eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Asset managers: wirtuozi inwestycji

Asset managers: wirtuozi inwestycji

2012-11-07 00:15

Przeczytaj także: Doradztwo finansowe w cenie


Jacek Kasperczak z Comperia.pl zwraca uwagę, że oceniając pracę zarządzających funduszami, trzeba mieć świadomość, że są to osoby działające w warunkach wysoce stresogennych. – Zarządzanie czyimiś pieniędzmi wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale także olbrzymiej odporności psychicznej – mówi. Asset managerowie powinni umieć reagować na szybko zmieniające się otoczenie rynkowe. – Zbyt konserwatywne podejście do inwestycji lub zbyt późna reakcja na jakieś wydarzenie może spowodować, że dany fundusz osiągnie niższą stopę zwrotu aniżeli konkurencja – wyjaśnia. W jego ocenie dobry zarządzający powinien umieć współpracować z otaczającymi go ludźmi. – Trzeba pamiętać, że jest on tylko człowiekiem i czasem opinia kogoś z zewnątrz może spowodować, że jego spojrzenie na daną inwestycję nabierze zupełnie innego wymiaru – mówi Kasperczyk.

W jaki sposób wybierani są menedżerowie?

Tak dla funduszu, jak i dla osoby indywidualnej, trafny wybór asset managera ma poważne konsekwencje. Dużo poważniejsze, niż wybór innego usługodawcy – hydraulika, szewca, a nawet dentysty. Jednak często fachowca, który ma się zająć naszymi finansami, wybieramy pochopnie i przypadkowo. Szkoda nam czasu i energii na ten, pozornie abstrakcyjny, wybór. To błąd.

Wybierając osobę czy instytucję, która przez następne lata będzie zarządzać naszymi pieniędzmi trzeba być bardzo wymagającym. Warto spędzić trochę czasu na rozmowie zanim podejmie się ostateczną decyzję i zadać podstawowe pytania: jakie wyniki zarządzający odnosili w ostatnich latach? Jaką strategię inwestycyjną stosują i czy odpowiada ona naszym oczekiwaniom? Czy pieniądze będą zdywersyfikowane czy raczej postawione na jedną kartę? Czy inwestować będzie się w prywatne czy publiczne aktywa? Warto również sprawdzić, jak dokładnie nasze pieniądze będą podzielone i jak długo trzeba będzie czekać na założony zwrot z inwestycji. – Podstawowa zasada inwestycyjna to lokować pieniądze w aktywa, których funkcjonowanie rozumiemy. Tylko w ten sposób możemy w pełni świadomie ocenić ryzyko – mówi Piotr Tukendorf z Deutsche Bank PBC.

Problemem dla klientów wielu polskich instytucji finansowych jest fakt, że na naszym rynku zespoły zarządzających aktywami zmieniają się stosunkowo często. Nawet znane instytucje wymieniają pracowników co 1,5 roku – 2 lata, co uniemożliwia budowanie zaawansowanej kultury inwestycyjnej. Indywidualnym klientom utrudnia to podejmowanie samodzielnych decyzji, bo nie wiadomo, czy dobry wynik wypracowany w przeszłości jest zasługą tych samych ludzi, którzy będą zarządzać naszymi pieniędzmi w przyszłości. – Dobierając fundusze i badając ich wyniki, sprawdzamy, kto osobiście był za nie odpowiedzialny w danym okresie – mówi Piotr Tukendorf. – Tylko w ten sposób możemy spodziewać się lepszych od średniej rynkowej, powtarzalnych i regularnych wyników – dodaje.

Zawód asset managera wymaga umiejętności i doświadczenia, które zdobywa się latami. – Zarządzać pieniędzmi może każdy rozsądnie podchodzący do życia człowiek. Trzeba jednak wiedzieć, że rynek finansowy nieustannie się rozwija – mówi Jacek Kasperczyk. – Dlatego moim zdaniem, usługi asset management powinny być wykonywane przez profesjonalistów, których wiedza i kompetencje zostały dokładnie sprawdzone. Nie ma znaczenia, czy zdali egzamin państwowy (KNF), czy też ich umiejętności zostały sprawdzone przez pracodawcę. Ważne, aby potrafili się odnaleźć na coraz bardziej wymagającym rynku finansowym – dodaje.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: