eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Freelancer też ma szansę na kredyt mieszkaniowy

Freelancer też ma szansę na kredyt mieszkaniowy

2012-12-10 00:25

Przeczytaj także: Freelancer ma szansę na kredyt hipoteczny


Ryczałtowy sposób naliczania kosztów uzyskania przychodu upraszcza rozliczenia podatkowe. Dodatkowy atut wiąże się ze znaczącym obniżeniem kwoty należnego podatku. Ta zaleta jest odczuwalna przede wszystkim dla zleceniobiorców, którzy mogą stosować wyższą stawkę ryczałtową (50%).

Pewien problem pojawia się, gdy osoby uwzględniające wysokie koszty podatkowe ubiegają się o kredyt hipoteczny. Okazuje się bowiem, że wiele krajowych banków w szacunkach dochodu klienta uwzględnia koszty uzyskania przychodu, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. - Kwestia rozliczania kosztów ma szczególne znaczenie dla osób korzystających z wyższej stawki ryczałtowej (50%) w ramach umowy o dzieło. Powinny one unikać kredytodawców pomniejszających przychód widniejący w umowie o zawyżone koszty podatkowe. Bardziej elastyczne banki pozwalają klientom na zadeklarowanie faktycznie poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach możliwe jest również uwzględnienie faktycznych wpływów na konto wnioskodawcy – tłumaczy Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Freelancer-przedsiębiorca nic nie zyska …

Wielu „wolnych strzelców” decyduje się na zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Jednym z powodów są wymagania rodzimych firm, które preferują zleceniobiorców wystawiających faktury VAT. Freelancerzy rozpoczynający działalność gospodarczą powinni mieć świadomość, że taka decyzja może im utrudnić pozyskanie kredytu hipotecznego. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że krajowe banki stosują dość restrykcyjne kryteria dla mikroprzedsiębiorstw. Wymagania dotyczą między innymi minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Większość banków nie zgadza się na udzielenie kredytu hipotecznego przedsiębiorcy, który funkcjonuje na rynku krócej niż 12 miesięcy.

Freelancer osiągający regularne dochody o odpowiedniej wysokości ma spore szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Znacznie większe problemy napotka na przykład przedsiębiorca o niewielkim doświadczeniu rynkowym. Można się spodziewać, że z czasem krajowe banki zaczną zwracać większą uwagę na osoby, które preferują bardziej elastyczne formy zatrudnienia niż typowy etat – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: