eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Świadczenia emerytalne: co przyniósł 2012 rok?

Świadczenia emerytalne: co przyniósł 2012 rok?

2013-01-28 13:37

Przeczytaj także: W 2060 r. ZUS nie będzie miał pieniędzy na emerytury?


Jednak najważniejszą różnicą, z punktu widzenia oszczędzającego, jest ta, wynikająca z różnic w opodatkowaniu wpłaty/wypłaty. – W IKE oszczędzający nie korzysta z żadnej bieżącej zachęty podatkowej – wyjaśnia Waldemar Wołos, dyrektor ds. rozwoju nowych produktów Union Investment TFI. – Korzyść podatkowa pojawia się dopiero przy wypłacie środków dokonywanej po ukończeniu 60 roku życia, bowiem oszczędzający otrzymuje całość zgromadzonych środków wraz zyskami osiągniętymi z ich inwestowania, które będą zwolnione z podatku Belki. Natomiast IKZE ma zachętę podatkową bieżącą, w postaci ulgi w podatku PIT. Osoba, która w ubiegłym roku dokonała wpłaty na konto IKZE w kwocie maksymalnego limitu tj. 4030,80 zł i która wykażę tę wpłatę w zeznaniu podatkowym składanym za ubiegły rok, otrzyma zwrot podatku PIT w kwocie 1290 zł, stanowiących 32 proc. odłożonej kwoty – dodaje.

Zwrot podatku zależy jednak nie tylko od wielkości dokonanej wpłaty, ale także od progu podatkowego. – W zależności od wysokości dochodów, podatnik może odzyskać 18 proc. lub 32 proc. odłożonej kwoty – mówi Waldemar Wołos.

Poniżej oczekiwań

Na początku marca KNF opublikuje dokładne dane za 2012 rok dotyczące IKE i IKZE. Już dziś wiadomo jednak, że oba konta nie cieszyły się oczekiwaną popularnością. Według szacunków „Rzeczpospolitej” IKZE założyło ok. 500 tys. Polaków. Jednak tylko 30 tys. kont zostało zasilonych, co stanowi ledwie 6 proc. wszystkich otwartych w zeszłym roku IKZE. Również sytuacja IKE w minionych 12 miesiącach nie była dobra, bo liczba kont znów zaczęła spadać. 34 instytucje, od których dane zebrała „Rzeczpospolita”, zadeklarowały, że prowadziły prawie 800 tys. kont na koniec 2012 roku. Oznacza to, że ich liczba spadała o ok. 10 tys. w porównaniu do 2011 roku. Jak informuje „Rz”, tylko w ciągu ostatniego kwartału 2012 r. liczba IKE zmalała o ok. 4 tys.

Co przyniesie rok 2013?

Według Waldemara Wołosa z Union Investment TFI, 2013 rok ma szansę być lepszy dla kont emerytalnych niż poprzedni rok, a o ewentualnym sukcesie IKE i IKZE zadecydują przede wszystkim dwa czynniki. – Pierwszy to informacja o IKZE zawarta w drukach PIT składanych za rok 2012. W praktyce kilkanaście milionów Polaków zauważy nową rubrykę w zeznaniu podatkowym i duża część z tych osób będzie chciała dowiedzieć się czegoś więcej – twierdzi Wołos. Drugim czynnikiem będzie koniunktura na rynku kapitałowym, który zapowiada się bardzo ciekawie. – Jeszcze nigdy Polacy nie posiadali tak dużej kwoty oszczędności zdeponowanych na lokatach bankowych. Przy systematycznie obniżanych stopach procentowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że część depozytów trafi bezpośrednio do funduszy inwestycyjnych, w tym część do produktów z ulgami podatkowymi, czyli do IKE i IKZE – prognozuje Waldemar Wołos.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: