eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty przedpłacone na ferie

Karty przedpłacone na ferie

2012-01-09 11:58

Karty przedpłacone na ferie

Zestawienie opłat za korzystanie z kart przedpłaconych © fot. mat. prasowe

Po przerwie świątecznej dzieci już nie mogą się doczekać ferii zimowych. Tymczasem rodzice, którzy wysyłają swoje pociechy na zimowy obóz już zaczynają się martwić. Expander radzi, że aby spać spokojniej warto wyposażyć dziecko nie tylko w ciepłe ubranie, ale także pieniądze w postaci karty przedpłaconej. Kosztuje ona zaledwie 15-25 zł, a może być bardzo użyteczna.

Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy

Na obozach zimowych dzieci mają zapewnioną opiekę, jedzenie i ubezpieczenie. Nie ma więc potrzeby dawać im zbyt wiele pieniędzy w gotówce. Duża kwota mogłaby jedynie spowodować, że ktoś je okradnie lub że zostaną roztrwonione. Lepszym rozwiązaniem jest dać dziecku tyle pieniędzy ile rzeczywiście potrzebuje, a na wszelki wypadek także kartę przedpłaconą.

Karta przedpłacona nie jest powiązana z rachunkiem. Nie jest to też karta kredytowa. Zasada jej działania jest podobna do telefonu na kartę (pre-paid). Z karty przedpłaconej można wypłacić pieniądze, które wcześniej zostały na nią wpłacone. W rezultacie w czasie gdy dziecko wyjeżdża, karta może być pusta lub znajdować się na niej niewielka kwota. Jednak w razie potrzeby saldo można szybko uzupełnić o dodatkowe środki. Można też od razu wpłacić większą kwotę, ale regulować poziom wydatków dziecka poprzez ustanowienie na niej odpowiednich limitów.

fot. mat. prasowe

Zestawienie opłat za korzystanie z kart przedpłaconych

Zestawienie opłat za korzystanie z kart przedpłaconych


Kartę przedpłaconą klienci indywidualni mogą obecnie kupić w trzech bankach - BNP Paribas, BZ WBK i ING Bank Śląski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabył ją rodzic i przekazał dziecku. Można ją jednak przekazać nie tylko dziecku, ale dowolnej osobie. np. jako prezent. Właścicielem karty staje się bowiem nie ten, kto ją kupił, a ten kto się na niej podpisze.

Karty przedpłacone nie są drogie. Za wydanie należy zapłacić od 15 zł (ING BŚ) do 25 zł (BNP Paribas). Nie ma natomiast opłaty comiesięcznej za użytkowanie. Dodatkowym kosztem mogą być natomiast opłaty za dokonanie wypłaty gotówki z bankomatu. Sięgają one nawet 10 zł w przypadku wypłat dokonywanych za granicą. Podejmując decyzję o wyborze danej karty warto więc uwzględnić nie tylko koszt wydania, ale także późniejszego korzystania.
Przeczytaj także: Karty przedpłacone to nisza Karty przedpłacone to nisza

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: