eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sektor finansowy a problemy strefy euro

Sektor finansowy a problemy strefy euro

2012-07-30 13:05

Przeczytaj także: Sektor finansowy: trendy na rynku pracy


- Obniżenie stóp procentowych oraz zwiększenie płynności sektora bankowego za pośrednictwem operacji EBC nie się przełożyło się na oczekiwane przez niektóre instytucje ożywienie akcji kredytowej w strefie euro. Konieczność restrukturyzacji bilansów przez banki oraz znacząca niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej ograniczają zarówno podaż, jak i popyt na kredyt. Dane pokazują, że także w Polsce wygasa ożywienie akcji kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, które miało miejsce w 2011 r. Spowolnienie wzrostu kredytów dotyczy również sektora gospodarstw domowych. Niemniej, w przypadku Polski mówimy o powolnym wzroście, a nie o załamaniu i wyraźnym spadku wartości udzielanych kredytów, co ma miejsce w wielu krajach strefy euro. Ponadto, warto pamiętać, że zależność polskiego sektora przedsiębiorstw od finansowania przez sektor bankowy (przybliżona wartością kredytu dla przedsiębiorstw do PKB) jest najmniejsza w całej UE. Dodatkowo ostatnie dane potwierdzają utrzymującą się dobrą sytuację płynnościową i finansową polskich przedsiębiorstw – komentuje Marek Rozkrut, Główny Ekonomista Ernst & Young.

Kryzys może dotknąć branżę ubezpieczeniową

Utrzymujące się od dłuższego czasu w Eurolandzie rekordowo niskie stopy procentowe oznaczają, że branża ubezpieczeń na życie strefy musi wypełnić lukę pomiędzy zwrotami z inwestycji a wyższymi gwarancjami zwrotów, jakie są normalnie związane z istniejącymi produktami.
– Ubezpieczyciele w Eurolandzie już teraz z trudem finansują produkty, które zostały sprzedane w lepszych czasach. Oczekiwane przez klientów zwroty z produktów ze zwrotami gwarantowanymi są niewspółmierne do zwrotów z inwestycji osiąganych przez ubezpieczycieli zarówno dziś, jak i w dającej się przewidzieć przyszłości. Sytuację mogą dodatkowo pogorszyć wymogi posiadania wyższego kapitału wynikające z przepisów wchodzącej w życie dyrektywy 2009/138/WE (Solvency II). Wobec generalnie relatywnie niskich stóp ubezpieczyciele na życie stoją przed fundamentalnymi pytaniami co do przyszłego kształtu i modelu tego segmentu ubezpieczeń – zauważa Iwona Kozera.

W ciągu nadchodzących 20 lat 50% środków zainwestowanych w strefie Euro zostanie prawdopodobnie przeznaczone na emerytury

Zgodnie z prognozą EY i Oxford Economics, w 2012 r. aktywa, którymi zarządzają fundusze asset management wzrosną o jedynie 1,4%. W 2011 r. wartość aktywów inwestowanych przez te instytucje w strefie Euro obniżyła się o ponad 7% w stosunku do roku poprzedniego.

Mimo iż w pierwszym kwartale 2012 r. fundusze odrobiły straty, a ich aktywa wzrosły prawie 6%, w drugim kwartale prawdopodobnie znów ich wartość spadła po tym, jak kolejna faza kryzysu strefy euro pogrążyła rynki kapitałowe i spowodowała wzrost rentowności obligacji krajów z grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja, Hiszpania). Ekonomiści Ernst & Young i Oxford Economics szacują, że w tym roku fundusze asset management raczej nie odrobią strat poniesionych w roku 2011.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: