USA.

Z opublikowanych wczoraj danych na uwagę zasługuje także bardzo słaby odczyt wydanych pozwoleń na budowę domów z Kanady, których liczba spadła w sierpniu o 21.2%, co zniosło korzystny odczyt za lipiec. W reakcji na dane dolar kanadyjski skorygował się wobec USD. Kurs USD/CAD odbił się tym samym od 200 MA i dziś dalej kontynuuje rozpoczęte wczoraj wzrosty. Przebicie testowanego obecnie poziomu 1.033 da szansę na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty wobec CADa.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Dzisiaj na uwagę zasługuje z kolei seria odczytów z gospodarki Szwajcarii. Rano poznaliśmy dane dotyczące stopy bezrobocia, która zgodnie z oczekiwaniami w sierpniu wyniosła 3.2%. Przed nami jeszcze publikacja danych o inflacji CPI za wrzesień oraz wyników sprzedaży detalicznej za poprzedni miesiąc. Wieczorem zaś inwestorzy zainteresowani frankiem powinni śledzić wystąpienie szefa SNB Thomasa Jordana. Poza danymi ze Szwajcarii, o 12 opublikowany zostanie odczyt zamówień w niemieckim przemyśle w sierpniu. Co może wyznaczyć kierunek dla par walutowych z udziałem euro, o ile rynkiem nie zachwieją kwestie związane z podniesieniem limitu zadłużenia w USA.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


GBP/USD – kiedy nadejdzie korekta?

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Piątkowa przecena walut zaliczanych do ryzykownych nie ominęła także gwiazdy G10 ostatnich tygodni, czyli brytyjskiego funta. Odczyty PMI dla przemysłu (56.7 vs 57.5), usług (60.3 vs 60.4) i budownictwa (58.9 vs 60.1) były nieco gorsze od konsensusu, co dodatkowo przemawiało za korektą na GBP/USD. Należy jednak podkreślić, że były to odczyty wysoko powyżej granicy 50 pkt. i nie odbiegające znacząco od poprzednich, co generalnie wpisuje się w scenariusz promujący odbicie w brytyjskiej gospodarce.

Poziom 1.60 wydaje się być w tym wypadku nie tylko barierą psychologiczną, ale także barometrem nastrojów inwestorów zainteresowanych funtem.

Spadek poniżej tego poziomu będzie zatem oznaczał rozpoczęcie korekty fali wzrostowej z lipca. Kolejne zniesienia Fibonacciego wskazywałyby na poziom 1.59, 1.57, 1.55 oraz 1.5365 jako miejsce zakończenia korekty. Tak długi ruch wydaje się jednak mało prawdopodobny przy obecnym sentymencie wokół funta i odkładaniu przez FED „taperingu”. Nie można wykluczyć krótszej korekty, która zniosłaby falę wzrostową z sierpnia, sprowadzając GBP/USD do poziomu 1.5743. Po drodze znajduje się silne wsparcie wyznaczone przez linię trendu wzrostowego.

Rynki główną uwagę przywiązują do postępu (lub jego braku) w rozmowach w sprawie limitu zadłużenia w USA, ale środowe dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym w Wielkiej Brytanii mogą wnieść więcej zmienności. Konsensus znajduje się na poziomie 0.3% wzrostu produkcji w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Deficyt w handlu zagranicznym będzie również uważnie śledzony – waluty krajów posiadających deficyt na rachunku obrotów bieżących teoretycznie powinny ulegać presji sprzedażowej. O ile nikt nie wątpi w możliwości finansowania deficytu przez Wielką Brytanię, o tyle większy deficyt może w krótkim terminie szkodzić GBP.

Czwartkowa decyzja BoE prawdopodobnie nie będzie istotnym wydarzeniem, chociaż ponownie będziemy próbować dowiedzieć się czegoś więcej o planach Marka Carney’a.

Poprawa po stronie podaży na rynku ropy

fot. mat. prasowe

WTI, interwał dzienny

WTI, interwał dzienny


Ceny ropy naftowej na rynkach globalnych znajdują się już na poziomach o 10 dolarów niższych w porównaniu do rekordów z końcówki sierpnia.

Głównym czynnikiem wpływającym na spadki cen jest przede wszystkim ustanie obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie, ale także poprawa po stronie podaży. Libijska ropa ponownie wróciła na rynek, a dodatkowo zostały uruchomione kolejne pola naftowe: Majnoon (Irak) oraz największe z ostatnio odnalezionych złóż konwencjonalnych, Kashagan (Kazachstan, Morze Kaspijskie), które obecnie jest wstrzymane ze względu na wyciek gazu.

Wg obserwatorów, Libia nadal pozostaje czynnikiem ryzyka. Pomimo wznowienia produkcji w kluczowych punktach, na wschodzie kraju premier Ali Zajdan prawdopodobnie będzie miał poważny problem w spełnieniu niektórych żądań (jak przeniesienie siedziby National Oil Corporation do Bengazi) jeśli chce utrzymać przychylność krajów zachodnich. Naturalnie po stronie podaży poprawę wzmaga także rosnąca produkcja ze złóż niekonwencjonalnych w USA, a większa podaż jest spodziewana w czwartym kwartale także z Kanady i Morza Północnego.

Dla odmiany, sytuacja po stronie popytu lekko się popsuła, z uwagi na „government shutdown” w USA. Negatywnie zaskoczyły ostatnio także PMI z Chin.

Technicznie, ropa WTI zmaga się z 100-dniową średnią kroczącą i 38.2% zniesieniem fali wzrostowej zapoczątkowanej w kwietniu. Przebicie tych poziomów, otworzy drogę dalszym spadkom, do 98.85 oraz 95.72. Jeżeli jednak 102 dolary za baryłkę zostaną obronione, należy wypatrywać oporu na 105.86.

Uporanie się Amerykanów z „government shutdown” oraz limitem zadłużenia, może w krótkim terminie wspierać notowania ropy jako aktywa należącego do grupy aktywów ryzykownych.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: Indeks zaufania wśród biznesu na poziomie 38 (poprzednio 32 pkt.)
  • Japonia: Bilans obrotów bieżących 0.35 bln JPY (oczekiwano 0.65 bln JPY)

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Inflacja CPI m/m; prognoza 0.2%, poprzednio -0.1%
Sprzedaż detaliczna r/r; prognoza 1.7%, poprzednio 0.8%

EUR 12:00 Zamówienia w niemieckim przemyśle; prognoza 1.2%, poprzednio -2.7%

CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego; prognoza -0.7 mld, poprzednio -0.9 mld

CHF 18:00 Wystąpienie publiczne szefa SNB

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: