eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Emerytura z trzeciego filaru

Emerytura z trzeciego filaru

2012-02-09 11:20

Przeczytaj także: W 2060 r. ZUS nie będzie miał pieniędzy na emerytury?


Zabezpieczenie emerytury dzięki indywidualnym kontom

Od nowego roku pula takich produktów emerytalnych powiększyła się o Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie IKZE. - IKZE to nic innego jak dodatkowa i dobrowolna forma zbierania kapitału na emeryturę. Dzięki niej możliwe będzie lokowanie na specjalnych kontach maksymalnie do 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne w 2011r., jednak nie więcej niż 4% od 30-krotności średnich zarobków – Marek Nienałtowski (D.K. Notus i ZFDF). Oznacza to, że osoby zarabiające dużo powyżej przeciętnej, mimo możliwości i chęci, nie będą mogły wpłacać więcej ponad próg 4%. Jednak ekspert ZFDF upatruje też zalety IKZE w postaci chociażby możliwości odpisania wpłaty od podstawy opodatkowania. Środki odkładane na IKZE emeryci będą mogli wypłacić i z nich skorzystać w momencie, gdy ukończą 65 lat. Emeryci zaoszczędzone pieniądze będą mogli pobrać jednorazowo w całości, bądź w ratach, lecz nie mniej niż w dziesięciu. Zdaniem Marka Nienałtowskiego, IKZE dają szansę naprawdę bezpiecznej, spokojnej i dostatniej starości, dzięki temu, że takie konta będą mogły otwierać już osoby w wieku 16 lat.

Według ekspertów ZFDF, oszczędzanie przez IKZE obarczone jest jednak wadą. Przy wypłacie środków osoba pobierająca pieniądze będzie musiała zapłacić podatek dochodowy. Z drugiej strony pocieszeniem może być fakt, że od tak oszczędzanych pieniędzy przyszli emeryci nie zapłacą podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. „podatku Belki”.

Jeśli chcemy, by nasza starość była kolorowa niczym polska złota jesień, a nie obfitowała w narzekania spowodowane niemożnością realizacji swoich podstawowych potrzeb, już dziś pomyślmy o emeryturze. W tej refleksji nie musimy skupiać się tylko na tym co oferuje nam państwo, lecz sami możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć gromadzić środki, które będą przyjemnym dodatkiem do państwowych emerytur.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: