eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF IV kw. 2018

Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF IV kw. 2018

2019-02-22 13:26

Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF IV kw. 2018

Doradca finansowy © Goran - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych w czwartym kwartale 2018 r. przez pośredników zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) przekroczyła 6,4 mld zł, co oznacza aż 45-procentową zwyżkę względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Równocześnie odnotowano bardzo solidny wzrost wartości sprzedaży kredytów gotówkowych (51 proc.). Pewnym zaskoczeniem są pokaźne spadki (31 proc.) w segmencie kredytów firmowych. Najprawdopodobniej jest to efekt ograniczenia dostępności tego rodzaju finansowania.

Przeczytaj także: Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF III kw. 2018

Bardzo dobre zamknięcie roku dla pośredników


W minionym roku firmy zrzeszone w ZFPF odnotowały wręcz rekordową sprzedaż. Największe wzrosty, co nie powinno być żadnym zaskoczeniem, to przypadek kredytów hipotecznych, których łączna wartość osiągnęła poziom 24,5 mld zł. W praktyce oznacza, że co drugi (w ujęciu wartościowym) kredyt mieszkaniowy w Polsce został udzielony z pomocą członka ZFPF.

Tylko w IV kw. wolumen sprzedaży hipotek zdołał przewyższyć 6,4 mld zł, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza o 45 proc. Na brak pracy pośrednicy nie mogli narzekać już od początku roku i sytuacji tej nie zmienił żaden z czynników, który wpływał na kondycję całego sektora - ani wygaszenie programu Mieszkanie dla Młodych, ani ograniczenie dostępności finansowania przez banki, ani też rosnące ceny nieruchomości, które osiągnęły poziom z lat 2007-2008. Rynek pozytywnie stymulowały za to stopy procentowe, który utrzymywały się na niskim poziomie, dobra koniunktura i rosnące płace.

Wyniki sprzedaży firm zrzeszonych w ZFPF za IV kw. 2018 r. potwierdzają, że Polacy nieustająco darzą pośredników finansowych zaufaniem. Pośrednicy finansowi nie tylko posiadają wiedzę na temat kosztów kredytów dostępnych w większości banków obecnych na polskim rynku, ale również są w stanie podpowiedzieć, w którym z nich klient ma największą szansę uzyskać finansowanie. Są też osoby, które odwiedzają biuro eksperta finansowego, szukając porad, np. jak zwiększyć zdolność kredytową, a tym samym, poprawić swoje szanse na otrzymanie środków. Zadowoleni klienci doceniają takie wsparcie i polecają usługi pośredników swoim znajomym i rodzinie.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez członków ZFPF

Od stycznia do grudnia 2018 r. firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły w udzieleniu kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 24,5 mld zł


Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:
Rok 2018 r. był niezwykły. Wartość wypłaconych kredytów na całym rynku po raz pierwszy od 2008 r. przekroczyła 50 mld zł. Jednocześnie usługi firm zrzeszonych w ZFPF cieszyły się ogromną popularnością. W IV kw. ponad połowa (51% wartościowo) kredytów została udzielona przy wsparciu ekspertów finansowych. Dla porównania jeszcze dwa lata temu było to 38%. Polacy coraz bardziej cenią wygodę, jaką daje możliwość porównania ofert wielu banków w jednym miejscu. Ponadto, coraz większego znaczenia nabiera fakt, że eksperci wiedzą, gdzie w danym momencie najłatwiej uzyskać finansowanie, biorąc pod uwagę sytuację danego kredytobiorcy. To ważne, ponieważ banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów w związku z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym.

Joanna Tomicka-Zawora, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.:
Wyraźnie poprawiająca się sytuacja finansowa gospodarstw domowych to główny powód, dla którego rok 2018 był na rynku kredytów hipotecznych najlepszym rokiem od dekady. W 2019 r., przy niskim oprocentowaniu i rosnących płacach, Polacy dalej będą chętnie szukali finansowania dla realizacji marzeń. W efekcie, zarówno na rynku gotówkowym, jak i hipotecznym spodziewamy się 2-3 proc. wzrostu wartości udzielanych kredytów. I choć udzielonych zostanie mniej kredytów mieszkaniowych – niewiele ponad 200 tysięcy – to ich łączna wartość powinna przekroczyć wynik z 2018 r. Powód jest prosty i znany już z ubiegłego roku – Polacy, aby kupić coraz droższe mieszkania, muszą zaciągać kredyty o coraz wyższej wartości.

Dominik Skrzycki, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Wiceprezes Zarządu mFinanse:
W IV kw. 2018 r., nadal obserwowaliśmy duże zainteresowanie klientów indywidualnych, którzy chcieli zakupić nieruchomości na kredyt. Sprzyjały temu liczne promocje kredytów hipotecznych w większości banków obecnych na polskim rynku. Wartość ich sprzedaży na poziomie ponad 6,4 mld zł jest dobrym prognostykiem dla rozwoju rynku w 2019 r.

Duże ograniczenie dostępności kredytów firmowych


W IV kwartale 2018 r. eksperci ZFPF pośredniczyli w udzieleniu kredytów firmowych o łącznej wartości 517,35 mln zł. W całym 2018 r. było to natomiast 2,4 mld zł, a więc o 2% mniej niż przed rokiem.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:
Czwarty kwartał ubiegłego roku był bardzo trudny dla firm, chcących skorzystać z kredytu. Nagle drastycznie pogorszyła się dostępność tego rodzaju finansowania, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach wartość finansowania udzielonego z pomocą firm ZFPF rosła o 17%, to IV kwartał przyniósł spadek aż o 31%. Problemy w tym segmencie rynku potwierdza również niedawny raport NBP („Sytuacja na rynku kredytowym”). Przyczyn tego drastycznego spadku dostępności kredytów dla firm było kilka. Po pierwsze kłopoty związane z płynnością przeżywał jeden z banków, kierujący swoją ofertę głównie do firm. W kilku instytucjach pojawiły się też różnego rodzaju przejściowe problemy, które obecnie zostały już rozwiązane. Niestety jednocześnie pojawiły się też zmiany, które będą oddziaływały na rynek również w tym roku. Obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, część banków istotnie zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów dla firm. W tym roku uzyskanie takiego finansowania również będzie utrudnione. Zachęcamy, więc do korzystania z pomocy ekspertów finansowych, którzy bardzo szybko podpowiedzą, czy w obecnej sytuacji dana firma ma szansę na kredyt, a jeśli tak to, który bank warto brać pod uwagę.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF

W IV kwartale 2018 r. eksperci ZFPF pośredniczyli w udzieleniu kredytów firmowych o łącznej wartości 517,35 mln zł.


Wzrosła sprzedaż kredytów gotówkowych


Wyraźnie wzrosła natomiast sprzedaż kredytów gotówkowych, udzielonych przy pomocy ekspertów ZFPF. Wolumen sprzedaży w tej kategorii produktowej wyniósł 775,17 mln zł i był wyższy aż o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Sprzyjała temu dobra koniunktura, a także coraz lepsza kondycja finansowa gospodarstw domowych.

Wartość kredytów gotówkowych udzielonych przez firmy członkowskie ZFPF z kwartału na kwartał rosła. IV kw. 2018 r. zamknął się z wynikiem 775,17 mln zł. W III kw. odnotowano sprzedaż tych produktów na poziomie 755,97 mln zł, czyli aż o 47 proc. więcej niż przed rokiem w analogicznym okresie. Na koniec II kw. wolumen sprzedaży wynosił już 752 mln zł, a należy pamiętać, że na koniec I kw. 2018 r. pośrednicy zrzeszeni w ZFPF udzielili kredytów gotówkowych na łączną kwotę ponad 610 mln zł, więc wzrost jest zauważalny.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:
Rosnące płace i niskie bezrobocie sprawiły, że w 2018 r. Polacy nie obawiali się sięgać po kredyty konsumpcyjne na wysokie kwoty. Według BIK w ubiegłym roku tych o wartości 10 000 – 30 000 zł było aż o 19% więcej niż w 2017 r., a na kwoty wyższe niż 30 000 zł o 15% więcej. Zaciągając taki kredyt, szczególnie warto porównywać oferty wielu banków, gdyż różnice w kosztach skorzystania z finansowania są ogromne. Dlatego, Polacy coraz bardziej doceniają tu wsparcie ekspertów finansowych. W IV kw. wartość kredytów konsumpcyjnych, jakie pomogli uzyskać, była o ponad połowę wyższa niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF

Wartość kredytów gotówkowych udzielonych przez firmy członkowskie ZFPF z kwartału na kwartał rosła.


Dominik Skrzycki, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Wiceprezes Zarządu mFinanse:
Ostatni kwartał minionego roku przebiegał pod znakiem zwiększonego popytu na kredyty gotówkowe. Taki stan rzeczy miał związek z poprawiającą się sytuacją finansową gospodarstw domowych, które to zjawisko obserwujemy od dłuższego czasu oraz okresem świątecznym, który oznacza często zwiększone wydatki, a co wiąże się – z sięganiem po dodatkowy zastrzyk gotówki. Powyższe czynniki przełożyły się bezpośrednio na wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych przez członków ZFPF o 2,5% (kwartał do kwartału) do poziomu 775 mln.

Kredyty gotówkowe obok kredytów hipotecznych są zdecydowanie ważną kategorią produktów dla całego sektora pośrednictwa finansowego, a wyniki sprzedażowe ZFPF pozwalają przypuszczać, że rola ekspertów finansowych w tym segmencie w 2019 r. będzie wzrastać.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: