eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Silne umocnienie japońskiej waluty początkiem odwrotu od ryzyka?

Silne umocnienie japońskiej waluty początkiem odwrotu od ryzyka?

2013-06-12 11:48

Silne umocnienie japońskiej waluty początkiem odwrotu od ryzyka?

GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wtorkowa sesja nie zapowiadała żadnych większych emocji. W kalendarzu z ważniejszych danych obserwowaliśmy odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii (-0.2% , konsensus na poziomie 0.0% m/m). We wtorek również decyzję o dalszej polityce monetarnej przedstawiał BoJ, która w początkowej fazie spowodowała umacnianie jena.

Przeczytaj także: S&P podnosi perspektywę ratingu USA, BoJ czeka

Przypomnijmy, że BoJ postanowił utrzymać obowiązujący program luzowania bez zmian. W dalszej części dnia ta decyzja spowodowała jednak prawdziwą lawinę. Jen umocnił się do wszystkich walut w podobny sposób jak w 2011 roku, kiedy Japonię dotknęło trzęsienie ziemi i tsunami. Tym razem prawdziwym tsunami dla rynków okazuje się być obawa o zamykanie pozycji carry (patrz Analiza poranna FX z 11 czerwca). Pisaliśmy wczoraj, że pozycje te zmuszane są zamykać banki. Na rynku krążą jednak plotki, iż niektóre fundusze hedgingowe finansujące swoje transakcje w jenie, również będą zmuszone pokrywać swoje pozycje.

Wraz z umacnianiem jena, na wartości traciły globalnie indeksy akcji. Co ciekawe, w tak nieprzychylnym otoczeniu dla ryzyka, euro i funt (nawet po słabszych danych) umacniały się do dolara.

W dzisiejszym kalendarzu warto obserwować dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. GBP/USD zbliża się do lokalnego maksimum 1.5683 wyznaczonego 6 czerwca i ten poziom będzie w najbliższych dniach decydujący.

O 11:00 poznamy dane o produkcji przemysłowej za kwiecień w Strefie Euro, a o 16:30 o zmianie zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. W nocy decyzję odnośnie stóp ogłasza RBNZ.
Dziś także kolejny dzień posiedzenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Rynki oczekują, że ostateczne orzeczenie ukaże się raczej jesienią po wyborach w Niemczech (22 wrzesień).

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Powracając do funta, pomimo pozytywnego sentymentu wokół tej waluty, GBP/USD może nie poradzić sobie z oporami wynikającymi z analizy technicznej. Okolice 1.5683 to również ograniczenie wynikające ze średniej 200-sesyjnej, a także dolnej linii kanału wzrostowego z kwietnia/maja (poprzednie wsparcie, staje się oporem).

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


NZD/USD przed decyzją RBNZ ws. stóp procentowych

fot. mat. prasowe

NZD/USD, interwał dzienny

NZD/USD, interwał dzienny


Dzisiaj w nocy poznamy decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. poziomu stóp procentowych. Oczekiwania rynkowe zakładają pozostawienie stóp na niezmienionym od marca 2011 r., minimalnym poziomie 2.5%. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, pierwsze podwyżki stóp, spodziewane są na początku 2014 r. Niskie stopy przyczyniły się do ożywienia gospodarczego w 2012 r. (PKB w IV kw. wzrósł o 1.5% k/k i 3% r/r). Prowadzona polityka przyniosła także efekty w postaci ożywienia na rynku pracy w I kw. 2013 r., co potwierdziły dane z rynku pracy opublikowane w maju (stopa bezrobocia na poziomie 6.2%, wobec prognozy 6.8%, wzrost zatrudnienia o 1.7%, wobec prognozowanych 0.7%). Za tydzień poznamy także odczyty PKB Nowej Zelandii za I kw. tego roku, które mogą poprawić sentyment wobec Dolara Nowozelandzkiego.

W ujęciu analizy technicznej kurs NZDUSD wczoraj ustanowił 12 miesięczny dołek, powracając dokładnie do poziomu, w którym znajdował się rok temu (0.77604). Kurs jednak z impetem odbił się powracając do cen z poprzedniego dnia.

Najbliższy opór dla kursu stanowi 61.8 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej trwającej od maja ubiegłego roku do kwietnia tego roku. Przebicie tego poziomu dało by szanse na większe odreagowanie. Bardziej prawdopodobna z punktu widzenia analizy technicznej wydaje się jednak dalsza przecena Kiwi.

Choć wykresy AUD/USD i NZD/USD prezentują się obecnie podobnie, w średnim terminie spodziewamy się lepszego zachowania Dolara Nowozelandzkiego w porównaniu do Dolara Australijskiego. Szczególnie w obliczu ostatnich korekt prognoz gospodarki australijskiej dokonanej przez jeden z globalnych banków.

EUR/PLN pozostaje w trendzie wzrostowym

fot. mat. prasowe

EUR/PLN, interwał dzienny

EUR/PLN, interwał dzienny


Po poniedziałkowym dynamicznym odbiciu, wczoraj kurs EUR/PLN mimo sporej zmienności zamknął dzień w okolicach otwarcia. Poczynania inwestorów z pewnością studzi obawa przed kolejną interwencją Narodowego Banku Polskiego. W ostatni piątek za sprawą interwencji NBP Polski Złoty istotnie się umocnił; EUR/PLN skorygował się z rocznych maksimów w okolicach poziomu 4.324 do poziomu 4.222. Dzisiaj z kolei Andrzej Raczko, jeden z członków zarządu NBP, stwierdził, że Narodowy Bank Polski nie jest zainteresowany sterowaniem kursu Polskiego Złotego w dłuższym horyzoncie czasowym, ale nie może dopuścić także do gwałtownych zmian kursu. Tego typu wypowiedzi mogą przyczynić się do ustabilizowania kursu Złotego, prawdopodobne jest jednak, że w średnim horyzoncie czasowym, inwestorzy będą chcieli sprawdzić determinację NBP do obrony rodzimej waluty.

Tymczasem krajowy rynek obligacji doświadcza trwającego już kilka tygodni odpływu kapitału, czemu towarzyszy wzrost rentowności. Wczoraj rentowność 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła ponad 4%, jest to najwyższy poziom od 3 miesięcy. Odpływ kapitału z rynku obligacji przekłada się na osłabienie PLN.

Najbliższe ważne dane w kalendarzu makroekonomicznym poznamy w czwartek, kiedy opublikowane zostaną wskaźniki inflacji konsumenckiej CPI w maju. Oczekiwania rynkowe zakładają spadek inflacji do poziomu 0.1% m/m i 0.7% r/r. Wobec 0.4% m/m i 0.8% r/r w kwietniu. Niewykluczone, że słabe dane odnośnie inflacji zaważą na decyzji RPP, o kolejnej obniżce stóp procentowych na posiedzeniu zaplanowanym na początek lipca. Można się spodziewać, że w takim wypadku kwotowania EUR/PLN, w dalszym ciągu zmierzać będą na północ, niezależnie od interwencji NBP, które prawdopodobnie będą podejmowane przy wyższych poziomach niż 4.3.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: zamówienia na sprzęt maszyny i urządzenia -8.8% (kwiecień), prognoza -8.3%.
  • Australia: Nastroje konsumentów Westpac lepiej o 4.7% w prównaniu z poprzednim odczytem
  • Polska: Premier Donald Tusk, spodziewa się 2.5% wzrostu gospodarczego w 2014 r., w bieżącym roku rząd spodziewa się wzrostu na poziomie 1.5%
  • Australia: Goldman Sachs, obciął prognozy PKB Australii w 2013 r. do 2% z 2,4%, a w 2014 r. do 2.7% z 3.3%, GS spodziewa się dalszego spadku kursy AUD/USD do poziomu 0.85 w horyzoncie 12 miesięcy
  • Wielka Brytania: Produkcja przemysłowa w kwietniu 0.1% m/m i -0.6% r/r, prognoza 0.0% m/m i -0.7% r/r

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 2 dzień posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego ws. skupu aktywów przez EBC

GBP 10:30 Stopa bezrobocia w kwietniu, prognoza 7.8%
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w maju, prognoza -6.8 tys.

EUR 11:00 Produkcja przemysłowa, prognoza -0.2% m/m i -1.2% r/r

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw,

NZD 23:00 Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych (czerwiec), prognoza 2.5%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: