eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF I kw. 2021

Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF I kw. 2021

2021-06-24 11:46

Pośrednictwo finansowe: wyniki ZFPF I kw. 2021

Ile kredytów udzielili pośrednicy finasowi? © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W I kwartale 2021 roku wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez firmy zrzeszone w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) i należących do firmy Open Finance przekroczyła poziom 9 mld złotych. W porównaniu z IV kw. 2020 roku o ponad 81 mln zł wzrosła także wartość kredytów firmowych. W przypadku kredytów gotówkowych wzrost wynosi 35 mln zł.

Przeczytaj także: Pośrednictwo finansowe nie może odetchnąć

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka jest wartość kredytów hipotecznych wypłaconych przez pośredników finansowych w I kw. 2021 roku?
  • Jak jest wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF?
  • Jaka jest wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF?


Wzrosty wynikają z ożywienia gospodarczego, które jest efektem stabilizacji sytuacji epidemicznej w Polsce. Lepsze wyniki są także związane z dołączeniem do organizacji kolejnej firmy z branży pośrednictwa finansowego – marki Lendi.

Kredyty hipoteczne


W I kwartale 2021 r. eksperci finansowi ZFPF i OP pośredniczyli w udzieleniu kredytów mieszkaniowych o wartości przeszło 9 mld zł. Na utrzymujący się trend wzrostowy ma wpływ fakt, że kredyty są rekordowo tanie. Poza tym w I kwartale wnioski o kredyt hipoteczny składają osoby chcące wystartować z budową domu w okresie wiosenno-letnim.
Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez pośredników ZFPF oraz OF w I kwartale 2021 r. po raz pierwszy w historii przekroczyła 9 mld zł. Wpłynęło na to kilka elementów. Po pierwsze, do ZFPF dołączył nowy członek – firma Lendi. Duże znaczenie miało również przywrócenie przez banki możliwości uzyskania kredytu przy 10% wkładzie własnym, co zachęciło konsumentów, by starać się o środki na zakup mieszkania. Początek roku to też tradycyjnie okres, kiedy zaciągane są kredyty na budowę domów. Dodatkowo popyt na kredyty hipoteczne był stymulowany przez niski koszt ich udzielania. W I kwartale tego roku był on najniższy w historii. Według danych NBP średnie RRSO dla kredytów mieszkaniowych udzielonych w lutym wyniosła rekordowo niskie 3,17%. W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W dłuższym okresie istotnym czynnikiem stymulującym może być wprowadzenie programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który sprawi, że finansowanie będzie dostępne dla większej liczby osób. Jednak może się okazać, że taki kredyt będzie zdecydowanie droższy ze względu na zwiększone ryzyko braku spłaty. Musimy zaczekać na więcej szczegółów, aby ocenić jaki będzie wpływ tego pomysłu na rynek.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez ZFPF oraz OF w IV kw. 2020 r. i I kw. 2021 r.

W I kwartale 2021 r. eksperci finansowi ZFPF i OP pośredniczyli w udzieleniu kredytów mieszkaniowych o rekordowej wartości przeszło 9 mld zł.


Dominik Skrzycki, Wiceprezes Zarządu ZFPF, mFinanse: – W pierwszym kwartale 2021 r. byliśmy świadkami utrzymania pozytywnego trendu, jaki został zainicjowany jeszcze w zeszłym roku. Dzięki temu firmy członkowskie ZFPF (wraz z OF) doprowadziły do uruchomienia kredytów hipotecznych o wartości przeszło 9 mld zł. Niskie stopy procentowe oraz duże zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości, (co jak pokazują kolejne miesiące, jest obecnie jedyną inwestycją, która przynosi wymierne korzyści), napędzają sprzedaż, co jest dobrym prognostykiem dla naszej branży na kolejne miesiące.

Kredyty firmowe


Chociaż I kwartał 2021 roku nie przyniósł dużych zmian w obszarze sprzedaży kredytów firmowych, która była udziałem pośredników finansowych, to jednak tendencja wzrostowa jest zauważalna. W porównaniu z poprzednim okresem wartość kredytów dla firm udzielonych przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF (oraz OF) wzrosła o 81 mln zł. Uruchomienie programu szczepień, który przynosi pożądane efekty, pozwoliło opanować korona-kryzys. Ta sytuacja zachęciła banki do złagodzenia polityki kredytowej, dzięki czemu więcej firm może liczyć na przyznanie finansowania. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tej możliwości i wracają do realizacji planów, które zostały przerwane przez pandemię.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:
– Wartość kredytów firmowych udzielonych przez firmy zrzeszone w ZFPF i OF w I kwartale 2021 r. wyniosła ponad 543 ml zł. Także w przypadku tej kategorii produktów obserwujemy tendencję wzrostową, chociaż trzeba zaznaczyć, że ma ona mniejszy impet niż przed pandemią. Można uznać, że jest to sytuacja przejściowa, ponieważ rezygnacja
z kolejnych obostrzeń i wznowienie działalności dotychczas zamkniętych branż, będzie sprzyjało pobudzeniu gospodarki, a co za tym idzie – wzrostowi popytu na kredyty firmowe.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF oraz OF w IV kw. 2020 r. i I kw. 2021 r.

W porównaniu z poprzednim okresem wartość kredytów dla firm udzielonych przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF (oraz OF) wzrosła o 81 mln zł.


Dominik Skrzycki, Wiceprezes Zarządu ZFPF, mFinanse: – Małymi krokami wracamy do „normalności” – tak chyba najtrafniej można podsumować wyniki sprzedaży kredytów dla firm w I kw. 2021 r. przez ZFPF (wraz z OF). Co prawda, porównując dane do analogicznego okresu zeszłego roku, nadal obserwujemy dużą dysproporcję uruchomionego wolumenu (520,94 mln w I kw. 2021 r. vs 613,94 mln w I kw. 2020 r.), ale już przy porównaniu tych wartości do sprzedaży z IV kw. 2020 r. (439,82 mln) widzimy istotny wzrost sprzedaży. Sytuacja ta jest w dużej mierze pokłosiem pozytywnych zmian, jakie zaszły w polityce kredytowej banków. Liczymy, że kolejne miesiące tego roku przyniosą dalsze jej łagodzenie i tym samym szersze otwarcie rynku na finansowanie firm.

Kredyty gotówkowe


Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych przy wsparciu ekspertów ZFPF (i OF) w I kwartale 2021 roku wyniosła ponad 536 mln zł, czyli więcej o 35 mln zł w porównaniu do poprzedniego analizowanego kwartału.

W pierwszych miesiącach 2021 roku dało się jeszcze odczuć skutki obostrzeń, które w pandemii miały wpływ na udzielanie kredytów gotówkowych, jednak odmrażanie gospodarki daje nadzieję na powrót do wskaźników sprzed korona-kryzysu.
Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:
– Wartość pożyczek gotówkowych udzielonych dzięki wsparciu ekspertów finansowych ZFPF (i OF) w I kwartale wciąż była znacznie niższa niż w okresie przed koronawirusem. Należy jednak podkreślić, że jednocześnie była najwyższa od wybuchu pandemii, nawet z pominięciem wyników nowego członka ZFPF, firmy Lendi. Wartość pożyczek rośnie wraz z łagodzeniem kolejnych obostrzeń i stopniowym powrotem życia do normalności. Dlatego spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych kwartałach.

fot. mat. prasowe

Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF oraz OF w IV kw. 2020 r. i I kw. 2021

Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych przy wsparciu ekspertów ZFPF (i OF) w I kwartale 2021 roku wyniosła ponad 536 mln zł.


Dominik Skrzycki, Wiceprezes Zarządu ZFPF, mFinanse: – Nasze przewidywania dotyczące negatywnego wpływu pandemii i wprowadzonych obostrzeń na handel i decyzje zakupowe konsumentów, a tym samym na zainteresowanie kredytami gotówkowymi, okazały się celne. Jeżeli chodzi o sprzedaż produktów tej kategorii przez firmy zrzeszone w ZFPF (oraz OF), I kwartał 2021 był słabszy od analogicznego okresu 2020 r. (505 mln w I kw. 2021 r. vs 660 mln w I kw. 2020 r.). Okres poświąteczny, kiedy konsumenci tradycyjnie „zaciskają pasa”, brak możliwości organizacji wypoczynku zimowego oraz zamknięcie galerii handlowych w znacznej mierze przyczyniły się do słabszego od oczekiwanego popytu na kredyty gotówkowe. Odmrożenie gospodarki oraz zniesienie restrykcji związanych z pandemią powinny zaowocować zwiększoną sprzedażą w kolejnych kwartałach.

Nowa firma członkowska w ZFPF


Grono firm zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) powiększyło się o nowego członka. Jest nim firma Lendi, posiadająca w swoich szeregach niemal 1000 ekspertów do spraw kredytów, ubezpieczeń i rynku inwestycji oraz ponad 30 placówek w całej Polsce. Firma dołączyła do Organizacji wraz z początkiem maja. Łącząc możliwości nowych technologii w postaci inteligentnego algorytmu z doświadczeniem ekspertów finansowych, Lendi dostarcza kredytobiorcom wyczerpującej wiedzy, niezbędnej do podjęcia świadomej decyzji o staraniu się o finansowanie, pozwalające zrealizować marzenia o własnym domu.
Piotr Stempiński, Co-founder Lendi: – Bardzo cieszymy się z dołączenia do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. W naszej opinii to znakomita platforma wymiany doświadczeń dla podmiotów z branży. Doceniamy duży wkład Związku w analitykę i dyskusję dokoła rynku finansowego. Dla Lendi możliwość wspierania dobrych praktyk w branży finansowej to wielka wartość dodana. Jesteśmy na etapie silnej ekspansji firmy, więc naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju było dla nas przystąpienie do ZFPF. Liczymy, że zaznaczymy aktywnie naszą obecność i chętnie będziemy dzielić się opiniami i wnioskami.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: