eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - czy powrót optymizmu będzie trwały?

Rynki finansowe - czy powrót optymizmu będzie trwały?

2011-09-28 13:41

Rynki finansowe - czy powrót optymizmu będzie trwały?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Optymizm inwestorów związany z nadziejami na rozwiązanie europejskiego kryzysu zadłużeniowego zdominował rynki finansowe podczas wtorkowej sesji. Niemiecka kanclerz na spotkaniu z premierem Grecji oświadczyła, iż oczekuje, że Grecja spełni warunki, od których zależy wypłata kolejnej części pomocy finansowej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wczoraj grecki parlament przegłosował wyższy podatek od nieruchomości, jednak w najbliższym czasie musi przyjąć jeszcze ważniejsze zmiany dotyczące płac w sektorze budżetowym czy emerytur. Merkel podkreśliła, że Niemcy są gotowi wesprzeć Ateny we wprowadzaniu reform. Najprawdopodobniej jeszcze dziś będą prowadzone rozmowy z ekspertami Trojki, którzy dokonają oceny sytuacji w Grecji i zaopiniują realizację przez te kraj programu oszczędnościowego. Co więcej, w dniu wczorajszym japoński minister finansów Jun Azumi powiedział, że Japonia może wziąć udział w planie ratowania Grecji przed bankructwem pod warunkiem, że zostanie opracowany plan o solidnych postawach. Załamanie w Europie mogłoby przyczynić się do silnej aprecjacji jena i zdławiłoby japoński eksport.

Na rynku walutowym zwiększył się apetyt na ryzyko i co za tym idzie szanse na większe odreagowanie. Przełamanie istotnych oporów otworzyło drogę do dalszych wzrostów na EURUSD czy GBPUSD. Poprawę nastrojów widać było również na rynku krajowym, gdzie złoty zyskiwał na wartości podczas wczorajszej sesji. Jak widzimy dzisiaj, umocnienie było krótkotrwałe- trzeba mieć na uwadze dominację trendu spadkowego na złotym. Jak na razie informacje z krajowego rynku nie mają większego wpływu na naszą walutę. Należy pamiętać, że wciąż istnieje dużo niepewności w kwestii europejskiej, co może wkrótce zaważyć na lepszych nastrojach obserwowanych od początku tego tygodnia.

Dobra atmosfera na rynkach utrzymywała się pomimo publikacji słabych danych z rynku nieruchomości w USA. Ceny domów w największych metropoliach, mierzone indeksem S&P/Case-Shiller , spadły w lipcu o 4,1% rok do roku. Lepszy niż w sierpniu, jednak gorszy niż oczekiwano, okazał się odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. W dniu dzisiejszym w centrum pozostają dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller spadł w lipcu o 4,1% ok. do roku
  • E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła w sierpniu o 2,8% w skali roku
  • US: Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów wzrósł we wrześniu do 45,4pkt.
  • US: Indeks Richmond Fed wzrósł we wrześniu do poziomu -6pkt.
  • AU: Sprzedaż nowych domów w Australii wzrosła w sierpniu o 1,1% w ujęciu miesięcznym
  • PL: Rząd uchwalił na wtorkowym posiedzeniu budżet na 2012 rok z deficytem na poziomie 35 mld złotych
  • PL: Strategia zarządzania długiem na lata 2012-2015, która przyjął we wtorek rząd, zakłada, że na koniec 2011roku euro będzie kosztowało 4,35 pln.
  • PL: Jacek Rostowski powiedział, że nie ma obecnie podstaw do zmiany założeń mówiących, że wzrost gospodarczy w 2012 roku utrzyma się na tegorocznym poziomie 4%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: