eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w fundusze: jak zacząć?

Inwestowanie w fundusze: jak zacząć?

2013-06-11 11:24

Przeczytaj także: Inwestycje w fundusze - 8 zasad


Osoby z nieco większym kapitałem mogą jeszcze pomyśleć o dywersyfikacji geograficznej. Chodzi o to, by zróżnicować rynki, na których chcemy zarabiać. Na polskim rynku bez problemu znajdziemy fundusze lokujące w obligacje amerykańskie, akcje azjatyckie czy papiery krajów Unii Europejskiej.

Ile inwestować na początku? Fundusze inwestycyjne są ofertą nie tylko dla krezusów. Owszem, są takie dostępne dla tych, którzy dysponują nie mniej niż 200 tys. zł, ale by kupić jednostki zwykłego funduszu otwartego zwykle wystarcza 500-1000 złotych. Kwota minimalnej inwestycji jest zawsze określona w statucie funduszu. Często zdarza się, że minimalna pierwsza wpłata jest wyższa od kolejnych. Np. w Aviva Investors TFI i BPH TFI wymagany jest 1 tys. zł, ale kiedy już mamy jednostki danego funduszu, kolejne można dokupić już za zaledwie 100 złotych.

Większość TFI oferuje już tzw. fundusze parasolowe, które dzięki mechanizmowi „odroczenia” podatku umożliwiają osiąganie wyższych stóp zwrotu. Chodzi o to, że pod parasolem zgromadzona jest grupa różnych subfunduszy danego funduszu i gdy będziemy przenosić pieniądze z jednego subfunduszu do drugiego, nie zapłacimy podatku. Powinność w wysokości 19-proc trzeba będzie odprowadzić w przypadku osiągnięcia zysku dopiero na końcu, po zabraniu pieniędzy spod parasola. Jeśli przenosimy środki między funduszami bez parasola, za każdym razem, gdy wygenerowany zostanie zysk, zostanie potrącony podatek.
Na dodatek zyski i straty pod parasolem bilansują się i jeśli na jednym funduszu wygenerujemy zysk, a na drugim stratę, to do wyliczenia podatku posłuży łączny wynik z obu funduszy.

Przeglądając oferty funduszy warto też zwracać uwagę na to, jakie opłaty są pobierane za nabycie jednostek funduszu i za zarządzanie nim. Czasem TFI lub dystrybutorzy organizują promocje, w których fundusze można kupić z obniżoną opłatą lub w ogóle bez niej, warto więc monitorować rynek, bo prowizje mają istotny wpływ na ostateczny wynik.

POCZĄTKUJĄCY INWESTORZE, ZAPAMIĘTAJ!
  1. Ustal cel inwestycji i plan jego osiągnięcia
  2. Pamiętaj o dywersyfikacji
  3. Nie działaj pod wpływem emocji - bądź konsekwentny w dążeniu do celu, daj sobie czas
  4. Zwracaj uwagę na koszty i podatki – szukaj promocji, korzystaj z funduszy parasolowych
  5. Wybieraj sprawdzone rozwiązania – o stabilnych i wyróżniających się na tle rynku wynikach inwestycyjnych

Tomasz Gomółka, ekspert

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: