eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › QE3 jeszcze zostanie

QE3 jeszcze zostanie

2013-03-21 13:14

QE3 jeszcze zostanie

WIG20 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zaskoczenia nie było, Fed nie zasugerował choćby najdrobniejszej zmiany polityki monetarnej. Bernanke pod presją dziennikarzy przyznał, iż widzi poprawę na rynku pracy, ale chce upewnić się, iż ta poprawa jest trwała, zanim zdecyduje się na jakikolwiek ruch. W Chinach indeks PMI odbił po nieoczekiwanym spadku w lutym. Dziś indeksy dla strefy euro, a także protokół z posiedzenia RPP.

Przeczytaj także: Fed stłumi jastrzębie głosy

Konserwatywne projekcje Fed, zmiany najwcześniej w czerwcu

Komunikat Fed odnotowuje pewną poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce, ale na tym zmiany się kończą. Bernanke udało się zachować status quo bez kolejnego dysydenta, mimo, iż projekcje Fed ujawniają, że pięciu członków Komitetu widzi podwyżki już w przyszłym roku (z czego czterech więcej niż jedną, choć ta liczba uwzględnia również tych członków, którzy aktualnie nie mają prawa głosu). Na konferencji Bernanke przyznał, że jeśli poprawa sytuacji na rynku pracy będzie wyraźna, Fed ograniczy skalę QE3. Dlatego dane z rynku pracy i związane z nimi projekcje Fed są tu kluczowe. Warto zwrócić uwagę, iż obecne projekcje są bardzo sprzyjające dla polityki Fed. Zakładany do końca roku spadek stopy bezrobocia jest bardzo niewielki (7,3-7,5% wobec 7,7% obecnie, minimalnie lepiej niż zakładała grudniowa projekcja), oczekiwany wzrost jest wolniejszy niż w grudniu, zaś inflacja bazowa niższa (zaledwie 1,5-1,6%, pomimo iż od kilku miesięcy jest to ok. 2%, a w drugiej części roku pojawi się niekorzystny efekt bazy). Dlatego też, jeśli tempo ożywienia w USA będzie utrzymywać się na obecnym poziomie, stopa bezrobocia może być niższa, a inflacja wyższa od zakładanych w projekcjach i Fed może być zmuszony do wykonania wcześniejszego ruchu. Taki jednak nie nastąpi wcześniej niż w czerwcu, kiedy to poznamy kolejne projekcje. Aby jednak Fed ograniczył wtedy QE3 średni wzrost zatrudnienia w okresie marzec-maj musi wynieść przynajmniej 200 tys., a stopa bezrobocia musi spaść w maju minimum do 7,4%. Do tego czasu polityka Fed będzie w miarę neutralna dla rynków - inwestorzy nie muszą się obawiać zmian, ale większość z nich zdaje sobie też sprawę, iż one są nieuniknione, zaś rynki są wykupione.

PMI w Chinach w górę

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane o aktywności w chińskim przemyśle. Indeks PMI w wersji HSBC/markit wzrósł w marcu do 51,7 pkt., po nieoczekiwanym spadku w lutym do 50,4 pkt. Dane ograniczają nieco ryzyko szybkiego spowolnienia chińskiej gospodarki. Zagrożenie jednak pozostaje, gdyż jest ono związane nie tyle z przemysłem, co z rynkiem nieruchomości, który znalazł się na celowniku nowych władz.

Przed nami europejskie indeksy aktywności

PMI dla Chin już znamy, przed nami analogiczne indeksy dla krajów strefy euro, w tym dla Francji (8.58) oraz Niemiec (9.28). Przypomnijmy, iż na początku roku sytuacja w niemieckiej gospodarce uległa pewnej poprawie, ale w pozostałych krajach strefy nastąpiła co najwyżej stabilizacja, przy czym dane dla Francji tak naprawdę uległy pogorszeniu. Tym samym koniunktura w strefie do tej pory cały czas rozczarowuje. Dziś PMI opublikowany będzie także w USA (14.00), gdzie poznamy także regionalny indeks z Filadelfii (15.00).

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

WIG20

Wykres notowań indeksu WIG20


WIG20 (kontrakt), H1 - wczorajszy dzień, jak i dzisiejsze otwarcie nie przynoszą rozstrzygnięcia na warszawskim parkiecie; byki są w stanie bronić kluczowego poziomu 2417 pkt. i wobec tego widzimy coś w rodzaju potrójnego dna z linią szyi nieco powyżej 2435 pkt.; gdyby rynek zareagował dziś pozytywnie na dane z Europy, wzrosty mogą przyspieszyć do 2454 pkt.; byki muszą jednak bardzo uważać, gdyż grają przeciwko trendowi; cofnięcie poniżej 2417 może przyspieszyć wyprzedać na fali C, o której pisaliśmy wczoraj

fot. mat. prasowe

Gold, Silver

Wykres notowań cen złota i srebra


Gold, Silver H4 - ceny złota w ostatnich dniach wzrosły nieco na fali nerwowości wywołanej sytuacją na Cyprze; takiej reakcji nie mieliśmy na rynku srebra, gdzie obserwujemy konsolidację; w efekcie na wykresie tych dwóch instrumentów powstała dywergencja sugerująca bądź to wzrost ceny srebra bądź też spadek ceny złota (lub jedno i drugie)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: