eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Drugie urodziny Catalyst

Drugie urodziny Catalyst

2011-09-30 13:29

Drugie urodziny Catalyst

Wartość emisji obligacji korporacyjnych i komunalnych notowanych na Catalyst (mln zł) w przekroju kw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu dwóch lat istnienia Catalyst zanotowano na nim 90 emitentów z Polski i zagranicy, którzy wyemitowali 185 serii obligacji komunalnych, korporacyjnych i spółdzielczych, o wartości 35 mld zł. Rynek obligacji notuje rosnące zainteresowanie inwestorów indywidualnych.

Przeczytaj także: Emisja obligacji szansą hotelarstwa

Dwa lata funkcjonowania Catalyst – platformy obrotu i autoryzacji obligacji korporacyjnych i komunalnych – potwierdziły, że projekt GPW nie tylko dokonał głębokiej zmiany w architekturze rynku papierów dłużnych w Polsce ale, przede wszystkim, wyszedł naprzeciw potrzebom inwestorów i emitentów. Struktura rynku uwzględniająca segment handlu detalicznego sprawiła, że Catalyst stał się ciekawą alternatywą umożliwiającą skuteczną dywersyfikację portfela inwestycyjnego także dla inwestorów indywidualnych, pozbawionych dotychczas dostępu do publicznego rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych. Od września 2009 na Catalyst systematycznie rosła wartość emisji i liczba realizowanych transakcji. Stale poszerzało się grono emitentów papierów dłużnych. Od lipca 2010 r. na Catalyst notowane są również obligacje banków spółdzielczych, którym rynek ten otworzył drogę pozyskiwania środków na publicznym rynku kapitałowym. Obecnie łączna wartość, obligacji korporacyjnych, samorządowych i spółdzielczych notowanych na Catalyst sięga blisko 35 mld zł.

fot. mat. prasowe

Wartość emisji obligacji korporacyjnych i komunalnych notowanych na Catalyst (mln zł) w przekroju kw

Wartość emisji obligacji korporacyjnych i komunalnych notowanych na Catalyst (mln zł) w przekroju kwartalnym


Rynek Catalyst otworzył nowe możliwości finansowania przed przedsiębiorcami oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Wiele podmiotów szybko dostrzegło, że wejście na publiczny, transparentny rynek obligacji to nie tylko droga po dodatkowe finansowanie lecz także większy prestiż, zaufanie inwestorów i doskonała promocja emitenta. Wyrazem tego jest szybko rosnąca liczba emisji - po 2 latach funkcjonowania notowanych jest 136 serii obligacji korporacyjnych, 25 serii samorządowych oraz 23 serie spółdzielcze.

Wyrazem rozwoju rynku Catalyst jest także systematyczny wzrost udziału kapitałów pozyskanych tą drogą w stosunku do środków pozyskanych z kredytów bankowych, które są nadal najpopularniejszym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw i samorządów.

fot. mat. prasowe

Kapitalizacja obligacji notowanych na Catalyst na tle wyemitowanych obligacji krajowych ogółem

Kapitalizacja obligacji notowanych na Catalyst na tle wyemitowanych obligacji krajowych ogółem

Rynek Catalyst spotyka się także z coraz większym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, którzy dostrzegają w zakupie obligacji możliwość dywersyfikacji portfela i korzystnej lokaty oszczędności. Świadczy o tym liczba transakcji, która z kwartału na kwartał systematycznie rośnie.

fot. mat. prasowe

Liczba transakcji na rynku Catalyst w podziale na rodzaj obligacji (szt.)

Liczba transakcji na rynku Catalyst w podziale na rodzaj obligacji (szt.)


fot. mat. prasowe

Wartość obrotów na rynku Catalyst (mln zł)

Wartość obrotów na rynku Catalyst (mln zł)


Przeczytaj także: Catalyst szansą deweloperów Catalyst szansą deweloperów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: