eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pożyczki pozabankowe w odwrocie?

Pożyczki pozabankowe w odwrocie?

2013-02-15 12:48

Przeczytaj także: Pożyczki pozabankowe: ryzyko czy realna alternatywa?


- W tym kontekście warto pamiętać, że pozabankowe pożyczki cechują się wysokim poziomem Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Jest to główny czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo niewypłacalności klienta. Szczególnie wysokie ryzyko ponoszą osoby spłacające drogie pożyczki za pomocą kolejnych zobowiązań – zaznacza Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

… a KNF łagodzi restrykcje dla banków

Rodzimi kredytodawcy już od dłuższego czasu sugerowali, że restrykcyjna polityka Komisji Nadzoru Finansowego przysparza firmom pożyczkowym dodatkowych klientów. Nowelizacja Rekomendacji T powinna zahamować ten proces. Najważniejsza zmiana dotyczy tak zwanych limitów zadłużenia. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że aktualnie obowiązujące zalecenia KNF-u uniemożliwiają przyznanie kredytu złotówkowego, jeżeli relacja wszystkich zobowiązań ratalnych klienta do jego miesięcznego dochodu netto przekracza 50% lub 65%. Wyższy limit jest stosowany w odniesieniu do wnioskodawców, których dochód netto przewyższa średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Znowelizowana Rekomendacja T przewiduje zniesienie obydwu urzędowych limitów zadłużenia (50% i 65%). W myśl nowych zasad banki będą same ustalać graniczną relację zobowiązań ratalnych i dochodu klienta.

Kolejna istotna zmiana dotyczy rynku „szybkiej gotówki”, na którym dobrze zadomowiły się firmy pożyczkowe. Komisja Nadzoru Finansowego zamierza osłabić ich konkurencyjność dzięki przyznaniu bankom dodatkowych uprawnień. Nowe regulacje KNF-u wprowadzają możliwość udzielania kredytów gotówkowych bez uprzedniej weryfikacji dochodów klienta. Projekt znowelizowanej Rekomendacji T zakłada ograniczenie wartości takich umów do 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. – Jeżeli aktualne plany KNF-u się nie zmienią to klienci banków od lipca bieżącego roku po szybkiej weryfikacji historii kredytowej będą mogli otrzymać nawet 7000 – 8000 złotych – informuje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

W ramach podsumowania przedstawiciele firmy Conse przypominają, że „pożyczki bez BIK” nawet w obecnych warunkach nie są dobrą alternatywą dla oferty banków. Niższe oprocentowanie to nie jedyne kryterium, które świadczy na korzyść sektora bankowego. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie związanym z nadzorem KNF-u. W przypadku banków nie może być mowy o rażących nadużyciach wobec klienta i lekceważeniu istotnych zapisów umownych. Klienci firm pożyczkowych muszą się przygotować na taką ewentualność. Największe ryzyko ponoszą osoby korzystające z oferty mało znanych i niesprawdzonych pożyczkodawców – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: