eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia II 2013

TFI: sprzedaż i umorzenia II 2013

2013-03-15 12:12

TFI: sprzedaż i umorzenia II 2013

Więcej wpłat do funduszy © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według najnowszych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami luty był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy więcej wpłacali niż wypłacali środków do funduszy. Saldo wpłat i umorzeń wyniosło +1,01 mld zł. Licząc od początku roku do rodzimych TFI trafiło prawie +2,9 mld zł. Miniony miesiąc był spokojniejszy niż sam początek roku, jednak systematyczność wpłat przez klientów jest kontynuowana, wykazując coraz bardziej wyraźne cechy pozytywnego trendu.

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2013

W lutym byliśmy świadkami kilku zmian, które mogą mieć wpływ na dalszy obraz rynku w kolejnych miesiącach. Po raz pierwszy od grudnia 2011 r. fundusze dłużne zanotowały odpływ środków (- 134,6 mln zł). To efekt malejących w szybkim tempie stóp procentowych oraz wyhamowania, przynajmniej czasowego, zainteresowania zagranicznych inwestorów rodzimym długiem. Warto jednak zwrócić uwagę na stojące dotychczas w drugiej linii fundusze obligacji korporacyjnych, w lutym napłynęło do nich +705 mln zł, wartość jak dotąd nie spotykana. Liczba ta może sugerować z kolei, że inwestorzy wciąż pozytywnie podchodzą do rynku obligacji, ale szukają już bardziej satysfakcjonujących stóp zwrotu.

fot. mat. prasowe

Saldo nabyć i umorzeń

Luty był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy więcej wpłacali niż wypłacali środków do funduszy. Saldo wpłat i umorzeń wyniosło +1,01 mld zł. Licząc od początku roku do rodzimych TFI trafiło prawie +2,9 mld zł.


Mniejsza awersja do ryzyka jeszcze bardziej widoczna jest, gdy spojrzymy na fundusze akcji, które w ubiegłym miesiącu pozyskały ponad +256 mln zł nowych środków, najwięcej od lipca 2012 r., który i tak był zaburzony utworzeniem dedykowanego funduszu przez jedną z instytucji finansowych. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy do grupy funduszy akcji napłynęło już ponad 461 mln zł. Klientów zachęcają bijące rekordy indeksy w USA oraz dobre wyniki wybranych funduszy inwestycyjnych, np. w segmencie małych i średnich spółek.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Więcej wpłat do funduszy

Mniejsza awersja do ryzyka jeszcze bardziej widoczna jest, gdy spojrzymy na fundusze akcji, które w ubiegłym miesiącu pozyskały ponad +256 mln zł nowych środków, najwięcej od lipca 2012 r.


- Luty był kolejnym miesiącem, w którym rynek funduszy inwestycyjnych rozwijał się – rosły wpłaty klientów oraz aktywa funduszy. Cieszy fakt, że inwestorzy – świadomie bądź nie – zaczynają dywersyfikować swoje portfele i zwracają uwagę na inne fundusze niż tylko te inwestujące w obligacje skarbowe. Zachęcają do tego same TFI, tworząc nowe produkty oparte na różnych segmentach i rynkach.
– mówi Marcin Dyl, Prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

fot. mat. prasowe

Saldo nabyć i umorzeń wg kategorii funduszy

Popularnością, podobnie jak w styczniu, cieszyły się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, do których napłynęło +724 mln zł, a licząc od początku roku już prawie +1,9 mld zł.


Popularnością, podobnie jak w styczniu, cieszyły się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, do których napłynęło +724 mln zł, a licząc od początku roku już prawie +1,9 mld zł. Ta zmiana podejścia klientów to efekt obniżek oprocentowania lokat terminowych w bankach w wyniku obniżanych stóp procentowych. Kapitał ten może w przyszłości zasilać pozostałe grupy funduszy, gdy zyski z rynku pieniężnego okażą się już niewystarczające. Warto także zwrócić uwagę na fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których także od pięciu miesięcy płynie nieprzerwany strumień świeżej gotówki, w lutym wpłacono do nich +115 mln zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: