eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD na nowych szczytach

Kurs EUR/USD na nowych szczytach

2013-01-25 19:16

Kurs EUR/USD na nowych szczytach

Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na koniec tygodnia opublikowany został kolejny ważny odczyt dla niemieckiej gospodarki, który także zdołał pozytywnie zaskoczyć inwestorów. Nie pomogło to warszawskiej giełdzie, lecz znacząco wsparło euro i kurs EUR/USD zwyżkował do nowych szczytów.

Przeczytaj także: Obroty giełdowe rosną, indeksy stoją w miejscu

Najważniejszym punktem piątkowej sesji była publikacja indeksów instytutu Ifo, które okazały się optymistyczne w swojej wymowie. Indeks klimatu w biznesie ponownie okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 104,2 pkt wobec 102,4 pkt w grudniu (103 pkt prog), co oznacza trzeci kolejny wzrost. Interesujący jest także odczyt indeksu oczekiwań, który wzrósł do 100,5 pkt z 97,9 pkt poprzednio (99 pkt poprzednio). Dzisiejsza publikacja potwierdza optymistyczne wnioski płynące z indeksu ZEW oraz, częściowo, z indeksów PMI dla niemieckiej gospodarki i wskazuje na ożywienie w II/III kwartale.

W podobnym tonie w Davos wypowiadał się Mario Draghi, który wyróżnił LTRO i OMT jako kluczowe działania, które ustabilizowały rynki finansowe w 2012 r. Z drugiej strony, zwrócił także uwagę iż owa stabilizacja nie przełożyła się jeszcze na gospodarkę realną, a sygnałów ożywienia spodziewa się w II kwartale. W kontekście LTRO EBC ogłosiło że 278 banków strefy euro zdecydowało się zwrócić środki pozyskane w ramach tej operacji w kwocie 137,2 mld euro. Należy to uznać za dobrą wiadomość, gdyż wskazuje ona na nadwyżki płynności w bankach i mniejsze uzależnienie sektora bankowego od funduszy z EBC. W USA publikowane były tylko dane o sprzedaży domów, które nieoczekiwanie rozczarowały, ponieważ odczyt za grudzień wyniósł 369 tys. (385 tys. prog). Jednakże, dane listopadowe zostały skorygowane w górę do 398 tys. z 377 tys.

fot. mat. prasowe

Indeksy giełdowe i Fixing NBP

Na rynku akcji indeks WIG20 trzeci dzień z rzędu testuje 2550 pkt, a ewentualne zamknięcie tygodnia poniżej tego poziomu miałoby istotnie negatywną wymowę.


Na powyższe informacje z Europy entuzjastycznie zareagował rynek EUR/USD, gdzie przełamany został główny opór 1,34 USD. W układzie technicznym oznacza to wybicie z dwutygodniowego trójkąta, z którego zasięg wypada przy 1,3545 USD. Póki co kurs dotarł do 1,3475 USD, co jest w bezpośredniej bliskości ważnych wierzchołków z lutego 2012 r., co może tymczasowo ostudzić zapał do dalszych wzrostów. Naturalnie, istotne będzie zamknięcie tygodnia i jeśli dzisiejsze zdobycze udałoby się utrzymać, dałoby to solidną podstawę do kontynuacji ruchu w przyszłym tygodniu. W przeciwnym wypadku, powrót do wspomnianego trójkąta prawdopodobnie skutkowałby ponowną zniżką do ok. 1,3280 USD.

fot. mat. prasowe

Wibor i Libor/Notowania surowców

Wibor i Libor/Notowania surowców


Na rynku akcji indeks WIG20 trzeci dzień z rzędu testuje 2550 pkt, a ewentualne zamknięcie tygodnia poniżej tego poziomu miałoby istotnie negatywną wymowę. Nastroje pogarszały się stopniowo w trakcie sesji, a pretekstem do dynamicznego zejścia poniżej środowego minimum (2547 pkt) okazały się amerykańskie dane. Oznacza to naruszenie wyraźne naruszenie mozolnie budowanej formacji odwróconej głowy z ramionami i nie wróży najlepiej w kontekście przyszłego tygodnia, lecz ze zdecydowanymi wnioskami lepiej poczekać do końca sesji.

Sytuację na krajowym rynku należy rozpatrywać w korespondencji z zachowaniem indeksu S&P500, który piątkową sesję rozpoczął od testu wczorajszego maksimum 1502 pkt. Na razie nie przyniosło to pożądanych efektów, ale też trudno mówić o zdecydowanym odejściu. Teoretycznie pomagać powinny raporty Honeywell, Halliburton i P&G, które pokazały wyniki lepsze od oczekiwań zarówno na poziomie przychodów, jak i zysku netto. Jednakże, dotychczasowe wyniki sumarycznie okazały się lepsze od konsensu rynkowego, co mogło utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że IV kwartał nie był tak słaby jak się tego spodziewano. W związku z tym, ewentualne dalsze, lepsze wyniki spółek to może okazać się zbyt mało do przełamania 1500 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: