eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jaką lokatę bankową wybrać?

Jaką lokatę bankową wybrać?

2012-06-18 00:10

Przeczytaj także: Lokata długo- czy krótkoterminowa?


Lokata inwestycyjna - sposób na większy kapitał

Duże zyski może przynieść tzw. lokata inwestycyjna, czyli lokata połączona z produktem inwestycyjnym. - W przypadku tego sposobu oszczędzania zamiast 6 proc. na zwykłej lokacie, instytucje finansowe oferują 8-9, a czasem nawet powyżej 10 proc. w skali roku. Zdecydowana większość wysoko oprocentowanych lokat połączonych z produktami inwestycyjnymi to depozyty trwające do sześciu miesięcy włącznie. I to właśnie one mają najwyższe oprocentowanie. Co więcej, banki zwykle oferują lokaty wyłącznie z funduszami o ofensywnej polityce inwestycyjnej, które charakteryzują się wyższymi opłatami za zarządzanie. Klienci nie dostają szansy ulokowania środków w funduszach pieniężnych czy obligacji, bowiem przychody z nich nie pozwalają na zaoferowanie wysokich odsetek z lokaty- mówi Michał Sadrak, Open Finance i ZFDF. Czy taka forma inwestowania jest opłacalna? Według eksperta wszystko zależy od giełdowej koniunktury, która decyduje o wynikach osiąganych przez fundusz, a tym samym i o ostatecznej rentowności nabytego produktu.

Możliwości negocjacji z bankiem

Gdy dysponujemy odpowiednio dużym kapitałem, banki są skłonne negocjować oprocentowanie lokaty i w tym wypadku możemy mówić o lokacie negocjacyjnej - Aby móc rozmawiać z bankiem o podniesieniu standardowej stawki, zwykle należy posiadać co najmniej 50 lub 100 tys. zł – to dwie najczęściej deklarowane przez instytucje finansowe kwoty, których przekroczenie otwiera drzwi do rozmów o wysokości odsetek. I choć większość banków jest w stanie wskazać którędy przebiega ta granica, to często jest ona płynna, bowiem indywidualny charakter oferty nie pozwala, aby trzymać się ścisłych ram - mówi Michał Sadrak, Open Finance i ZFDF. O możliwości negocjacji z bankiem nie decyduje jednak wyłącznie zamożność klienta. Często istotna jest również ilość produktów i usług, z których korzysta klient.
Michał Sadrak wskazuje także na inne czynniki wpływające na możliwości negocjacyjne: - Nie bez znaczenia jest także pochodzenie środków – bank przychylniej patrzy na oszczędności przenoszone z konkurencyjnych instytucji niż na pieniądze, które już u niego leżały. Negocjacje warunków depozytu nie muszą ograniczać się wyłącznie do oprocentowania. Indywidualnym ustaleniom najczęściej może podlegać także długość lokaty.

Oszczędzanie z wielu względów nie jest łatwe. Warto jednak zdecydować się na jedną z wielu jego form, by pomnażać swój kapitał. Cierpliwe oszczędzanie w dłuższym okresie czasu pozwala bowiem na osiągnięcie bardzo zadawalających efektów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Jaką lokatę bankową wybrać?

    darekodz / 2013-08-02 11:19:32

    Teraz jest nie najlepszy moment na zakladanie loakty - oprocentowanie jest smiesznie niskie - na ogol w granicach 3%-4%. Z tego co kojarze to najlepsza oferte dla nowych klientow ma gettin online a do niedawna tez idea bank - ok 5-6%. Jezeli miales juz lokate w tych bankach to mozesz liczyc jedynie na ok 3,5%. Szczegoly mozesz sprawdzic np tutaj: http://cash-24.pl/lokaty/lokaty-i-obligacje/ odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: