eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 26-30.09.11

Rynek walutowy 26-30.09.11

2011-09-30 18:54

Przeczytaj także: Rynek walutowy 02.09-09.09.2011


Złoty odreagowuje

Pierwsze godziny nowego tygodnia nie były zbyt pomyślne dla par złotowych. Rodzima waluta odreagowywała bowiem piątkową interwencję Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Poprzez to kurs par złotowych mocno podskoczyły. Jednak w miarę upływu czasu i coraz śmielszego wkraczania optymizmu na globalne rynki rodzima waluta zaczęła odrabiać straty. Początkowo wyglądało to nieco nieudolnie, jednak już we wtorek złoty zbliżył się do poziomu jakie notował po piątkowej interwencji. Parze USD/PLN chwilowo udało się nawet zejść nieco poniżej tej wartości.

Zbliżające się wybory szkodzą złotemu

Niepewność co do kształtu rządu po zbliżających się wyborach parlamentarnych powodowały, że w tym tygodniu inwestorzy zwiększali swój dystans do rodzimej waluty. Uczestnicy rynku obawiają się bowiem, że po wyborach kłopotliwa kwestią może być utworzenie koalicji oraz, że tempo wprowadzania reform w finansach publicznych może spaść. To spore źródło ryzyka dlatego też złoty nie korzystał w pełni z lepszego klimatu inwestycyjnego i spadku awersji do bardziej ryzykownych aktywów.

NBP i BGK czuwają nad złotym

W tym tygodni duży udział w umocnieniu złotego miały dwie instytucje NBP i BGK. Ta pierwsza interweniowała w piątek, lecz wcześniejsze zasygnalizowanie jej obecność i uważne przyglądanie się rozwojowi sytuacji wystarczyła aby złoty zyskiwał na wartości. Poza tym gotowość banku centralnego do wspomożenia krajowej waluty ustrzegła ją przed zwiększoną przeceną zwłaszcza pod koniec tygodnia, kiedy główna para walutowa obsuwała się w stronę minimów z początku tygodnia. Druga instytucja dokonała wymiany środków na rynku w czwartek. Początkowo ruch ten wspomógł złotego jednak nie wystarczył na długo. Spadający optymizm przekładał się bowiem na zwiększanie awersji do złotego.

Duża zmienność

W tym tygodniu rodzima waluta podlegała sporej zmienności. Tydzień rozpoczęła od znacznego osłabienia, by w miarę upływu czasu wraz z poprawianiem się klimatu inwestycyjnego obrabiać straty. Tygodniowe minimum wypadło we wtorek dla pary EUR/PLN było to 4,36, zaś dla USD/ PLN 3,20. Na większą aprecjację złotego nie pozwoliły m.in. obawy o wynik wyborów. W środę natomiast z uwagi na mocny spadek eurodolara pary złotowe ustanowiły swoje maksima 4,4620 dla EUR/PLN i 3,2920 dla USD/PLN. Pod koniec mogło się wydawać, że sytuacja się poprawia głównie dzięki interwencjom NBP i BGK, lecz ostateczne rozstrzygniecie nie było zbyt pomyślne, zwłaszcza jeśli chodzi o parę USD/PLN.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : Michał Mąkosa / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: