eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak Polacy wybierają fundusze inwestycyjne?

Jak Polacy wybierają fundusze inwestycyjne?

2012-06-03 00:30

Przeczytaj także: Fundusze agresywne cały czas w odstawce


Pytanie czy przeciętny inwestor, który traktuje fundusze inwestycyjne jako jedną z wielu form lokowania swojego kapitału, jest w stanie samodzielnie dokonać wszystkich niezbędnych analiz? Może warto skorzystać z rekomendacji profesjonalistów, którzy stosują sprawdzone metody doboru inwestycji biorąc pod uwagę nie tylko historyczne wyniki z różnych okresów, ale też sposób zarządzania funduszem czy wielkość ich aktywów?

- Wybór funduszy możemy powierzyć specjalistom, jednak warto im zadać dwa ważne pytania: jaka jest powtarzalność wyników funduszy, w które lokuje nasze pieniądze, oraz czy zarządza nim relatywnie stały zespół – radzi Tomasz Publicewicz.

Fundusze funduszy – koncentracja tylko na najważniejszych decyzjach

Inwestorzy, którzy chcieliby optymalnie lokować pieniądze, jednak nie mają czasu na dogłębne analizy poszczególnych TFI mogą skorzystać z tzw. „funduszy funduszy” (FoF). W tym przypadku dobór aktywów powierzają specjalistom, a sami mogą skupić się na najważniejszych decyzjach: jaką część kapitału w danym momencie ulokować w agresywnych funduszach akcji, które umożliwiają wysokie zwroty, ale zarazem większe ryzyko straty, a jaką w bezpieczniejszych funduszach dłużnych czy rynku pieniężnego. Przykładem takiego produktu są DB Funds FIO zarządzane przez Deutsche Bank PBC. W zależności od swoich skłonności do ryzyka oraz własnej oceny sytuacji na rynku, jego klienci mogą lokować pieniądze w trzech subfunduszach: DB Fund Dynamiczny (inwestujący w wyselekcjonowane fundusze akcji), DB Fund Dłużny albo DB Fund Globalny Zrównoważony (składający się z odpowiednio dobranych światowych funduszy mieszanych o najlepszych wynikach inwestycyjnych).

Strategię wybraną przez klienta realizują profesjonalni asset menedżerowie, którzy komponują dla niego portfel składający się z od sześciu do ośmiu najlepszych w danym momencie funduszy. Co ważne produkt Deutsche Bank PBC ma formę funduszu parasolowego, co oznacza, że przerzucając pieniądze z jednej grupy aktywów do drugiej klient nie płaci podatku od zysków kapitałowych ani nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Gęste sito selekcji

- Wybierając fundusze w DB Funds badamy oddzielnie poszczególne roczne stopy zwrotu za okres nie krótszy niż cztery - pięć lat. Sprawdzamy, jak zarządzający inwestowali zarówno w warunkach hossy jak i bessy, czy zespół zarządzający jest stabilny – mówi Piotr Tukendorf, z Deutsche Bank, zdradzając tajniki wprowadzonych właśnie nowych rozwiązań opartych o strategię „Best Managers”, czyli dobór najlepszych w ocenie Deutsche Bank funduszy. - Jeśli zarządzający zmieniają się, nie oznacza to, że dany fundusz automatycznie usuwamy z portfela, jednak od tego momentu jest on pod stałą obserwacją. Sprawdzamy wpływ tej zmiany na osiągane wyniki w kolejnych okresach. Oczywiście, jeżeli następuje zauważalne pogorszenie wyników, fundusz traci swoją pierwotną pozycję rankingową i jest zastępowany przez inny z wyższą oceną – dodaje.

Dla większej dokładności pomiaru zarządzający DB Funds nie bada tylko jednolitej stopy zwrotu np. z czterech lat, tylko pojedynczo cztery roczne stopy zwrotu osiągane w przeciągu ostatnich lat. Przy doborze funduszy do portfela DB Funds FIO brane jest jednak pod uwagę jeszcze wiele innych czynników. Zarządzający uwzględniają między innymi takie parametry, jak alfa czy też information ratio i wskaźnik Sharpe’a, które to pokazują wynik względny danego funduszu na tle generowanego przez fundusz ryzyka, przy czym każdy z tych elementów ma jednakowe znaczenie dla modelu. Bardzo ważnym elementem jest również pomiar odchylenia standardowego poszczególnych parametrów, gdyż szukamy nie tylko funduszy o najlepszych wynikach, lecz również o wynikach najbardziej stabilnych - wyjaśnia Zarządzający. Klienci Deutsche Bank mają do wyboru trzy podstawowe kategorie funduszy funduszy odzwierciedlające profile ryzyka oraz strategie inwestycyjne: dynamiczny, dłużny i zrównoważony. Te ostatnie dają dostęp do globalnych funduszy, z których część nie jest dostępna na polskim rynku - wyjaśnia Piotr Tukendorf. – Korzystając z DB Funds indywidualni klienci nie tylko kupują wyselekcjonowane aktywa po niższej cenie niż kupowane bezpośrednio, ale mają też dostęp do funduszy do tej pory zarezerwowanych jedynie dla najbogatszych klientów – dodaje.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: