eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Poprawa nastrojów na rynkach finansowych

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych

2012-07-27 12:09

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa sesja pokazała, jaka siła leży w słowach szefa banku centralnego. Mario Dragi powiedział wczoraj, że ECB jest gotowy zrobić w ramach swojego mandatu wszystko co tylko jest możliwe, by uratować strefę euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Taka deklaracja przez zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniem ECB musiała wywołać silną reakcje na rynkach i tak też w rzeczywistości się stało. Rozbudzone zostały nadzieje wznowienie skupu obligacji w ramach programu SMP, a także ewentualne bezpośrednie działania ECB na rynku długu. To przyczyniło się do silnej poprawy nastrojów, co przełożyło się na popyt na bardziej ryzykowne aktywa. W potrzymaniu klimatu inwestycyjnego pomogły również dane z amerykańskiej gospodarki. Pozytywnie zaskoczyły duże lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła w czerwcu o 1,6% w ujęciu miesięcznym oraz spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych do 353tys. w ubiegłym tygodniu. Powyższe czynniki przyczyniły się do silnego wzrostu notowań eurodolara. Dolar amerykański tracił na wartości w stosunku do innych walut. Na rynku krajowym złoty skorzystał z istotnej poprawy nastrojów i powrócił do trendu wzrostowego. Zarówno sytuacja techniczna, jak i zapewnienia prezesa GUS, że prognozowane na ten rok 2,5% tempo wzrostu polskiej gospodarki jest nadal możliwe do osiągnięcia sprzyjają dalszej aprecjacji PLN.

Opublikowane dzisiaj w nocy dane z Japonii wskazują na słabszy obraz tamtejszej gospodarki. Inflacja CPI spadła bardziej niż zakładały prognozy, a dane na temat sprzedaży detalicznej były również słabsze niż zakładał konsensus rynkowy. Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest wstępny odczyt amerykańskiego PKB za drugi kwartał. Analitycy oczekują słabszych danych, co może wzmocnić obawy o przedłużające się spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego i rozbudzić nadzieje na stymulacyjne działania ze strony Fed. Oprócz tego z USA poznamy ostateczne dane na temat indeksu Uniwersytetu Michigan w lipcu.

Najważniejsze wiadomości

  • US: W czerwcu liczba zawartych przedwstępnych umów sprzedaży domów spadła o 1,4% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 5,4% miesiąc wcześniej po korekcie.
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubieglym tygodniu do 353tys. z 388tys. po korekcie tydzień wcześniej.
  • US: Zamówienia na dobra trwałe w USA wzrosły w czerwcu o 1,6% miesiąc do miesiąca, tyle samo ile w maju po korekcie.
  • GE: Moody's IS obniżył w środę perspektywy ratingów 17 niemieckich banków do negatywnej ze stabilnej.
  • JP: Sprzedaż detaliczna spadła w czerwcu o 1,2% w ujęciu miesięcznym oraz wzrosła o 0,2% w skali roku.
  • PL: Zdaniem prezesa GUS prognozowane na 2012 rok 2,5% tempo wrzostu polskiej gospodarki jest nadal możliwe do osiągnięcia.
  • GE: Indeks nastrojów gospodarczych instytutu Ifo spadł w lipcu do 103,3pkt. z 105,2pkt. w czerwcu po korekcie.
  • UK: Według wstępnych danych PKB w II kwartale spadł o 0,7% w ujęciu kwartalnym oraz o 0,8% w skali roku.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: