eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje komercyjne skazane na wzrost

Obligacje komercyjne skazane na wzrost

2011-10-26 13:46

Przeczytaj także: Rośnie rynek obligacji Catalyst


Catalyst obudził potencjał rynku

Według danych Fitch Polska rynek obligacji nieskarbowych w Polsce wart był na koniec II kwartału 2011 roku 78,5 mld zł (wartość wyemitowanych i żyjących obligacji), z czego 51,2 mld zł stanowiły obligacje korporacyjne (przedsiębiorstw i banków). Poniższe 2 tabele pokazują 7 kwartałów przed i po powstaniu rynku Catalyst. Wyraźnie rzuca się w oczy dynamika wzrostu rynku. W okresie od I kw. 2008 do III kw. 2009 cały rynek wzrósł zaledwie o 2,55% (rynek obligacji przedsiębiorstw o 1,71%, obligacji banków o 4,67%). W analogicznym okresie po, tj. od IV kw. 2009 do II kw. 2011 wzrost wyniósł 63,54% (wzrost wartości obligacji przedsiębiorstw o 58,72% przy niemal podwojonej liczbie emitentów, a obligacji banków o 68,12%).

fot. mat. prasowe

Wartość polskiego rynku obligacji w latach 2009-2011, według segmentów (w mln PLN)

Wartość polskiego rynku obligacji w latach 2009-2011, według segmentów (w mln PLN)


Przez pryzmat tych wyników wysoko należy ocenić wybór daty utworzenia rynku Catalyst - zaraz po największej fali kryzysu, kiedy awersja do ryzyka w stosunku do akcji była jeszcze bardzo wysoka, a z drugiej strony banki ostrożnie podchodziły do finansowania kredytem.

Obligacje komercyjne skazane na wzrost

W jakiej fazie rozwoju znajduje się obecnie rynek Catalyst? Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, określa go mianem początkowego. Powstanie tego rynku na pewno upowszechniło i zaznaczyło zarówno w świadomości inwestorów, jak i potencjalnych emitentów termin „obligacja”. Na emisję obligacji korporacyjnych decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw, a z drugiej strony coraz więcej inwestorów indywidualnychi instytucjonalnych (powstają nowe fundusze dedykowane do inwestowania w dług korporacyjny) decyduje się na lokowanie pieniędzy w ten instrument. Na pewno nie można jeszcze powiedzieć, że w Polsce istnieje ukształtowana już kultura emitowania i inwestowania w tego typu papiery. Posłużmy się w tym miejscu porównaniem, może nieco na wyrost, ale mającym na celu bardziej zobrazowanie fazy rozwoju, aniżeli potencjału wzrostu rynku.

fot. mat. prasowe

Porównanie wielkości amerykańskich i polskich rynków obligacji i akcji (w mld USD i mld PLN)

Porównanie wielkości amerykańskich i polskich rynków obligacji i akcji (w mld USD i mld PLN)


Rynek długu korporacyjnego, jak i cały rynek kapitałowy, najlepiej rozwinięte są oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Zobaczmy więc, jak przedstawiają się stosunki wielkości rynku obligacji korporacyjnych do kapitalizacji giełd i wielkości PKB w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Za kapitalizację rynków akcji w USA przyjmijmy łączną kapitalizację rynków NYSE i NASDAQ, natomiast dla Polski GPW i NewConnect, a za wartość rynku obligacji korporacyjnych obligacje zarówno przedsiębiorstw, jak i banków.

Przepaść w przedstawionych powyżej wskaźnikach jest ogromna. Stosunek wartości rynku obligacji korporacyjnych do PKB jest w Stanach Zjednoczonych ponad 17 razy większy niż w Polsce, a relacja wartości rynku obligacji do kapitalizacji giełd prawie 5,5 razy większa. Wszystko więc wskazuje na to, że największe, przynajmniej nominalnie, zmiany jeszcze przed nami…

Tomasz Kuciński

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: