eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makroekonomiczne z Niemiec kluczowe dla rynków

Dane makroekonomiczne z Niemiec kluczowe dla rynków

2013-02-18 11:00

Dane makroekonomiczne z Niemiec kluczowe dla rynków

WIG20 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Komunikat G20 nie wnosi niczego istotnego na rynki, ale zakończony szczyt oznacza, iż o wojnach walutowych będzie się mówiło nieco mniej. W tej sytuacji uwaga inwestorów przesunie się na inne kwestie - na przykład na dane z niemieckiej gospodarki, które w ubiegłym miesiącu rozbudziły nadzieje na ożywienie gospodarcze. Mogą one przesądzić o notowaniach EUR/USD, złotego, a także o cenach akcji na GPW. Dziś w Polsce dane z rynku pracy, w PE przemawiać będzie zaś prezes EBC.

Przeczytaj także: G20 nie skarci Japonii

Dane z Niemiec mogą przesądzić o koniunkturze na rynkach, szczególnie w Europie

Piątkowa sesja na GPW była wyjątkowo dobra dla kupujących, w zasadzie była najlepsza od połowy stycznia. Podobnie jak przed miesiącem na wykresie kontraktu na Wig20 (symbol W.20) powstało obiecujące objęcie hossy, a dzisiejsze wyższe otwarcie daje nadzieję na kontynuację zwyżki. W odróżnieniu od sytuacji ze stycznia, tym razem byki zostały wsparte dodatkowo przez bardzo silny poziom 2450 pkt. (na kontrakcie, klasyczna zamiana oporu we wsparcie), tak więc, technicznie, szansa na powrót do trendu wzrostowego jest niebagatelna (krótkoterminowe opory mamy na poziomach 2517 i 2540 pkt.). Alternatywnie warto zwrócić uwagę na dywergencję na kontraktem na S&P500 (symbol US.500).

Sytuacja na wykresach EUR/USD i EUR/PLN może nie jest aż tak przełomowa, ale w obydwu przypadkach rynki są gotowe aby zareagować na impuls, jakiego dostarczyć mogą dane z Niemiec. Przypomnijmy, iż w styczniu wzrosty wskaźników ZEW (publikacja jutro), PMI (czwartek) i Ifo (piątek) rozbudziły nadzieje na ożywienie przyczyniając się do wzrostów na parze EUR/USD i na europejskich parkietach. Dane z innych europejskich gospodarek nie były już tak dobre (PMI dla Hiszpanii były lepsze, ale dla Włoch już słabsze, zaś dla Francji fatalne), ale rynki mają nadzieję, iż Niemcy będą rosnąć poprzez eksport i w ten sposób pomogą innym krajom strefy. Zanim dostaniemy potwierdzenie tej teorii w styczniowych twardych danych (produkcja, eksport) poznamy kolejne odczyty wskaźników wyprzedzających i to one mogą w tym tygodniu kształtować nastroje na rynkach.

G20 nie zareagowało, UJ nadal w trendzie

Tak jak się spodziewaliśmy, komunikat G20 nie wniósł niczego istotnego. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, iż jego główne przesłanie - zobowiązanie się do unikania dewaluacji jako narzędzia poprawiającego konkurencyjność, ociera się o hipokryzję. Rządy bowiem zawsze mogą argumentować, iż ich polityka nakierowana jest na cele wewnętrzne, a kurs walutowy jest płynny, więc determinują go rynki. Przekaz ten pomija fakt, iż ekspansywna polityka monetarna w naturalny sposób negatywnie wpływa na kurs waluty. Postawa G20 stała się jeszcze jednym pretekstem do sprzedaży jena, a w efekcie para USD/JPY cały czas pozostaje w trendzie wzrostowym.

fot. mat. prasowe

WIG20

Wyktes notowań indeksu WIG20


Niski odczyt CPI, dziś dane z rynku pracy

Inflacja w styczniu wyniosła w Polsce zaledwie 1,7%. To jedna z nielicznych ostatnio dobrych wiadomości z polskiej gospodarki. Jest ona podwójnie dobra - zwiększa szansę na kolejną obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu oraz wpływa korzystnie na dynamikę dochodów realnych gospodarstw domowych. To jednak, o ile te zmieniły się w styczniu stanie się jasne dopiero dziś o 14.00. Obawiamy się, że pomimo niskiej inflacji dynamika realnego funduszu płac będzie głęboko ujemna - oczekujemy bowiem spadku zatrudnienia o 0,6% w skali roku i wzrostu wynagrodzeń zaledwie o 0,1% (ze względu na efekt bazy). Dla złotego jednak ważniejsze będą publikowane jutro dane o produkcji (spodziewamy się niewielkiego wzrostu r/r ze względu na bardzo korzystny układ dni roboczych w styczniu), które - obok wskaźnika ZEW z Niemiec, mogą przesądzić, czy kurs EUR/PLN pokona barierę 4,20.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

USD/JPY

Wykres kursu USDJPY


USD/JPY, H4 - pomimo wielu prób sprzedających na parze UJ od trzech miesięcy nie mieliśmy korekty, co oznacza, że niedźwiedzie powinny być szczególnie ostrożne; naszym zdaniem warto czekać na przełamanie wsparcia 91,95, gdyż ewentualna korekta - kiedy już się pojawi - powinna być dynamiczna i głęboka; z kolei dla inwestorów pozostających w trendzie, skuteczną metodą dołączania się do ruchu wzrostowego był sygnał wysyłany przez odbicie się RSI od wsparcia 38 pkt. (na tym interwale)

fot. mat. prasowe

Eurostoxx50

Wykres notowań indeksu Eurostoxx50


Eurostoxx50 (kontrakt), D1 - dane z niemieckiej gospodarki będą miały kluczowy wpływ na europejski rynek akcji, gdzie od początku lutego realizujemy korektę; korekta na kontrakcie na Eurostoxx50 (symbol EU.50) dotarła do kluczowego wsparcia 2600 pkt. - są to lokalne szczyty z 2012 roku, zatem mamy tu do czynienia z zamianą oporu we wsparcie (analogicznie jak w przypadku W.20); natomiast warto zwrócić uwagę, iż kontrakt na indeks raz już odbił się z tego poziomu, ale szybko wracamy do tego testu, co rodzi ryzyko przełamania wsparcia i głębszej przeceny - nawet do 2430 pkt.; podobnie jak w przypadku W.20 interesująco wypada tu dywergencja (z naniesionym na wykres) kontraktem na S&P500 (symbol US.500)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: