eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy znów przycięte

Stopy znów przycięte

2005-07-28 11:46

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. Rada utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Jest to już czwarta obniżka stóp procentowych w 2005 roku, po tym jak RPP kolejno w marcu, kwietniu i czerwcu redukowała stopy po 50 pkt procentowych. Zdaniem ekonomistów, cykl obniżek stóp procentowych zbliża się do końca.

Przeczytaj także: Przycięte stopy

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do poziomu 4,75 proc. w skali rocznej, stopę lombardową do 6,25 procent w skali rocznej, depozytową do 3,25 procent zaś stopę redyskonta weksli do 5,25 procent w skali rocznej.

Według RPP, dostępne dane mogą potwierdzać oczekiwania, że sygnalizowane przez GUS w I kw. spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce ma charakter przejściowy. Dane napływające w najbliższych miesiącach powinny umożliwić lepszą ocenę skali oczekiwanej poprawy aktywności gospodarczej. W czerwcu obniżyły się również wszystkie wskaźniki inflacji bazowej (inflacja netto wyniosła w czerwcu 1,4 procent rok do roku wobec 1,5 proc. w maju).

W ocenie Rady, mimo lepszych niż oczekiwano danych dotyczących aktywności gospodarczej w czerwcu oraz wyższych prognozowanych cen paliw, prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż jej ukształtowania się powyżej tego celu, dlatego RPP utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej.

Rada podtrzymała przekonanie, że najbardziej korzystne dla Polski byłoby przyjęcie strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie. Warunkiem koniecznym przystąpienia do strefy euro jest przeprowadzenie reform finansów publicznych prowadzących do spełnienia fiskalnych kryteriów konwergencji. Natomiast uchwalone oraz zgłaszane w ostatnich miesiącach liczne propozycje legislacyjne mogą powodować wzrost deficytu sektora finansów publicznych, a w konsekwencji odsunięcie momentu spełnienia kryteriów członkostwa w strefie euro.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Sami Swoi w mBanku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: