eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › "Mieszkanie dla Młodych" czy "Rodzina na Swoim"?

"Mieszkanie dla Młodych" czy "Rodzina na Swoim"?

2012-11-22 00:15

"Mieszkanie dla Młodych" czy "Rodzina na Swoim"?

Mieszkanie dla Młodych © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W przyszłym roku wygaszany obecnie program dopłat do kredytów "Rodzina na Swoim" ma zastąpić nowy projekt - "Mieszkania dla Młodych". Choć jego wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane i nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony, to analitycy Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) już teraz wskazują na podstawowe zmiany. Nowości dotyczyć będą sposobu finansowania i rodzaju nieruchomości, jakie będzie można zakupić dzięki rządowej dopłacie. Czy warto więc czekać z decyzją o zaciągnięciu kredytu?

Przeczytaj także: Korzystniejsze Mieszkanie dla Młodych czy Rodzina na Swoim?

Gospodarce potrzebny jest program dopłat do kredytów

Rządowy projekt dofinansowania kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim” dobiega końca. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków, wysokie ceny nieruchomości oraz spadek koniunktury, RnS była szansą dla młodych rodzin na tańszy kredyt. Według ekspertów wywarła ona znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy - Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku aż co szósty udzielony kredyt hipoteczny był właśnie kredytem z budżetową warunki udzielania kredytów z dopłatą. Wsparcie obywateli w nabywaniu pierwszego mieszkania to rozwiązanie popularne w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce program Rodzina na Swoim wywarł niebagatelny wpływ zarówno na rynek kredytów jak i na cały rynek mieszkaniowy. Dlatego tak ważne jest, aby wygaszany program RnS miał swojego kontynuatora. W tym momencie trwają prace nad kolejnym projektem dopłat Mieszkania dla Młodych, jednak wiadomo już, że nie będzie on tak korzystny jak jego poprzednik – komentuje Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i Expander.

Który z programów jest bardziej opłacalny?

Wygaszenie programu RnS z pewnością przyczyniłoby się do rezygnacji z planów zakupu własnego mieszkania przez wiele młodych rodzin i tym samym pogłębiłoby zapaść na rynku budowlanym. Dlatego rząd postanowił nie rezygnować całkowicie z dofinansowania kredytów i zapowiedział już projekt nowego programu dopłat – Mieszkania dla Młodych. Planowany termin uruchomienia projektu to II połowa 2013r. lub początek 2014r. Wiadomo już natomiast jakie będą wprowadzone do niego zmiany. - W nowym programie dopłaty będą niższe niż w Rodzinie na Swoim, a cały projekt skierowany będzie wyłącznie do osób, które po raz pierwszy będą kupowały mieszkanie. Istotną różnicą jest również to, że w ramach wsparcia finansowego będzie można kupić wyłącznie mieszkania i tylko z rynku pierwotnego. Może to w znaczny sposób ograniczyć grono potencjalnych beneficjentów MdM, głównie dlatego, że w około trzech na czterech powiatach w Polsce deweloperzy nie prowadzą działalności lub prowadzą ja w znikomym stopniu. Pod wieloma względami program RnS jest bardziej opłacalny, dlatego warto wykorzystać ten ostatni moment na skorzystanie z dopłaty – mówi Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Mieszkanie dla Młodych

W nowym programie dopłaty będą niższe niż w Rodzinie na Swoim, a cały projekt skierowany będzie wyłącznie do osób, które po raz pierwszy będą kupowały mieszkanie.


Podstawową różnicą występującą między programami jest sposób dofinansowania. Obecna RnS umożliwia dopłatę maksymalnie połowy odsetek przez osiem pierwszych kolejnych lat spłaty kredytu. W przypadku MdM, będzie to jednorazowa dopłata w postaci 10% wartości mieszkania. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5% przewidziano dla małżeństw z dzieckiem oraz rodzin, którym w przeciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się potomstwo (po 5% w każdym wymienionym przypadku). Maksymalnie można więc liczyć na dopłatę 20%. Niestety, nawet kwalifikując się do najwyższego możliwego dofinansowania w projekcie MdM nie możemy liczyć na tak duże wsparcie finansowe, jak w przypadku wygaszanego programu dopłat.

fot. mat. prasowe

Podstawowe różnice między programem dopłat RnS a Mieszkania dla Młodych

Obecna RnS umożliwia dopłatę maksymalnie połowy odsetek przez osiem pierwszych kolejnych lat spłaty kredytu. W przypadku MdM, będzie to jednorazowa dopłata w postaci 10% wartości mieszkania.


Ponadto RnS obejmuje wsparciem finansowym zarówno mieszkania jak i domy, tymczasem nowy program przewiduje dofinansowania wyłącznie do mieszkań. Nowy projekt nie zakłada również dopłat do nieruchomości z rynku wtórnego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: