eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe VII 2012

Najlepsze lokaty bankowe VII 2012

2012-08-06 11:30

Najlepsze lokaty bankowe VII 2012

Oszczędzanie © bajerunio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Banki przestają tak ochoczo podwyższać oprocentowanie lokat, jak robiły to w poprzednich miesiącach. Oczekiwana obniżka stóp procentowych powoli gasi nadzieje na dalszy wzrost odsetek z bankowych depozytów.

Przeczytaj także: Zadłużenia i oszczędności Polaków w VI 2012

fot. bajerunio - Fotolia.com

Oszczędzanie

Najlepsze lokaty bankowe VII 2012

Od początku lipca br. co najmniej 14 banków zdecydowało się na zmianę oprocentowania lokat. W ośmiu przypadkach oznaczało to obniżenie stawek lub – jak kto woli – zakończenie dotychczasowych promocji. Cięcia te jednak były niewielkie, więc pozostały bez większego wpływu na średnie oprocentowanie depozytów liczone przez Open Finance dla 35 banków. Przeciętna lokata kwartalna daje zarobić 4,79 proc. brutto w skali roku, czyli o 0,01 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Średnia stawka na depozytach półrocznych wynosi 4,91 proc. wobec 4,87 proc. w lipcu. Lokaty roczne i dwuletnie dają zarobić odpowiednio 5,29 proc. (+0,03 p.p. m/m) i 4,82 proc. (+0,05 p.p. m/m).

fot. mat. prasowe

Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł

Przeciętna lokata kwartalna daje zarobić 4,79 proc. brutto w skali roku, czyli o 0,01 pkt proc. mniej niż przed miesiącem


Mniej niż przed miesiącem za lokaty płacą m.in. BZ WBK, FM Bank i Meritum Bank. Pierwszy z nich obciął stawki 3-, 6- i 24-miesięcznych depozytów o 0,25 pkt proc. FM Bank mniej niż na początku lipca płaci za lokaty kwartalne, półroczne oraz roczne, a na podobny krok zdecydował się również jego bezpośredni konkurent – Meritum Bank. Z kolei w ING Banku Śląskim klienci dostaną niższe odsetki na lokacie rocznej. Idea Bank wycofał natomiast promocję lokaty kwartalnej. Na obcięcie oprocentowania 3-miesięcznych depozytów zdecydowano się również w neoBANK-u oraz Raiffeisen Banku. Na marginesie warto dodać, że obniżkę oprocentowania wprowadziło również Ministerstwo Finansów w przypadku obligacji dwuletnich ze stałym oprocentowaniem (z 4,75 proc. do 4,5 proc.), które dla niejednego amatora lokat stanowią alternatywne rozwiązanie w odkładaniu oszczędności.

Zdecydowanie lepsze wiadomości dla klientów mają m.in.: Credit Agricole, Eurobank oraz Santander Consumer Bank. Pierwszy z nich podniósł oprocentowanie lokat dwuletnich. Zupełnie odwrotnie postąpił natomiast Eurobank, który podwyższył odsetki z krótkoterminowych kwartalnych depozytów. W Santanderze wzrosło natomiast oprocentowanie lokat 3- i 12-miesięcznych. Więcej niż przed miesiącem można zarobić również w Banku BGŻ Optima, który wprowadził półroczną Lokatę Elastyczną na 6 proc. Cechuje się ona możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty naliczonych odsetek, lecz policzonych według stawki 5,6 proc. w skali roku.

fot. mat. prasowe

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Więcej niż przed miesiącem można zarobić w Banku BGŻ Optima, który wprowadził półroczną Lokatę Elastyczną na 6 proc.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: