eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Silne zniżki na zagranicznych indeksach giełdowych

Silne zniżki na zagranicznych indeksach giełdowych

2011-11-10 14:36

Silne zniżki na zagranicznych indeksach giełdowych

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Środowa sesja diametralnie pozmieniała nastroje rynkowe. Silnie wzrosła awersja do ryzyka co miało swoje przełożenie na zagraniczne indeksy akcji, które silnie zniżkowały. Wyprzedawane były również inne ryzykowane aktywa w tym surowce, waluty krajów EM a także euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Na rynku walutowym spektakularnie umacniała się waluta amerykańska, a także jen japoński. A sprawcą tego negatywnego klimatu inwestycyjnego tym razem były Włochy. Podczas środowej sesji włoski dług przekroczył alarmowy pułap 7%. Rentowności rosły już pomimo zapowiedzi dymisji Berlusconiego, a czarę goryczy przelała decyzja izby rozliczeniowej LCH.Clearnet o podwyższeniu depozytów dla transakcji na włoskich obligacjach. To rozbudziło obawy o to, że Włochy zaczną kroczyć ta samą ścieżką co Grecja, gdyż przy takim koszcie długu i kiepskiej kondycji gospodarki Włosi sami nie poradzą sobie zbyt długo. Ryzyko, że kraj ten poprosi o pomoc finansową znacząco wzrosło.

Na rynku walutowym został wyznaczony średnioterminowy kierunek ruchu na większości par. Eurodolar wyłamał się dołem z zakresu konsolidacji, tym razem z dużym impetem, co przyczyniło się do istotnego pogłębienia spadków na tej parze. Techniczny obraz rynku sprzyja obecnie dalszej wyprzedaży europejskiej waluty. Silny spadek apetytu na ryzyko przełożył się również na wzrost wartości JPY. Waluta japońska znajduje się na nowych maksimach lokalnych, co przy obserwowanej nerwowości na rynkach powinno przełożyć się na dalszą aprecjację jena.

Dzisiaj uwaga rynków będzie koncentrowała się wokół Włoch. Mniejsze znaczenie będą miały publikowane dane z Wielkiej Brytanii czy USA. Początek sesji powinien przynieść odreagowanie wczorajszych silnych spadków, jednak należy mieć na uwadze, że środowa sesja okazała się przełomowa z technicznego punktu widzenia. Tak więc trwający ruch korekcyjny może być dobrą okazją do zajmowania pozycji zgodnych z długoterminowym trendem.

Najważniejsze wiadomości

  • Włochy:Rentowności 10-letnich włoskich obligacji osiągnęły w środę poziom ponad 7,0%.
  • CA:Indeks cen nowych domów we wrześniu wzrósł do poziomu 0,2% w ujęciu miesięcznym.
  • US: Zapasy hurtowników spadły we wrześniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym.
  • PL: Listopadowa projekcja NBP zakłada, że roczne inflacja znajdzie się z 50% prawdopodobieństwem w przedziale 3,9-4,2% w 2011 roku oraz 2,5-3,9% w 2012r.
  • PL: Listopadowa projekcja NBP zakłada, że roczne tempo wzrostu gospodarczego znajdzie się z 50% prawdopodobieństwem w przedziale 3,7-4,3% w 2011 roku oraz 2,0-4,1% w 2012r.
  • PL: Rada widzi ryzyko, że zawirowania na świecie osłabią złotego, co znów napędzi wzrost cen.
  • PL: RPP uważa, że dokonane dotąd podwyżki stóp procentowych powinny w średnim terminie sprowadzić inflację do celu.
  • PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,5%.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: