eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ferie zimowe taniej przez Internet

Ferie zimowe taniej przez Internet

2012-11-22 10:47

Ferie zimowe taniej przez Internet

Kolejka linowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zima zbliża się wielkimi krokami, a planując ferie już teraz można zaoszczędzić nawet do 50 proc. na zakupie sprzętu czy wycieczki. Po sezonie tegorocznych bankructw biur podróży warto wiedzieć, jak bezpiecznie opłacić wyjazd, ale również gdzie szukać zniżek i jak ominąć kolejki na stokach kupując skipass w Internecie.

Przeczytaj także: Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Sky Club, Alba Tour, Africano Travel – m.in. o tych biurach było głośno podczas tegorocznych wakacji. Rozgłos zapewniła im seria bankructw, w wyniku których wielu Polaków, zamiast wypoczywać w tropikach, pozostało w Polsce i teraz domaga się zwrotu kosztów.

Nauczeni tymi doświadczeniami powinniśmy poznać swoje prawa jeszcze przed zaplanowaniem udziału w zorganizowanej wycieczce podczas zbliżającego się sezonu zimowych wojaży. Skutecznym mechanizmem zabezpieczającym jest tzw. chargeback - jeśli w najgorszym przypadku wyjazd na wakacje nie doszedłby do skutku, np. z powodu upadłości biura podróży, klient odzyska pieniądze od banku, który wydał kartę.

– Dokonując płatności za wyjazd dowolną kartą płatniczą klient może zwrócić się do banku, który wydał taką kartę z prośbą o uruchomienie procedury chargeback. Mechanizm ten umożliwia zwrot pieniędzy w przypadku niedotrzymania warunków umowy po stronie sprzedającego, czyli np. w sytuacji, gdy pokój hotelowy okaże się inny niż w opisie oferty lub wyjazd zostanie odwołany – mówi Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU SA. – Oczywiście najpierw należy podjąć kroki wyjaśnienia sprawy z podmiotem, na rzecz którego dokonaliśmy płatności, ale jeśli nie wykaże on woli współpracy, po złożeniu pisemnej reklamacji pieniądze zwróci bank, a sam później będzie dochodził dalszych roszczeń – wyjaśnia.

fot. mat. prasowe

Narciarze

Aby skorzystać z wyciągu narciarskiego, a tym samym – ze stoku – należy wykupić karnet zjazdowy, zwany skipassem.


Sprzęt: szukajmy promocji w sieci

Niezależnie od tego czy wybieramy się na narty, czy snowboard, jeszcze przed wyjazdem zadecydujmy co będzie bardziej opłacalne – zakup nowego sprzętu, używanego (np. na giełdzie czy portalu ogłoszeniowym, takim jak Tablica.pl) czy wypożyczenie na miejscu. Koszt zakupu zestawu snowboardowego, składającego się z butów, wiązań i deski to ok. 2 000-2 500 złotych, a zakup pełnego sprzętu narciarskiego to wydatek rzędu od 1 300 do 2 000 złotych. Już teraz warto rozejrzeć się w sieci za przecenionymi – często nawet o 50 proc. – nartami czy deską z zeszłorocznych edycji. Obecnie promocyjne ceny oferują niemal wszystkie sklepy internetowe: snowsport.pl, supersklep.pl, skiteam.pl.

fot. mat. prasowe

Narciarz

W polskich górach przeprowadzenie akcji ratunkowej jest bezpłatne, jednak warto pamiętać, że szusując na stokach w Czechach czy Słowacji, trzeba obowiązkowo wykupić ubezpieczenie.


Kupując w sieci, warto mieć świadomość podstawowych praw obowiązujących w handlu internetowym: - Jeśli spodnie narciarskie okażą się za ciasne, a buty na snowboard za duże, możemy zrezygnować z zakupu i zwrócić towar. Mamy na to 10 dni licząc od daty otrzymania przesyłki i nie musimy swojej decyzji w żaden sposób uzasadniać, a sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy – informuje Adrian Witkowski z PayU.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: