eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Biomass Energy Project SA na NewConnect

Biomass Energy Project SA na NewConnect

2012-12-08 00:11

Biomass Energy Project SA na NewConnect

Biomass Energy Project SA na NewConnect © AshDesign - Fotolia.com

W piątek, 7 grudnia 2012 roku, do grona emitentów alternatywnego parkietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dołączyła Biomass Energy Project SA. To 84 tegoroczny debiut oraz 425 spółka, którą dotychczas zanotowano na NewConnect.

Przeczytaj także: Agencja Rozwoju Innowacji S.A. na NewConnect

Działalność Emitenta

Biomass Energy Project S.A. rozpoczęła działalność w maju 2011 roku. Przedmiotem aktywności Emitenta jest obszar związany z produkcją rolną. Spółka specjalizuje się w sadzonkach roślin energetycznych – głównie miskanta olbrzymiego, w zakładaniu plantacji roślin energetycznych oraz w uprawie gruntów pod te cele.

Od początku działalności Spółka posadziła 0,9 mln sadzonek i przygotowała na sezon wiosenny 2012 roku kolejne grunty do zasadzenia 1,5 mln sadzonek miskanta. Areały upraw skupione są obecnie w rejonie Koronowa w województwie kujawsko-pomorskim. Prace prowadzone są na dzierżawionych gruntach. Rozmnażanie sadzonek następować będzie w podstawowych cyklach dwuletnich. Potencjał produkcyjny umożliwiać będzie hodowanie materiału sadzeniowego wystarczającego do utworzenia plantacji produkcyjnych na obszarze o wielkości około 1500 ha w roku 2013 i po około 2500 ha rocznie od 2014 roku (przy najczęściej stosowanej obsadzie 12 tys. sadzonek/ha).

Spółka dysponuje bazą techniczną i magazynową do prowadzenia upraw oraz składowania sadzonek. Biomass Energy Project S.A. wynajmuje w tym celu nowoczesne komory chłodnicze o kontrolowanej atmosferze umożliwiające przechowywanie pozyskiwanych sadzonek w optymalnych warunkach. Wykorzystywana technologia zapewnia zachowanie wysokiej siły kiełkowania. Posiadanie tej bazy umożliwia sprawną organizację logistyki i optymalizację procesów oraz terminów uprawowych. Równocześnie dostosowując je do najkorzystniejszych dla sadzenia warunków pogodowych. Spółka posiada również własne maszyny do uprawy (sadzarki). Planowany jest zakup kolejnych maszyn, w tym zautomatyzowanych narzędzi do wydobywania i podziału kłączy oraz dodatkowych maszyn do przygotowywania pól i prowadzenia upraw (odkamieniacze, pługi podcinające, specjalistyczne wielorzędowe pielniki itp). Specjalistyczny park maszynowy umożliwić ma również wykonywanie usług w zakresie zakładania plantacji roślin energetycznych na zlecenie innych podmiotów, co ma być żródłem dodatkowych przychodów Spółki już od 2012 roku.

fot. AshDesign - Fotolia.com

Biomass Energy Project SA na NewConnect

Przedmiotem aktywności Emitenta jest obszar związany z produkcją rolną. Spółka specjalizuje się w sadzonkach roślin energetycznych.


W strategii rozwoju Spółki leży też inwestowanie w rozwój własnych plantacji produkcyjnych biomasy. W tym celu Emitent chce pozyskać kolejne tereny i prowadzi aktualnie rozmowy zmierzające do wydzierżawienia bądż ewentualnego zakupu gruntów. Tą drogą Spółka zamierza powiększać areał upraw własnych początkowo o kilkaset hektarów rocznie, a w miarę rozwoju prowadzonych projektów ilość tę zwiększać tak aby powstały plantacje wielkoobszarowe mogące być poważnym dostawcą agrobiomasy dla dużych elektrowni i elektrociepłowni. W oparciu o ich potencjał Spółka będzie mogła podpisywać długoterminowe umowy umożliwiające m.in. uzyskiwanie dodatkowego finansowania na rozwój plantacji.

Aktualnie rynek biomasy w Polsce, szczególnie w zakresie biomasy pochodzenia rolniczego, cechuje bardzo ograniczona podaż. Przyjmuje się, że w Polsce zapotrzebowanie na biomasę w energetyce w ciągu kilku najbliższych lat wzrośnie do ponad 10 mln ton. Pokrycie rosnącego zapotrzebowania na biomasę wymagać będzie wprowadzenia do uprawy wysokowydajnych gatunków roślin. Biomasa będzie wykorzystywana przede wszystkim przez energetykę zawodową oraz tzw. małą energetykę.

Sektor upraw energetycznych w Polsce ciagle znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Obecnie niewystarczająca ilość biomasy dostępnej w kraju powoduje konieczność importu surowca. Żródła dostaw leżą daleko od Polski (Ameryka Południowa, Afryka, Azja, Kraje WNP, Ukraina). Z punktu widzenia odbiorcy polskiego taki układ światowej produkcji prowadzi do znacznego udziału kosztów transportu w cenie surowca. Co istotne z punktu widzenia opłacalności produkcji na terenie naszego kraju, koszt surowca rodzimego jest często niższy niż same tylko koszty logistyczne związane z importem. Istnieje również szereg problemów dotyczących przewożenia surowca a wynikających z charakteru biomasy w tym jej niskiego ciężaru nasypowego oraz konieczności stosowania łączonych sposobów transportu z koniecznością przeładunków, czasowego magazynowania i innych utrudnień. Jednocześnie obowiązujące przepisy europejskie powodują, że w innych krajach regionu istnieje wysokie zapotrzebowanie na tego typu surowce co stwarza dodatkowy popyt dla rodzimej produkcji. Tym samym perspektywy zbytu biomasy dobrej jakości są znaczne.

Wspomniane przepisy obowiązujące w Polsce zmieniły tymczasem wymogi jakie stawia się producentom energii stosującym tzw. współspalanie biomasy w blokach węglowych. Podwyższono jej wymagany udział do minimum 30% w roku 2011, a od 2012 do 40% i wprowadzono, jako wymóg uzyskania preferencji dla wytwórców energii, konieczność jej pochodzenia ze żródeł agro. Zastosowanie opisanych przepisów powoduje ogromny, systematyczny wzrost zapotrzebowania na biomasę rolniczą. Są to ilości liczone w milionach ton. Dodatkowo tylko w najbliższym czasie kilka nowo uruchamianych elektrowni i elektrociepłowni dostosowanych do spalania biomasy o łącznej mocy około 500 MW zrodzi zapotrzebowanie na kolejne 3 mln ton biomasy rocznie. Polska w celu spełnienia wymagań unijnych będzie musiała do 2020 roku uruchomić dodatkowo nowe moce w energetyce odnawialnej rzędu kilku tysięcy MW.

O ofercie:
  • Oferta/sprzedaż (T/N, prywatna/publiczna): oferta prywatna akcji serii B, C oraz D
  • Wartość oferty:
    • oferta prywatna akcji serii B – 450.000,00 PLN
    • oferta prywatna akcji serii C – 400.000,00 PLN
    • oferta prywatna akcji serii D - 400.000,00 PLN
  • Kurs odniesienia: 0,10 zł
  • Wartość spółki (wg kursu odniesienia): 1.500.000,00 PLN
  • Wartość instrumentów wprowadzanych: 450.000,00 PLN
  • Autoryzowany Doradca: Sobolewska i Wspólnicy Doradcy Prawni Sp. k.
  • Animator: Dom Maklerski PKO BP


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: