eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Autoryzacja przelewu najczęściej przez SMS

Autoryzacja przelewu najczęściej przez SMS

2012-10-14 00:20

Przeczytaj także: Najdroższy przelew bankowy kosztuje 20zł


Hasła na komórkę najbardziej popularne

Spośród 24 banków, które znalazły się w zestawieniu Idea Expert, aż 18 stosuje do autoryzacji przelewów internetowych hasła SMS. W sześciu z nich (BZ WBK, Getin Banku, Idea Banku, ING, mBanku i Millennium) jest to jedyna dostępna metoda. 11 kolejnych daje klientom także inne zabezpieczenia do wyboru (w tym tak niestandardowe, jak możliwość odsłuchania hasła jednorazowego w systemie IVR, proponowana przez Citi Handlowy). Ciekawy jest przypadek BPH, w którym korzystanie z haseł SMS jest niezbędne, ale samo w sobie nie wystarcza, by wykonać przelew zewnętrzny. Bank zdecydował, że bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wygoda użytkownika i stosuje dwustopniowe zabezpieczenie. Ta sama transakcja jest potwierdzana zarówno podpisem elektronicznym, jak i kodem SMS. Dziewięć instytucji pozostawiło możliwość posługiwania się hasłami z tradycyjnej listy, osiem proponuje korzystanie z tokena sprzętowego. Mniej popularne są na razie tokeny GSM, jednak można się spodziewać, że kolejne banki będą sięgały po to rozwiązanie.

Możliwość wyboru

Banki, które proponują więcej niż jeden sposób zabezpieczania transakcji, zwykle deklarują, że jest to stan docelowy i chcą pozostawić klientom wybór metody, którą ci uważają za najwygodniejszą. I tak np. Deutsche Bank zakłada, że klienci będą głównie korzystać z haseł SMS, ale pozostawia w użyciu tradycyjną kartę z hasłami. Kredyt Bank i Eurobank rekomendują używanie tokena GSM jako najbezpieczniejszego i najwygodniejszego rozwiązania, ale również nie zamierzają rezygnować z jego alternatyw. Z kolei Credit Agricole ze względu na wygodę rekomenduje posługiwanie się hasłami SMS, ale zapewnia, że równie bezpieczna jest druga metoda, czyli używanie tokena. Także mBank zamierza pozostawić dwie metody (papierowe listy haseł i kody SMS), jednak zaznacza, że klienci, którzy chcą korzystać z bankowości mobilnej, muszą się zdecydować na to drugie rozwiązanie. Dodatkowo za wydanie każdej papierowej listy trzeba zapłacić, podczas gdy korzystanie z kodów SMS jest darmowe. Podobnie wygląda cennik Banku BPS. Klienci mogą korzystać z kodów SMS i haseł z tradycyjnej listy, bank zamierza pozostawić oba te rozwiązania, jednak z uwagi na koszty dystrybucji korzystanie z tradycyjnych list jest płatne, a z haseł SMS – darmowe.

Znacznie mniej jest banków, które planują uporządkowanie oferty. O planowanych zmianach otwarcie mówi BGŻ, który zamierza wycofać listy haseł jednorazowych, pozostawiając do wyboru hasła SMS i korzystanie z tokena. Nowi klienci tej instytucji już dziś nie mają wyboru - muszą korzystać z haseł SMS. Pekao SA od dwóch miesięcy nie pozwala nowym klientom na wybór autoryzacji hasłami z listy. Plany rezygnacji z takiego zabezpieczenia ma też Bank Pocztowy.

Piotr Ceregra

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: