eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2012

Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2012

2012-09-21 09:50

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2012


Transakcje bezgotówkowe i bankomatowe


Karty płatnicze

Liczba kart debetowych w ostatnich latach systematycznie rosła. Od końca 2006 do końca II kwartału 2012 roku liczba wyemitowanych kart wzrosła o blisko 9 milionów sztuk. Od końca 2009 roku ta tendencja uległa zahamowaniu, aż do końca I kwartału 2011 roku. Między I a II kwartałem minionego i bieżącego roku nastąpił skokowy wzrost liczby kart. Rok temu był to milion sztuk, w tym roku 700 tysięcy.

Banki walczą o nowych klientów, starają się przekonać niekorzystających lub rzadko korzystających do tej pory z usług bankowych do większej aktywności. Nowe oferty kont, w ramach których można otrzymać karty debetowe, zawierają korzystne propozycje, takie jak oprocentowanie środków na samym rachunku czy też częściowy zwrot wydatków na zakupy. Do tego oczywiście wysoko oprocentowane lokaty. Nic więc dziwnego, że aktywne banki zdobywają nowych klientów. Konkurencja na rynku usług bankowych powoduje również migracje między poszczególnymi bankami. Mnogość ofert i elastyczne możliwości ich kształtowania to jedna z wielu zalet polskiego rynku, które są najlepiej odczuwalne przez klientów.

fot. mat. prasowe

Liczba kart debetowych (mln sztuk)

Od końca 2006 do końca II kwartału 2012 roku liczba wyemitowanych kart wzrosła o blisko 9 milionów sztuk


W przypadku kart kredytowych nastąpiło odwrócenie trendu, liczba kart nie tylko przestała rosnąć, ale wyraźnie spadła na przestrzeni ostatnich dwóch i pół roku. Tylko w ciągu 12 miesięcy spadek wyniósł ponad 20%. Można z całą pewnością stwierdzić, że liczba blisko 11 milionów kart kredytowych odnotowana na koniec 2009 roku, nie zostanie szybko osiągnięta ponownie. Banki zareagowały na kryzys bardzo zdecydowanie. Kryteria, szczególnie finansowe (wspomniana już zdolność kredytowa), uległy zaostrzeniu i podlegają wnikliwej analizie. Ostatnie trzy miesiące są kontynuacją coraz wolniejszego trendu spadkowego.

fot. mat. prasowe

Liczba kart kredytowych (mln sztuk)

Liczba kart kredytowych nie tylko przestała rosnąć, ale wyraźnie spadła na przestrzeni ostatnich dwóch i pół roku


Podobnie jak co roku, pierwsze miesiące przynoszą wyraźny spadek zarówno średniej wartości pojedynczej transakcji jak i całego obrotu. W pierwszym przypadku spadki wynoszą zazwyczaj około 6-7%, a w drugim nawet 10%. W kolejnych kwartałach następowało wyraźnie odbicie. W tym roku dotyczy ono tylko średniej wartości transakcji. Wartość pojedynczej transakcji wzrosła minimalnie i w skali 12 miesięcy kontynuowany jest trend spadkowy.

Bankomaty

Liczba bankomatów na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 5,88%. Na koniec II kwartału 2012 roku urządzeń było 17 950. W porównaniu do końca II kwartału 2011 roku zanotowano wzrost o ponad 1000 urządzeń. Ostatnie dwa kwartały przyniósł znaczący wzrost, ma to m.in. związek z rozwojem sieci handlowych, w których nie można regulować płatności kartami w kasach. W większości takich punktów są jednak umieszczone bankomaty. Wzrost liczby takich sklepów prawdopodobnie nadal będzie jednym z czynników mających istotny wpływ na rynek bankomatów.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie transakcji bankomatowych

Liczba bankomatów na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 5,88%. Na koniec II kwartału 2012 roku urządzeń było 17 950.


Klienci nie tylko coraz częściej korzystają z bankomatów, ale także wypłacają większe kwoty. Dokonywanie wypłat w bankomatach stało się właściwie powszechnym sposobem podejmowania gotówki, klienci przyzwyczaili się do tych urządzeń i chętnie z nich korzystają.

Bankomaty to jednak nie tylko sposób na uzyskanie gotówki. Klienci korzystają również z innych funkcji, przede wszystkim z możliwości sprawdzenia salda na rachunku. Takich operacji kwartalnie wykonywanych jest od 12 do 14 milionów. Wbrew pozorom to dość ważna informacja o zachowaniu klientów. Pokazuje bowiem, że starają się kontrolować poziom środków jaki jest dostępny, aby nie wpadać w debet lub założony przez siebie poziom gotówki na rachunku.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: