eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › S&P podnosi perspektywę ratingu USA, BoJ czeka

S&P podnosi perspektywę ratingu USA, BoJ czeka

2013-06-11 11:02

S&P podnosi perspektywę ratingu USA, BoJ czeka

USD/JPY, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsza sesja przebiegała spokojnie w wąskim pasmie wahań. Większe ruchy na rynku ujrzeliśmy, kiedy do gry włączyła się Ameryka. Agencja S&P zmieniła perspektywę dla Stanów Zjednoczonych z negatywnej do stabilnej. Dodatkowego optymizmu dodał inwestorom szef FED St. Louis (członek głosujący FOMC), którego wypowiedź na spotkaniu międzynarodowego forum ekonomicznego odebrana została za gołębią. James Bullard podkreślał bowiem, że kolejne (niskie) odczyty inflacji zaskakują negatywnie, co jest argumentem za przedłużeniem programu skupu aktywów.

Przeczytaj także: Rozczarowujące dane z chińskiej gospodarki

Wracając do zmiany perspektywy ratingu USA, należy przypomnieć, że to właśnie S&P obniżyła 2 lata temu rating tego kraju z AAA do AA+, podając za przyczynę obawy związane z fiskalnym klifem, które teraz w przekonaniu Agencji ustały. Nie ma co oczekiwać rychłego przywrócenia ratingu AAA. S&P wspomniała w oświadczeniu, że historycznie, żaden kraj nie odzyskał najwyższego ratingu w krótszym czasie niż 9 lat.

Poniedziałkowy wzrost na USD/JPY został „skonsumowany” po braku dodatkowych działań ze strony Banku Japonii. Zgodnie z oczekiwaniami, BoJ nie wydłużył tenoru skupowanych papierów, ani tez nie zwiększył skali programu. Oczywiście władze monetarne napisały w oświadczeniu, że program będzie powiększany i utrzymywany, aż do osiągnięcia 2% inflacji. Część inwestorów na pewno zastanawia się, czy to koniec korekty na USD/JPY. Przypominamy, że japoński jen stał się podstawową walutą finansowania transakcji carry. Oczekujemy zatem ustania większej zmienności na japońskim rynku długu, co będzie czynnikiem wspierającym dalsze umacnianie USD/JPY. Obecnie rentowności JGB są nieco poniżej ostatnich szczytów, ale nadal najwyżej od ponad roku. Kiedy sytuacji się ustabilizuje, możemy liczyć na wznowienie ruchu i dalsze osłabianie jena. W krótkim terminie poziomy wsparć to 97.54, oraz ostatni dołek 95.00. W średnim terminie powinniśmy powrócić do kanału wzrostowego zapoczątkowanego we wrześniu zeszłego roku.

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał czterogodzinny

USD/JPY, interwał czterogodzinny


W dzisiejszym kalendarzu praktycznie brak ważniejszych danych. Jedynie Wielka Brytania publikuje o 10:30 informacje o produkcji przemysłowej za kwiecień. Rynek oczekuje brak zmian w porównaniu do marca.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/HUF wciąż bez rozstrzygnięcia

fot. mat. prasowe

USD/HUF, interwał dzienny

USD/HUF, interwał dzienny


Od ostatniego komentarza na temat pary Dolar Amerykański do Forinta Węgierskiego z 15 maja, kurs USDHUF zrealizował nakreślony średnioterminowy scenariusz wynikający z analizy technicznej. USD/HUF skorygował się, docierając w okolice 61.8 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z lutego i marca, po czym z impetem wybił się górą z uformowanego wcześniej trójkąta. USD Ustanowił tym samym dwumiesięczne maksima wobec Forinta. Sił do wzrostów jednak zabrakło i kurs ponownie testował wymienione wcześniej zniesienie Fibo, które od lutego sprawdza się jako wsparcie. Wczoraj mieliśmy do czynienia z kolejnym odreagowaniem i solidnym umocnieniem Dolara. Wygląda jednak na to, że na wykresie wyrysował się kolejny trójkąt, a na dalsze rozstrzygnięcie trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Z danych fundamentalnych w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaskoczyły odczyty produkcji przemysłowej na Węgrzech. Zgodnie ze wstępnymi odczytami produkcja przemysłowa w kwietniu urosła w ujęciu rok do roku o 5.3%, wobec prognozowanych 2.6%. W poprzednim miesiącu produkcja spadła o 2.9% r/r. Potwierdzenie tych wstępnych odczytów uzyskamy w piątek, kiedy opublikowane mają zostać odczyty finalne. Już dzisiaj poznamy z kolei odczyty inflacji konsumenckiej CPI w maju.

Oczekiwania rynkowe zakładają wzrost inflacji do poziomu 1.9% r/r z 1.7% w poprzednim miesiącu. W średnim horyzoncie czasowym, z istotnych czynników makro, warto uwzględnić wpływ ostatnich powodzi, które nawiedzają Węgry. Mogą się one przyczynić do wzrostu inflacji i nakładów inwestycyjnych.

Pod koniec miesiąca poznamy natomiast kolejną decyzję banku Węgier MNB ws. stóp procentowych. Po ostatnich obniżkach obecnie główna stopa procentowa wynosi 4.5%. Stopa na Węgrzech jest obniżana systematycznie od lipca 2012 r., kiedy wynosiła 7 proc.

Odreagowanie na Dolarze Australijskim

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał dzienny

AUD/USD, interwał dzienny


Wczoraj mieliśmy do czynienia z tymczasowym zahamowaniem trwającego od połowy kwietnia trendu spadkowego na parze Dolar Australijski do Dolara Amerykańskiego. Kurs AUD/USD odbił się od poziomu 0.94, gdzie przebiega minimum z października 2011 r. wypełniając tym samym lukę powstałą na wykresie po tym weekendzie.

Na razie jednak jest zbyt wcześnie by mówić o odwróceniu trendu. Jest to jednak na pewno ciekawy moment by przyjrzeć się bliżej kwotowaniom przecenionego Dolara Australijskiego. Wyraźnym sygnałem odwrócenia spadków będzie przebicie szczytów z początków czerwca. Wcześniej kurs może napotkać opór na 23.6 proc. zniesieniu Fibo fali spadkowej z kwietnia i maja tego roku. Natomiast przebicie ostatnich minimów będzie sygnałem do kontynuacji trendu spadkowego, czemu sprzyjać mogą fundamenty.

W ujęciu fundamentalnym Dolar Amerykański ma podstawy do kontynuacji wzrostów. Ostatnie dane z rynku pracy, pokazują dalsze stopniowe ożywienie gospodarki. Dziś pojawiły się natomiast kolejne spekulacje, tym razem za sprawą szefa FED z St. Louis, o możliwości ograniczenia tempa skupu aktywów, w związku z poprawą sytuacji na rynku pracy. Informacje po raz kolejny ożywiły niepokój inwestorów wobec przyszłości programu amerykańskiego luzowania ilościowego QE. Z kolei waluta australijska straciła ostatnio na atrakcyjności, przez niespodziewaną majową obniżkę stóp procentowych przez RBA oraz pogarszające się perspektywy dla surowców. Wydaje się, że rynek oczekuje w tym roku kolejnej obniżki stóp.

W kalendarzu w tym tygodniu, ważniejsze dane dopiero w czwartek oraz piątek: publikacja danych z australijskiego rynku pracy oraz cała seria danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: James Bullard, szef Fed z St. Louis, na spotkaniu międzynarodowego forum ekonomicznego, stwierdził, że poprawa na rynku pracy w USA, może skłonić FED do ograniczenia zakupu aktywów. Bullard wykazał niepokój odnośnie pozostającej na niskim poziomie inflacji.
  • Kanada: Rozpoczęte budowy domów (maj) 200.2 tys. , prognoza 180 tys., poprzednio 174.9 tys.
  • Włochy: PKB w I kw., dane finalne -2.4%, prognoza -2,3% r/r, poprzednio -2.8% r/r
  • Szwajcaria: Sprzedaż detaliczna (kwiecień) 3.3%, prognoza 2.5% r/r, poprzednio -0.8% r/r, po korekcie z -0.9% r/r.
  • Czechy: Inflacja konsumencka CPI w maju -0.2% m/m, prognoza 0.0% i Stopa bezrobocia w maju 7.5% zgodnie z oczekiwaniami

Kalendarz na najbliższe godziny

JPY Komunikat po posiedzeniu Banku Japonii

GBP 10:30 Produkcja przemysłowa w kwietniu , prognoza 0.0% m/m i -0.7% r/r

EUR Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego ws. skupu aktywów przez EBC

EUR 18:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB – Petera Praeta

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: